Díky tomuto triku budete mít ručníky nadýchané a měkké jako z hotelu
Každý z nás má jistě rád, když disponuje svým oblíbeným ručníkem, který je na omak příjemný a měkoučký. Často se však stává, že se ručníky rychle opotřebují a ztrácí svoji a načechranost. To se stává v důsledku špatného zacházení, ke kterému dochází hlavně během praní samotných ručníků. Existuje však pár tajemství, která když si osvojíte, zajistíte si dlouhotrvající měkkost a savost svých koupelnových společníků.
Základem kvality jsou v tomto případě i kvalitní ručníky, na jejichž koupi byste rozhodně neměli šetřit. Kvalitnější materiály vám totiž zajistí delší životnost ručníku.
Hlavní jsou ty správné nástroje
K jejich praní byste pak měli využívat hlavně gelové prací prostředky. Hlavní však je, aby se jednalo o ty co nejméně agresivní. Tím zajistíte, že vlákna vašich ručníků budou ušetřena hrubému zacházení a jejich životnost tak nebude drasticky snižována. Dalším vhodným prostředkem je pak změkčovač. Jeho použití vám pomůže při udržení měkkosti vašich ručníků a osušek. Vzhledem k měkkosti navíc ručníky zůstanou i krásně savé a tudíž efektivní.
A co praní s octem?
Ačkoliv se to pro někoho může zdát překvapivé, ručníky lze prát i s octem – to se pak doporučuje během prvních několika vyprání. Pokud budete nové ručníky prát tímto způsobem, pak jejich barvy vyblednou pomaleji a zůstanou tak krásně syté. Důležité je však prát ručníky stejných barev pospolu. Konkrétní postup je pak během prvních několika praní použít přibližně polovinu doporučeného množství pracího prostředku. To zjistíte dle instrukcí od výrobce. K tomuto množství pak přidejte polovinu, až jeden celý šálek bílého octa. Ten v pračce pomůže z ručníků dostat zbytky pracího prostředku a pomůže tak barvě, aby nevybledla.

Teplota je velmi důležitá
Dalším velmi důležitým faktorem při praní ručníků je pak nastavení té správné teploty pracího cyklu. Různé typy ručníků vyžadují specifické typy péče, avšak obecně platícím pravidlem bývá, že ideální je teplotu nastavit na 40-60 °C. Teplotu obecně chcete držet tak vysokou, jak je to možné – zbavíte se díky tomu potenciálně škodlivých bakterií, které mohou ve vlhkých ručnících během jejich používání bujet. Pokud však výrobce uvádí nižší teplotu, jako je například 40 stupňů celsia, rozhodně se nevyplatí ji překročit. Ručník se pravidelným praním rychleji opotřebuje a ztratí svoji měkkost a savost.
Jak postupovat s aviváží
Mnozí z vás si na první pomyšlení jistě řeknou, že aby zajistili hebkost a voňavost ručníků, použijí k tomu aviváž. Opak je však pravdou! Pokud během praní svých ručníků do pračky přidáte právě aviváž, jednotlivá vlákna ručníků přilnou k ručníku a sobě navzájem. Po následném usušení pak vlákna zůstanou tvrdá a ztuhlá, čímž výrazně ztratí svoji savost. Při použití aviváže během praní bílých ručníků navíc můžete způsobit, že zešednou. Pokud však aviváž používat opravdu chcete, snažte se tak činit jen při každém 4. či 5. praní.
Různá péče pro různé typy
Různé typy ručníků pak vyžadují specifickou péči. Prvním faktorem je ten, že každý výrobce poskytuje ručníky s trochu jinou kvalitou a potřebami. Proto je zásadní se při jejich praní řídit pokyny výrobce, jako je například důležitá teplota. U bavlněných ručníků obvykle chceme držet teplotu praní výše, tudíž ideálně na šedesáti stupních. Zároveň je vhodnější prát bavlněné ručníky pomocí delších cyklů. Froté ručníky je pak lepší prát na nižší teplotu, čili 40 stupňů celsia. Zároveň je však i v jejich případě na místě udržovat délku pracího cyklu vyšší. Lněné ručníky jsou pak velmi jemné – proto k je k jejich praní ideální zvolit nižší teplotu 40 stupňů celsia a zároveň i nižší délku pracího cyklu. Zůstanou tak déle neopotřebované a na dotyk jemné.

Jak postupovat při sušení
Důležitou součástí postupu u praní ručníků je i následná péče – sušení. K tomu lze využít sušičku, avšak důležité je se ujistit, že při vyndávání ručníků z ní jsou dostatečně suché. Hromaděním vlhkosti v ručnících se opotřebovávají a ztrácí tak svoji životnost. Pro sušení v sušičce je tedy ideální zvolit program, který používáte i na jiné trvanlivé tkaniny. To využije nejvyšší možné teplo. Nadměrnému sušení se však vyhněte za každých okolností. Pokud nedisponujete sušičkou, postačí pak obyčejná prádelní šňůra, na které ručníky usušíte pomocí čerstvého vzduchu. V žádném případě však nesušte své ručníky na radiátoru – vlákna se tím rychle ničí a ručník tak přichází o svoji savost a měkkost.
Nepodceňujte skládání a šetřete s žehlením
Ručníky a osušky je nejlepší skládat na třetiny. Moc se tím pádem neohýbají a tím neopotřebovávají, avšak stále si tím zajistíte kompaktnější tvar, který bude jednoduší skladovat na vašich poličkách. Při skladování je pak vhodné ručníky skladovat vnějším okrajem ven. Tím bude jednoduší jej uchopit a vytáhnout z poličky.
Pokud však nechcete své ručníky po pečlivé péči naprosto dorazit, rozhodně šetřete z žehlením. Většina ručníků by se neměla žehlit vůbec – vlákna se tím drasticky ničí a ztrácí tím svoji měkkost a savost. Lněné ručníky však žehlit můžete, ale nečiňte tak příliš často. Po vyžehlení je pak vhodné je skládat na třetiny, stejně jako byste to učinili s jinými typy ručníků.
zdroje: ireceptar.cz uklizenydomov.cz, prima-receptar.cz hobby.blesk.cz