Dávno vymýcená nemoc se vrací. Léčit se dá ale velmi snadno
Žijeme v době technologických a medicínských zázraků, kdy se nám daří léčit nemoci, které by ještě před pár desítkami let byly smrtelné. Stále častěji se ale stává, že se znovu vrací takové nemoci, které jsme měli už dávno za vymýcené. Často za to mohou naše vlastní špatné stravovací návyky.
Kdo by si rád nedopřál něco sladkého na zub, trochu smaženého nebo třeba kus dobré uzeniny? Není na tom koneckonců nic špatného, pokud si dopřáváte s mírou a nic nepřeháníte. Pokud to budete přehánět, hrozí vám nejen různá kardiovaskulární onemocnění, vyšší tlak a cukrovka druhého typu, ale také vážná onemocnění, která jsme již dlouho měli za vymýcená.
Trpěli hlavně námořníci
Řeč není o ničem jiném než o kurdějích – tedy nemoci, které se říká nemoc námořníků. Kurděje byly totiž rozšířené především od patnáctého do osmnáctého století v souvislosti se zámořskými objevy, i když je již mnohem dříve zaznamenal třeba řecký lékař Hippokrates. Celkový počet úmrtí námořníků s kurdějemi vystoupal v období zámořských objevů až na několik milionů. Výskyt této nemoci začal klesat až na konci osmnáctého století, kdy bylo zjištěno, že efektivní léčbou je konzumace pomerančů nebo citronů. Od té doby kurděje téměř zcela vymizely, a tak je mnozí z nás začali považovat za vymýcenou nemoc. Jenže důsledkem špatných stravovacích návyků se začínají znovu hlásit o slovo.
Zázračný lék jménem vitamin C
Na konci osmnáctého století přišli lidé na to, že efektivní léčbou kurdějí je konzumace citrusů. Důvod hledejme pod kůrou – jde o vitamin C, neboť právě ten dokáže účinně eliminovat projevy této nemoci. Nejsou to tedy pouze citrusy, které dokáží léčit kurděje, ale veškeré potraviny, které obsahují tento životně důležitý vitamín. Jedním z viníků návratu této nebezpečné nemoci je přehnaná konzumace některých druhů potravin.
Pozor na vaše stravovací návyky
Vysoce průmyslově zpracované potraviny často obsahují mnoho cukru a „prázdných“ kalorií, ale oproti tomu jsou nezřídka velmi chudé na esenciální aminokyseliny, vlákninu, minerály nebo celou řadu vitamínů, mezi něž patří právě vitamin C. Právě jeho nedostatek je příčinou vzniku kurdějí. Vitamin C navíc nejsme schopni vyrábět v těle a musíme ho pravidelně přijímat ze stravy. Ve chvíli kdy člověk dlouhodobě konzumuje je tyto potraviny, zadělává si na vážný problém. V těle mu totiž začnou chybět esenciálních živiny a to může vést k celé řadě zdravotních problémů.
Varování lékařů
Narůstajícího výskytu kurdějí si samozřejmě začali všímat především lékaři. Ti kvůli tomuto znepokojující trendu dokonce vydali veřejné varování, že jsou kurděje v západních zemích na vzestupu. Ve Spojeném království bylo například loni hospitalizováno téměř 11 000 lidí kvůli podvýživě, z nichž 171 se potýkalo s kurdějemi. K jinému alarmujícímu zjištění došli lékaři v australském státě New South Wales. Tamní nemocnice publikovala studii o hladině vitaminu C v krvi svých pacientů. Ze 17 000 vzorků vyšlo najevo, že 30 procent pacientů se potýkalo s mírným nedostatkem vitaminu C a téměř 25 procent pacientů mělo dokonce jeho vážný nedostatek.
Jak poznám, že mám nízkou hladinu vitaminu C v těle?
Mezi příznaky nedostatku vitaminu C patří například pomalé hojení ran, krvácení z dásní a nosu, suchá pokožka, únava, slabá imunita, anémie nebo bolest kloubů, svalů končetin. Pokud se s takovými příznaky potýkáte, je na čase, abyste zvážili zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu C patří kromě citrusů například šípek, paprika, papája, kiwi, zelí, kopr nebo jahody. Kromě toho můžete sáhnout taktéž po doplňcích stravy, které jsou v dnešní době hojně dostupné. Předejte tím nejen kurdějím, ale možná i mnoha jiným onemocněním.
Zdroje: vitalitis.cz dotyk.cz echo24.cz, ekucharka.cz
[seznam-ads id="31896"] [seznam-ads id="31898"] [seznam-ads id="36416"] [seznam-ads id="32011"]