Hovorka je opět po operaci. Mezi největší fotbalové smolaře však patří bráchové Rosičtí

Přidat na Seznam.cz

Fotbalová kariéra je krátká, dejme tomu trvá na solidní úrovni maximálně patnáct let. Během této doby se fotbalista snaží získat dobré angažmá, zažít úspěchy a dobře si vydělat. Bohužel to vypadá, že David Hovorka toto asi nezažije, protože ho opět čeká dlouhá pauza po další operaci… 

Ne že by Slavia Praha byla špatná adresa, ne že by účast v Lize mistrů v sešívaném dresu bylo málo, ale přece jenom už mohl být tento kladenský rodák někde dál. Možná mohl hrát na loňském ME a poté získat zajímavé zahraniční angažmá. Nyní ho čeká opět trpělivost, regenerace, následné nabírání kondice a postupné se navracení do kádru. A v 29 letech to bude těžší a těžší. Zkrátka nejlepší roky už jsou pravděpodobně pryč. I na zmiňovaný zajímavý přestup.

Kteří další čeští fotbalisté měli kariéru pokaženou zdravotními komplikacemi?

Když se dlouhodobě zraní jeden z fotbalových bratrů, tak je to smůla. Pokud však mají oba bratři velké zdravotní problémy, to už snad nemůže být náhoda, ale zkrátka mají vrozenou tělesnou konstrukci náchylnou na zranění. Přesně tohle se týkalo bratrů Jiřího a Tomáše Rosických. Druhý jmenovaný se sice zařadil mezi naše nejlepší hráče tohoto století, ale nebýt zdravotních komplikací, jeho kariéra mohla být o mnoho skvostnější. Ale nejdříve se zastavme u staršího Jiřího, který už v 18 letech odešel do slavného Atletica Madrid. Po získávání zkušeností ve španělském B-týmu se očekávalo, že se postupně talentovaný záložník přesune do áčka. Jenže… zranění pravé nohy mu následně dovolilo si zahrát jen v rakouském Bregenzu, B-týmu Sparty, Jablonci a nakonec to ještě zkoušel v Boheminas Praha 1905. Avšak přetrvávající zdravotní problémy ho donutily v 28 letech ukončit kariéru.

To jeho o tři roky mladší bratr Tomáš má o hodně více na vzpomínat, angažmá v Dortmundu mu přineslo titul a následné desetileté působení v londýnském Arsenalu svědčí o tom, že si ho tam vážili. Avšak nutno podotknout, že v Premier League odehrál jen 170 zápasů z možných 380. Takže ani půlka… Jeho první komplikace přišly v roce 2008, kdy měl dlouhou stopku kvůli zranění podkolenní šlachy. Vynechal zbytek i následnou celou sezonu a začalo se dokonce spekulovat, že bude muset ukončit kariéru. To se naštěstí nestalo, ale návrat na hřiště mu pak ještě zkomplikovaly problémy s třísly. Poté sice už neměl nikdy tak dlouhou zdravotní pauzu, ale též už ustaly hlasy, že si ho koupí slavnější kluby jako Real Madrid či Barcelona.

Lepší kariéru mohl mít i další český reprezentant Patrik Berger. Vlasatý záložník to také vzal do Anglie přes Dortmund. Sice se dostal do slavného Liverpoolu, ale kvůli zdravotním problémům odehrál za „Red blues“ méně než očekával. Kvůli problémům s vazy a kolenem se ho liverpoolský klub časem zbavil a poslal ho do Portsmouthu. Poté putoval ještě po jiných anglických klubech, aby kariéru zakončil ve Spartě, kde v šesti letech s fotbalem začínal. Dohromady zažil osm operací!

Ještě můžeme zmínit jedno slavné jméno – Petr Čech. I když mu protihráč Stephen Hunt v roce 2016 kolenem doslova rozrazil lebku, přesto se tento gólman dokázal vrátit mezi tyče (s „tankistickou“ helmou na hlavě) a vychytat pro Chelsea spoustu další cenných (i těch nejcennějších – Liga mistrů) pohárů. Některé příběhy zkrátka končí happy-endem.

Zdroj: redakce, Instagram, Facebook