Dramatická změna počasí zasáhne Česko: Od pátku nás čeká několik neobvyklých dní na území celé republiky
Pro někoho jsou zasněžené dny vytouženým počasím, pro někoho zklamání. Nový týden totiž Česku přinesl pořádně chladné dny a na mnoha místech České republiky vytrvalé sněžení. Zima si tak pauzu rozhodně nedává a meteorologové už znají předpověď na další dny. Na mnoha místech republiky podle nich hrozí ledovka a silnice mohou pořádně klouzat. Konečně zažíváme pravé zimní počasí. Nebude to ale na dlouho.
Od severu do Česka aktivně proniká severní vzduch, a to kolem oblasti nízkého tlaku vzduchu, která svůj střed měla nad Polskem, což je relativně blízko našich hranic. Teploty tak byly poměrně podprůměrné a v posledních dnech bylo také docela větrno. Pocitová teplota se ještě včera pohybovala kolem –8 stupňů, a to i v nížinách. Tato tlaková níže Charlie přinášela do hor intenzivní sněžení, kde např. v Krkonoších a Beskydech napadlo tento týden přes jedinou noc 20–50 cm nového sněhu.
Dotkneme-li se nebezpečných meteorologických jevů, před kterými varuje i ČHMÚ, tak i následující dny budou poměrně studené. Rtuť teploměru se bude od zítřejšího dne pohybovat od –5 až do –10 stupňů Celsia, ale v okolí Českomoravské vrchoviny mohou teploty klesat až k –13 °C. Je to zejména z toho důvodu, že následující noci budou ve znamení malé oblačnosti. Přes den bude jasno, ale setkávat se budeme s častými mrznoucími mlhami a na sněhové pokrývce zůstane studený vzduch.
Podle předpovědi by se měli mít na pozoru hlavně obyvatelé Českomoravské vrchoviny, horského údolí a dolíků. Páteční silná námraza se pak bude tvořit bez výjimky na celém území Česka. Mrznoucí mlhy mohou mít na svědomí komplikace na cestách. Lidé by na sebe proto v následujících dnech měli být velmi opatrní.

Rekordy padnou už tento pátek
Páteční ráno s sebou do horských oblastí přinese teploty hluboko pod bodem mrazu. Největší zima bude na Šumavě, kde se mohou dostat až na –20 stupňů, což obyvatelům tohoto území přinese neobvyklé dny. Za posledních pár let se totiž v polovině ledna teplota na Šumavsku pohybovala maximálně kolem –10 °C.
Do Česka se zároveň ale opět dostane i inverze a právě ta s teplotami v nížinách pořádně zamává. „Místní rozdíly v teplotách budou velké“, uvedli meteorologové na síti X s tím, že při celodenní mlze nebo nízké oblačnosti může sice přes den panovat silný mráz, ovšem při vyjasnění se může teplota dostat až na pět stupňů. V pátek by podle předpovědi měly nejvyšší denní teploty dosahovat maximálně čtyř stupňů a v noci klesnou na minus dva stupně. O víkendu bude na horách sněžit. Ve městech pak bude zataženo, ovšem odpoledne a k večeru bude oblačnosti ubývat. Podobné počasí se bude v Česku držet i v následujícím týdnu, denní teploty ale budou nižší.

Oproti tomu jižní Evropa se potýká s daleko většími mrazy, a to až extrémními. Komplikace v dopravě hlásí Řecko, Itálie i Španělsko. Ve Francii se dokonce na mnoha místech měří rekordních –30 °C a v zemi tak platí varování před extrémními teplotami. „Mám na sobě několik vrstev, na vrchu tři nebo čtyři, dole jen jednu. Zatím to stačí, ale je to taky dané tím, že se hýbeme. Venku člověk musí aspoň chodit a zahřát se,“ nechala se slyšet jedna z Francouzek žijící v jednom z nejvíce zasněžených regionů. Podle dalšího obyvatele Francie se musejí tepleji oblékat hlavně lidé pracující venku. V následujících dnech si tedy na sebe oblékají i dvoje kalhoty a troje rukavice. V Řecku zase dopravu komplikuje silný vítr a náledí. V nižších nadmořských výškách pak kvůli vydatným srážkám hrozí bleskové povodně. V tomto roce se očekává i přechod do fáze La Niña, což způsobí dočasné ochlazení povrchových teplot oceánů a atmosféry. Navzdory mírnému ochlazení v roce 2025 přesto nedochází k zastavení globálního oteplování.