Cítíte se pod psa a nikdo neví proč? Odpověď může spát vedle vás v posteli, varují odborníci
Něco je jinak. Cítíte se unaveně, bez energie, možná vás trápí zažívání nebo kožní problémy. Lékař nic neodhalí, testy jsou v normě. Ale vaše tělo tiše volá o pomoc – a příčina může být blíž, než si myslíte. Možná přímo u vašich domácích mazlíčků.
Žijete zdravě, sportujete, jíte hodně zeleniny a ovoce. Jenže zatímco si myslíte, jak se o sebe skvěle staráte, ve vašem těle se potichu odehrává boj, o kterém nemáte ani tušení. Je to jako neviditelný nepřítel, který se schovává za roztomilým kukučem a mazlením po večeři. Není slyšet, není vidět – ale přesto vás může vážně poškodit.
Tady byste problém nečekali
Máte doma psa, kočku, morče nebo třeba králíka? Pak zbystřete. Zatímco o pravidelném odčervení domácích mazlíčků se mluví čím dál častěji, o jedné zásadní věci se mlčí. A tou je riziko přenosu parazitů ze zvířete na člověka. Ano, i vám se mohou do těla dostat nežádoucí spolubydlící – a rozhodně nejde jen o blechy nebo klíšťata.

Mazlíček vám olízne obličej, lehne si na polštář, kde večer spíte, běhá po bytě a vy s ním sdílíte nejen domácnost, ale často i stůl, pohovku nebo postel. A právě tam může dojít k přenosu. Skutečně nebezpeční jsou totiž ti parazité, které nevidíte – například tasemnice nebo škrkavky.
Podle nejaktuálnějších informací žije v Česku více než 2 miliony psů a přes 1,3 milionu koček. A právě jejich majitelé často netuší, že i při dodržování všech zásad čistoty může dojít k přenosu. Stačí kontaminované ruce, nechtěné šíření vajíček parazitů z podlahy, zvířecí srsti, nebo dokonce ze vzduchu v domácnosti.
Co vám hrozí?
Tělo se brání, jak může. Ale často dává signály, které přehlížíme. Změna nálady, podrážděnost, chronická únava, nespavost, zažívací potíže, ekzémy nebo časté nachlazení. To všechno mohou být symptomy, že v těle něco není v pořádku.
Jenže většina lidí by nikdy nehledala příčinu doma na gauči vedle sebe u psa nebo kočky. Výsledky testů bývají v normě, krevní obraz neukáže nic zásadního – a přesto se necítíte dobře. Může za to parazit, který se potichu množí a škodí tam, kde to nejméně čekáte.

Podle odborníků jsou sice některé druhy parazitů přenášené ze zvířat na člověka nenápadné, ale zato zákeřné. Mohou se dlouhodobě usazovat ve střevech, játrech nebo dokonce mozku a způsobovat mnoho nepříjemných zdravotních problémů.
A jaké je tedy řešení?
Řešení ale naštěstí existuje. To, co málokoho napadne: Odčervovat by se neměla jen vaše kočka nebo pes, ale i vy sami. V mnoha zemích je to běžná praxe – lidé jednou či dvakrát ročně sáhnou po přírodních nebo lékařsky doporučených antiparazitických přípravcích, aby se preventivně zbavili nezvaných vetřelců.
Důležité je zvolit správný postup – ideálně po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Existují volně dostupné prostředky na bázi přírodních látek (např. extrakt z česneku, pelyňku nebo hřebíčku), ale i cílená léčiva na konkrétní typy parazitů.
Stejně jako své mazlíčky chráníme pravidelným odčervením, měli bychom myslet i na sebe. Zvlášť pokud žijeme se zvířaty ve společném prostoru, spíme s nimi v jedné posteli nebo máme malé děti.
Nejde jen o špatnou hygienu
Nejde o to, že byste byli „nečistí“ nebo že byste u vašeho mazlíčka něco zanedbali. I dokonale udržované zvíře může být nosičem parazitů, kteří se přenášejí vzduchem, kontaminovaným prostředím nebo jen nepatrným kontaktem.
Veřejnost často podceňuje fakt, že některé parazity neodhalí žádný rutinní test, dokud už nedojde k vážnějším projevům. Proto odborníci z řad veterinářů i lékařů doporučují nepodceňovat prevenci – a myslet na sebe stejně jako na svého mazlíčka.
Takže až příště ponesete svému mazlíčkovi tabletu na odčervení, zeptejte se sami sebe, jestli byste neměli proces absolvovat s nimi – jen trochu jiným způsobem, tím vhodným pro lidi.