Hrad Bítov: Pohádkový skvost Moravy plný historie a legend
Na skalnatém ostrohu nad soutokem Dyje a Želetavky stojí jeden z nejstarších a nejmagičtějších hradů na Moravě. Obklopuje jej Národní park Podyjí a přehrada, které se pro její krásu říká Moravský Jadran.
Představte si, že si klidně veslujete na zapůjčené lodičce po lesknoucí se hladině jedné z největších přehrad u nás. Projedete pod mostem vedoucím ke kempu Horka, zaberete ještě párkrát, a najednou se před vámi vyloupne z vody na kopci mohutný pohádkový hrad. Když máte štěstí a fouká vítr, zanese k vám tak teskný zvuk z lapačů větru na hradních střechách, až se ve vás na chvilku zastaví srdce. Tento atraktivní jihomoravský turistický cíl tady stojí už od 11. století, kdy střežil důležitou obchodní stezku, vedoucí přímo pod ním. Je v majetku státu, a jedním z jeho největších lákadel je unikátní sbírka 50 vycpaných psů různých plemen, což je největší sbírka svého druhu na světě. Shromáždil ji poslední soukromý majitel hradu, baron Jiří Haas z Haasenfelsu, mimo jiné také majitel porcelánky Haas a Czjzek ve Slavkově u Karlových Varů. Baron byl totiž nejen vášnivým milovníkem psů a prostopášného života, ale také zvířat. A tak si své miláčky po jejich smrti nechával vycpávat, aby si je zachoval jako připomínku jejich věrnosti. Hrad je do krajiny posazený tak dramatickým a zároveň romantickým způsobem, že se stal inspirací mnoha básníků včetně Jana Skácela, stejně jako malířů.

Nevysvětlitelné jevy potvrdilo mnoho návštěvníků
Je také opředen mnoha legendami, například tou o bílé paní, která z nešťastné lásky bloudí hradními zdmi. Kdoví? Mnoho návštěvníků tvrdí, že na hradě zažilo nějaký nevysvětlitelný jev. Zdejší hradní studna je jedním z technických zázraků středověku. Má hloubku přes 50 metrů a byla klíčovým zdrojem vody pro obyvatele hradu během obléhání. Současnou podobu mu dodaly barokní a romantické úpravy, díky nimž tady můžete obdivovat nejen architekturu, ale také originální mobiliář a místnosti bohatě zdobené jedinečnými novogotickými iluzivními výmalbami. A ještě jedna kuriozita se váže k zdejšímu hradu.
První soukromá šlechtická ZOO
Již zmíněný hrabě Haas zde totiž za První republiky provozoval soukromou zoologickou zahradu, což bylo v té době ve šlechtických sídlech výjimečné. Choval exotická zvířata, jako jsou lvi, opice a draví ptáci. Aby je neomezoval, většina zvířat pobíhala volně po nádvoří, včetně personálem hradu milované lvice. Sbírku rozšířil natolik, že byl nucen vybudovat nové prostory. Dodnes tady tak návštěvníci mohou malou ZOO navštívit. Tím kouzelným hradem je Bítov na Znojemsku, vystavěný jako obranný bod na hranicích Moravy a Rakouska. S průvodcem je možné prohlédnout si kromě interiérů hradu zbrojnici se sbírkou středověkých zbraní a pušek. A kdo se nebojí, může nahlédnout i do hladomorny, mučírny a vězení v Břitové věži ze 13. století. Za návštěvu stojí hradní kaple s gotickou dřevořezbou Madony s dítětem z počátku 14. století. V létě se tam dokonce konají bohoslužby.

Za malebnou přírodou na Moravský Jadran
K historickému skvostu patří přilehlý anglický park, ve kterém najdete vzácné stromy. Ale především romantická vyhlídka na zhruba 30 kilometrů dlouhou Vranovskou přehradu, které hrad vévodí z jedné strany. Z té druhé ji pak uzavírá barokní zámek Vranov nad Dyjí, známý z pohádky Nesmrtelná teta či filmu Andělská tvář. Moravský Jadran, jak se Vranovu říká, je jednou z největších a nejkrásnějších vodních nádrží v České republice. Tato přehrada z let 1930–1934 slouží jako zásobárna pitné vody a protipovodňová ochrana, ale také jako oblíbené rekreační středisko. Je rájem rybářů, kteří z ní tahají kapitální sumce, kapry, štiky nebo candáty. A je i vyhledávaným místem pro vodní sporty, koupání v zátokách, jachting a paddleboarding. Na březích přehrady se nachází mnoho pláží, kempů a chatových oblastí. Nejoblíbenější je Vranovská pláž s kvalitním zázemím včetně restaurací, půjčoven lodí a sportovních zařízení. V provozu je po Vranovské přehradě také lodní doprava, takže se můžete projet parníkem například od zříceniny Cornštejn k hradu Bítovu.
Ideální na letní dovolenou, ale i jednodenní výlety
Malebnou přírodu si můžete vychutnat třeba na hraběcí stezce procházející částí lesoparku u hradu. Navštívíte několik saletů, které nechali zbudovat hrabata Daunové v letech 1830-1880. Kdysi tudy kolem hradu vedla stará kupecká stezka z Vídně na královské město Jemnici a dál na Prahu. Stezka začíná na lesní cestě vlevo nad hradem od padacího mostu. Narazíte tam na hradní studánku Burgquelle s léčivou vodou, Slaměný most s románskými základy a cestou do kopce pak dojdete kolem Alfrédova křížku k Jezírku lásky se zastřešeným odpočívadlem.
Zdroje: www.navylet.cz, www.hrad-bitov.cz, primavylety.cz, www.kudyznudy.cz