Češi zapomněli vypnout tuhle jednu funkci v telefonu. Od července platí dvakrát tolik
Cesta do zahraničí nemusí být právě nejlevnější. Platit budete za přesun, ubytování nebo jídlo. Jenže mimo Českou republiku můžete utratit daleko více, než jste předpokládali, a to v některých případech i kvůli vlastní neopatrnosti.
Pokud se chystáte na dovolenou za hranice, budete s největší pravděpodobností řešit i připojení k internetu přes telefon. Asi jen málokdo si na dovolené sám sobě předepíše digitální detox. Zatímco v některých zemích nemusíte své připojení řešit, jinde se vám to může opravdu hrubě nevyplatit! Existují totiž oblasti světa, ve kterých si mohou někteří operátoři účtovat skutečně obrovské sumy. Odborníci varují, že právě od července, kdy spousta lidí vyráží na dovolenou, roste počet těch, kteří si neuvědomují, jak snadno mohou narazit na vysoké roamingové poplatky.
Digitální detox na cestách není úplně jednoduchý. Zdroj. Shutterstock
Tady vás mohou data vyjít draho
Země světa jsou operátory děleny do tří zón. Do první patří státy Evropské unie, stejně jako Velká Británie, Norsko, Island a Lichtenštejnsko. V těchto zemích čerpáte svá mobilní data za stejnou cenu jako doma. Některé populární turistické destinace jako Egypt nebo Turecko už jsou ovšem v zóně 2. Jaké země sem patří konkrétně?
- Egypt
- Turecko
- Ukrajina
- Kanada
- USA
- Albánie
- Bosna a Hercegovina
- Srbsko
- Švýcarsko
- Moldavsko
- Severní Makedonie
- Kosovo
- Čína
- Rusko
- Bělorusko
Pozor byste si ovšem měli dát především v zemích zóny 3, kterou tvoří zbylé části světa mimo zóny 1 a 2. V těchto oblastech totiž může být problematický datový roaming, který umožňuje používat mobilní data přes jiného operátora. Existují totiž různé podmínky pro čerpání dat a různé ceníky. Ve „trojce“ přitom můžete u jednotlivých operátorů opravdu zchudnout.

Jsou neomezená data neomezená?
Víte, že neomezená data v zahraničí nejsou neomezená? V případě, že budete mít internet zapnutý neustále, může se vám velmi rychle stát, že po dosažení určitého limitu vám operátor data zablokuje. Limit dat přitom existuje i v rámci zemí Evropské unie. Operátoři na druhou stranu nabízejí tzv. datové balíčky pro výhodnější připojení mimo ČR. Ty sice obsahují omezené množství dat, na druhou stranu však za poměrně přijatelné částky i pro zóny 2 a 3. Obvykle stojí několik set korun.
300 tisíc korun za 1 GB?!
Jakmile data v zahraničí vyčerpáte, za další už budete platit. Za každý 1 GB dat je to v roce 2025 v EU až 1,30 eura (zhruba 32 korun), byť by se tato částka měla do budoucna snižovat. V zemích zóny 3 byste ovšem s daty měli opravdu šetřit. Částky zde totiž mohou dosahovat astronomických výšin. Operátoři si mohou účtovat i více než 300 korun za 1 MB. Ano, správně, megabajt. 1 GB tedy může vyjít i na více než 300 tisíc korun! Cesta do zahraničí se pak tedy může opravdu nevyplatit. U svého operátora si proto určitě před cestou zjistěte všechny potřebné informace.
Na co si dát v zahraničí pozor?
V červenci bývá nejvíce lidí, kteří na datový roaming doplatí, protože začíná hlavní sezóna dovolených. Mobilní telefon přitom obvykle bereme s sebou. K tomu využívat jej jako doma to přitom svádí, takže si mnohdy ani neuvědomíme, že čerpáme data, která mohou být drahá. Pokud byste si chtěli zkontrolovat, zda máte datový roaming zapnutý, v nastavení mobilu najdete možnost „Mobilní data“ nebo „Datový roaming“, ale kontrolu lze provést i v nastavení vašeho operátora.
Pokud byste jej chtěli vypnout, obvykle ho lze deaktivovat jediným kliknutím. Pak ovšem v zahraničí nebudete moci využívat internet tak snadno. Existuje však několik řešení. Někde se lze samozřejmě připojit k Wi-Fi síti. Budete-li za hranicemi delší dobu a víte, že budete mobil potřebovat, možná byste měli uvažovat o pořízení místní SIM karty. Novější telefony umožňují využít i tzv. eSIM, což je vestavěná SIM karta, kterou není třeba měnit při přechodu k jinému operátorovi, což platí i pro krátkodobý přechod k lokálnímu poskytovateli.