Důchodce to koupil jako „serepetičku“ za pár stovek. Dnes mu za to sběratelé nabízejí půl milionu
Není neobvyklé, že se ve starých pozůstalostech a léty skladovaném harampádí občas najde sběratelsky ceněný kousek, za který jsou nadšenci a vášniví sběratelé ochotni zaplatit celé jmění. Bohužel lidé často vůbec netuší, jaké poklady si skladují doma na půdě nebo v šuplíku. Myslí, že věci, které jim roky leží ladem, jsou již dávno nepotřebné a bezcenné, že předměty, které kdysi koupili za hubičku k dalšímu využití, na které nakonec nedošlo, už nemají valnou hodnotu.
To byl příklad i známého, důchodce, který koupil tuhle „serepatičku“ za pár stovek a dnes mu za něj sběratel nabízí půl milionu korun. A přitom jde o věc, která ještě spoustě starších lidí leží doma v šuplíku, nebo ji vlastní mladí, kteří ji zdědili jako rodinnou památku. Prozatím k ní chovali pouze citovou hodnotu a nechávali si ji z nostalgie, teď na ni dost možná vydělají balík.
Tenhle předmět ovládl v minulém století celý československý trh
Mnozí ještě socialismus pamatují, a tak vědí, že jeho hlavní snahou byla co největší samostatnost domácí produkce. Zboží z dovozu bylo drahé, ale lid si žádal kvalitní výrobky, které se u nás nevyráběly, a tak nezbylo nic jiného než výrobu rozjet a ještě více se tak osamostatnit. Jedním z artiklů, po nichž byla na konci 40. let velká poptávka, byly náramkové hodinky, jejichž výroba v tehdejším Československu neexistovala. Vše se ale brzy mělo změnit a v závodě společnosti Chronotechna sídlícím v Novém Městě nad Metují v roce 1954 spatřil světlo světa prototyp těch úplně prvních československých hodinek s názvem Spartak.

Snahou o sjednocení s vyráběnými budíky nesoucími označení PRIM se postupně i hodinky vyráběly pod stejným názvem, a Spartak hodinky upadly v zapomnění. Těch několik vyrobených kusů je dnes natolik cenných, že by vám za ně sběratelé utrhli ruce. V průběhu minulého století vznikla spousta ikonických modelů hodinek PRIM, které se dodnes mohou pyšnit nadčasovým designem a které ve své době konkurovaly světové produkci. Dnes nejvíce ceněné jsou modely ze 60. let a za takové, které byly součástí limitovaných edic, dnes můžete utržit několik set tisíc korun. Hodinky PRIM jsou odkazem naší historie a i dnes jsou jakousi nostalgickou poctou řemeslu, které se tehdy u nás stalo proslulým.
Značka jako synonym přesnosti a preciznosti
Asi není jiná značka, která by v hodinářském průmyslu, měla takový věhlas jako právě švýcarská OMEGA. S tradicí sahající až do poloviny 19. století se hodinky značky OMEGA velmi rychle staly špičkou ve svém oboru a vyznačovaly se naprostou precizností a přesností a svoji velmi vysokou úroveň, kvalitní luxusní materiály a také vysokou cenu si drží dodnes. Pokud vám doma v šuplíku leží některý ze starých modelů této značky, dost možná jde o kousek, na němž byste mohli zbohatnout. Ty nejdražší kusy s páskami z drahých kamenů a dalšími unikáty jsou prodávané na internetových aukcích i za bezmála půl milionu korun.

Mnoho starých věcí má astronomickou hodnotu
Zkušení sběratelé se shodují na tom, že se mezi lidmi ukrývá velká spousta pokladů, ale o jejich existenci často nemá nikdo ani ponětí. Nezřídka se tak stává, že lidé starou věc prostě vyhodí, místo aby ji donesli k posouzení odborníkovi. Když už se pro nacenění opravdu rozhodnete, doporučuje se zkusit alespoň tři různé nezávislé odhady, abyste měli jistotu, že odhadovaná cena opravdu odpovídá skutečné hodnotě. Ať už jde o starý porcelán, šperky, hodinky, obrazy, nábytek a další předměty s historickou hodnotou, je vždy lepší mít jistotu o tom, jaká je jejich dnešní reálná cena. Třeba právě po vašich hodinkách, které skladujete desítky let v šuplíku, pasou sběratelé.
zdroje: aukro.cz, idnes.cz, kazdavterina.cz, cesky.radio.cz