Meteorologové varují: Extrémní počasí láme rekordy a vědci nevěří vlastním očím. Tohle nás čeká
Ještě před pár desítkami let by nám dnešní zprávy o počasí připadaly jako výjevy ze sci-fi filmu. Jenže realita, kterou teď zažíváme, je mnohem divočejší. Meteorologové po celém světě sledují alarmující změny, které přepisují historii, a popravdě řečeno, mnohým z nich nad tím zůstává rozum stát. Klimatické extrémy, jakými jsou vlny veder, extrémní povodně nebo lesní požáry, se stávají běžným jevem. A znepokojivě rychlý trend v těchto změnách naznačuje, že to ještě nebude konec.
To vše je jen částí nové klimatické reality, která Evropu stále více zasahuje. Tento trend je varováním, které nelze ignorovat, a jeho následky se dotýkají nejen přírody, ale i každodenního života obyvatel.
Podle nejnovější zprávy klimatických služeb EU Copernicus a Světové meteorologické organizace (WMO) zažila Evropa nejsilnější klimatické extrémy, které zanechaly v některých regionech nezhojitelné rány. Počet přírodních katastrof, které postihly tisíce obyvatel, dosáhl v roce 2024 alarmujícího čísla. Některé oblasti čelily nejen velkým povodním, ale i bezprecedentním vlnám veder a katastrofálním požárům, které zanechaly rozsáhlou stopu.

Planeta v režimu „všechno nebo nic“
Podle expertů, například z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC), jsme se ocitli v bodu, kdy atmosféra reaguje mnohem citlivěji než dřív. Stačí menší porucha a následky jsou gigantické. Někteří vědci popisují současný stav jako „klimatickou divokou kartu“, systém, který byl kdysi stabilní, nyní neustále překvapuje.
Změny ovlivňují nejen počasí, ale i fungování celé biosféry. Sucha ničí úrodu, extrémní srážky vedou k povodním, vyšší teploty nahrávají šíření nemocí, které dříve znaly jen tropické oblasti. Evropa v roce 2024 čelila rekordnímu počtu lesních požárů, které pohltily tisíce hektarů lesa, a to nejen v Portugalsku, ale i na dalších místech kontinentu. Lesy, které dříve poskytovaly přirozené klima a bohatství biodiverzity, se v důsledku změny počasí mění v ohnivé pasti.
Co nás čeká?
Předpovědi nejsou optimistické. Pokud se bude planeta oteplovat současným tempem, budeme svědky častějších extrémů, a to i tam, kde jsme na ně dosud nebyli zvyklí. Výraznější sucha mají podle údajů Světové meteorologické organizace (WMO) postihnout střední Evropu, včetně Česka. Zimy budou čím dál kratší, ale jejich extrémy v podobě náhlých sněhových bouří mohou narůstat.
Zároveň nás čeká častější kolaps místní infrastruktury. Dešťové kanalizace nejsou stavěné na přívalové deště, elektrické sítě nedokážou odolat současným vlnám veder. Případné výpadky energií a nedostatek vody tak přestávají být hypotetickým problémem budoucnosti.
Evropa se připravuje, ale stačí to?
Na změny počasí reagují i státy. Evropská unie investuje do adaptačních plánů, které zahrnují například větší výsadbu stromů ve městech, rozšíření vodních nádrží nebo modernizaci varovných systémů. V Česku se začínají objevovat projekty na obnovu mokřadů a budování zelených střech, které pomáhají zachytit dešťovou vodu.
Jak upozorňuje klimatolog Radim Tolasz, rychlost klimatických změn předstihuje mnohá preventivní opatření. Vědci proto volají po větší koordinaci mezi regiony, zatímco některá města už se na extrémy připravují, jiná stále spoléhají na návrat k dřívějším klimatickým podmínkám, které ale možná už nikdy nenastanou.

Naděje? Určitě ano, ale nebude zadarmo
Není to všechno jen temné. Existují možnosti, jak se s novou realitou vypořádat. Podle posledních výzkumů z univerzity v Readingu například zelené pásy kolem měst snižují teplotu během vln veder až o 4 °C. Technologie jako umělá inteligence pomáhají meteorologům lépe předpovídat extrémy a varovat obyvatele včas.
Především je ale potřeba změnit myšlení. Svět se už nevrátí do podoby, jakou znali naši prarodiče. Přizpůsobení se bude klíčové. Budeme potřebovat nové způsoby hospodaření s vodou, odolnější stavby a více respektu k přírodním zákonům. Vědci mohou být šokovaní, meteorologové zaskočeni, ale jisté je, příští kapitolu historie počasí píšeme všichni společně.
Zdroje: globe24.cz, wmo.int,reuters.com