Éra chytrých telefonů skončila. Tohle je může už brzy nahradit. A ne, hodinky to nejsou
Snad každý má svůj milovaný smartphone. Možná se ale blíží doba, kdy budou chytré telefony nahrazeny něčím jiným. Už dnes ostatně suplují mnoho jejich funkcí chytré hodinky. Vážnější ohrožení však možná přichází z poněkud jiného směru.
Kdy se u nás objevil první mobilní telefon? Budete se divit, ale už v roce 1991. Šlo o Nokii MD59. Její cena? Přes 60 tisíc korun, a to v době, kdy byla průměrná mzda 3 792 korun. Dnes by tedy stál přes 700 tisíc! Platy každopádně postupem času rostly, mobily zlevňovaly a zároveň se stávaly stále chytřejšími. Klasické telefony tak nakonec vytlačily smartphony. Nyní se ovšem zdá, že i éra chytrých telefonů se může pomalu, ale jistě chýlit ke konci. Nahradit je mohou třeba AR brýle, tedy brýle pro rozšířenou realitu.

AR brýle jako technologie budoucnosti
Co je to vůbec rozšířená realita? Nejde o úplně nový koncept. Pracuje se na něm už od konce 60. let 20. století. Název se ovšem objevil až v roce 1990. Technologie rozšířené reality se nakonec prosadila až s příchodem nového tisíciletí. Umožňuje přitom spojení fyzického a digitálního světa. Někdy se pro tuto technologii používá název „augmentovaná realita“. Odtud tedy ono „AR“.
Jak to celé funguje? Kamery a další senzory musí zachytit realitu a přenést ji do digitálního světa. Následně je možné do obrazu reálného světa vkládat další informace a objekty. Vhodná zařízení tak mohou zobrazovat rozšířenou realitu. Patří mezi ně i AR brýle, které už jsou v současné době k dispozici, a dokonce se používají třeba v průmyslu, kde umožňují řešení problémů. Jejich masovější rozšíření ale prozatím leží někde v budoucnosti.

Mark Zuckerberg, Meta a AR brýle
Jednou z osobností, která vidí budoucnost právě v AR brýlích, je Mark Zuckerberg, což je jeden z pánů stojících za Facebookem. Podle Zuckerberga dokonce brýle pro rozšířenou realitu nahradí do roku 2030 chytré telefony. Americký podnikatel si myslí, že by mohly uživatelům umožnit mnohem plynuleji a bez použití rukou vykonávat většinu úkolů, které dnes provádějí na smartphonech, a to včetně komunikace a zábavy. Skutečně zajímavá představa.
Zuckerbergova společnost Meta už ostatně vyvinula svůj vlastní prototyp AR brýlí budoucnosti. Toto zařízení nese název Orion. Jen tak se ho ovšem nedočkáme. Už proto, že cena prototypu dosahuje desítek tisíc dolarů. Není tedy pravděpodobné, že by se tyto brýle pro rozšířenou realitu v nejbližší době masověji rozšířily. Za šibeniční lze ostatně označit i Zuckerbergem uvedený rok 2030.
Tim Cook a Apple nechtějí zůstat pozadu
Na poli AR brýlí se angažuje rovněž Tim Cook, tedy generální ředitel společnosti Apple Inc. „Jablíčkářská“ varianta by mohla využívat virtuálního asistenta Siri, stejně jako pokročilou vizuální inteligenci. Apple je tedy další společností, jejíž zařízení by mohlo vytlačit chytré telefony. Cook je sice do této technologie zapálený, na rozdíl od Zuckerberga se ovšem nedomnívá, že by AR brýle mohly vytlačit smartphony. A opravdu je velmi nepravděpodobné, že by mobily zcela nahradily.
Patří budoucnost chytrému tetování?
Podíváte-li se dnes na vědeckofantastické filmy staré desítky let, zjistíte, že jejich vize budoucnosti se příliš nenaplnily. Stále třeba nemáme létající auta, byť i tato technologie už existuje. Těžko tedy odhadovat, co bude jednou dominovat. Podle Billa Gatese to ale mohlo být chytré tetování. Ač to zní jako věc ze scénáře béčkového sci-fi, společnost Microsoft a Massachusettský technologický institut (MIT) na něm pracovaly už v roce 2016 pod názvem DuoSkin. Mělo přitom nejen měnit barvy podle teploty kůže, ale třeba i interagovat s jinými zařízeními. O projektu se sice už nějaký pátek nemluví, přesto dokazuje, že budoucnost může být opravdu zajímavá.
Zdroje: ceskymac.cz, edu.gov.cz, irozhlas.cz, idnes.cz