Energetický upír domácnosti: Tento spotřebič sežere víc než 3 zapnuté lednice dohromady. Jak to zastavit?
V touze ušetřit si práci a čas se často odhodláme k nákupu nejrůznějších domácích spotřebičů. Častokrát nám ale úplně uniká informace o tom, kolik tyto vymoženosti spotřebovávají energie. Na pozoru byste se měli mít hlavně před jedním z nich.
Není snad nikdo, kdo by měl v oblibě domácí práce. Každý si chce práci nějakým způsobem ulehčit, a tak dnes už jen v málokteré domácnosti chybí myčka nádobí nebo sušička prádla. Právě druhá zmíněná zažívá v posledních letech velký boom a dnes už ji má doma téměř každý. Málokdo si ale uvědomuje, jak moc velkou spotřebu tento pomocník má.
Pozor hlavně na staré sušičky
Na sušičce byste rozhodně neměli šetřit. I když se může zdát lákavá nabídka kamarádky, která se rozhodla pořídit si novou sušičku a tu starou vám je ochotná prodat za pár korun, raději s díky odmítněte. Starší sušičky totiž zpravidla bývají mnohem energeticky náročnější než nové modely. A tak byste za její roční provoz zaplatili možná i třikrát tolik, než by použitá sušička, která má za sebou řadu let, vůbec stála.
Běžná sušička spotřebuje v průměru 5 kWh. Vezmete-li v potaz, že 1 kWh stojí okolo 5 korun, vychází, že jedno jediné sušení stojí zhruba 25 korun. Pokud tedy zapínáte sušičku čtyřikrát týdně, ročně za její provoz zaplatíte i více jak 5 tisíc korun. Což rozhodně není málo. U starších sušiček pak může být spotřeba ještě vyšší.
Vyvarujte se také praček se sušičkou. Ty se v posledních letech těší velké oblibě. A není divu. Pračka s funkcí sušení ušetří spoustu místa a zároveň pochopitelně vyjde na mnohem méně peněz, než kdybyste každý spotřebič kupovali zvlášť. Nevýhodou je ale fakt, že taková pračka nikdy neusuší prádlo natolik dobře jako klasická sušička, sušení je pak často také nerovnoměrné a nakonec i drahé.

Úspornější varianta
Jestliže přemýšlíte o tom, že byste si pořídili sušičku prádla, poohlédněte se spíše po modelu s tepelným čerpadlem. Právě tyto sušičky jsou totiž mnohem úspornější. Prádlo suší při nižších teplotách, díky čemuž spotřebovávají nejen podstatně méně energie oproti klasickým kondenzačním sušičkám, ale také jsou šetrnější k prádlu. Pravdou ale je, že sušení pak trvá o něco déle. Rozdíly však nejsou nijak markantní a ročně díky sušičce s tepelným čerpadlem ušetříte pěkné peníze.
Sušička s tepelným čerpadlem spotřebuje zhruba 2 kWh za jeden cyklus. Ročně tak její provoz může vyjít jen na částku okolo 2 tisíc korun. Je ale třeba myslet na to, že pořizovací cena takové sušičky bývá zpravidla o něco vyšší. Náklady se vám ale vrátí.

Jak správně sušičku používat?
Další peníze pak ušetříte i tak, že budete sušičku používat správně. Důležité není jen vybrat vhodný program. Řada lidí do sušičky dává málo vyždímané prádlo, které se pak suší extrémně dlouho a ani na konci cyklu nemusí být dokonale suché. Vždy tedy nechte nejprve oblečení řádně vyždímat v pračce. Sušičku pak ani nepřeplňujte. Prádlo se pak suší nerovnoměrně.
Nezapomínejte také na pravidelnou údržbu sušičky. Časti čistěte hlavně filtry v sušičce. Když jsou ucpané, nemůže v sušičce řádně proudit vzduch, a tak je sušení nedokonalé. Vyplatí se také investovat do sušičky, která je opatřena senzorem, díky kterému sama vyhodnotí, jak dlouho prádlo sušit, aby bylo suché, ale ne přesušené.
Ne vždy je sušička potřeba
V některých případech se pak vyplatí vrátit se ke klasickému sušáku. Zvláště pak, když máte větší byt a sušák vám nikde nijak zásadně nepřekáží. Zbytečně nezapínejte sušičku, pokud zrovna neplánujete si právě vyprané oblečení vzít už za pár hodin na sebe. A nepouštějte ji ani kvůli pár kouskům prádla.
Zdroje: kupi.cz, novinky.cz, prozeny.cz