Češi tento spotřebič milují, ale nesmí do něj všechno. Touto sruvinou ho můžete zničit
Horkovzdušná fritéza rozhodně patří mezi spotřebiče, které lze využívat ke každodennímu vaření. Hravě a rychle si často poradí i s nečekanými kousky. Existuje však řada surovin, které byste do ní rozhodně dávat neměli. Můžete si totiž zadělat na pořádný malér.
Fritéza patří mezi skvělé pomocníky. Jedná se totiž o zdravější alternativu oproti klasickému smažení olejem, neboť k přípravě jídel využívá proudění horkého vzduchu. Člověk by se však s jejím užíváním neměl nechat příliš unést. V tom lepším případě by byl výsledkem neuspokojivý pokrm, v tom horším i nebezpečí.
Umí šetřit zdraví i elektřinu
Horkovzdušná fritéza je často přirovnávána ke klasické troubě. Jedná se ale o energeticky úspornou alternativu, kdy spotřeba elektřiny je až o 70 % nižší, než u elektrické trouby. Zároveň člověku díky rovnoměrnému proudění horkého vzduchu dokáže vše dokonale propéct. Díky tomu v ní lze připravit například hranolky, které mají až o 99 % nižší obsah tuku než ty klasické.
Lecjaký pokrm jí není cizí
Horkovzdušná fritéza si poradí s celou řadou receptů. Hravě si v ní lze připravit například i muffiny nebo omeletu. Disponuje často mnoha programy a každý z nich si umí poradit s něčím trochu jiným. Zároveň je často rychlá – omeletu totiž zvládne během 2 – 3 minut. Může se tak stát opravdu efektivním doplňkem do vaší kuchyně.
Lepší je ji nepřeplňovat
Právě proudění horkého vzduchů, které fritézu činí specifickou, se může stát její slabinou. Například v momentě, kdy do ní vložíte příliš velké množství jídla – vzduch totiž nemůže pořádně proudit a stane se vám, že se jídlo zkrátka všechno nepropeče. A pokud se v ní rozhodnete připravit například celé kuře, může se vám stát, že ho do ní jednoduše nenacpete celé.
Sýr a zeleninu raději ne
Pokud plánujete do horkovzdušné fritézy dávat sýr, zde je opatrnost už na místě. Sýr se totiž může roztavit a z celého pokrmu vytvořit nevábnou, lepkavou kaši. Řešením pak může být, když s přidáním sýra počkáte až na samotný závěr vaření. Sýr také pomůže nastrouhat, aby byl rovnoměrně propečený. U zeleniny také buďte opatrní a to u výběru. Například u brokolice se vám stane, že se vysuší a přijde o veškerou svoji chuť.
Rýži si také podat neumí
Často si rádi připravujeme i pokrmy, které mnohdy vyžadují speciální náčiní. Horkovzdušná fritéza umí být zázračná, ale některé produkty zkrátka nenahradí. Pokud se na ni budete spoléhat při přípravě rýže, setkáte se nejčastěji s nerovnoměrně rozvařenou hmotou. Chystáte-li se tedy například na asijskou kuchyni, rozhodně se vyplatí sáhnout po klasickém rýžovaru, nebo rýži připravit přímo v hrnci s vodou. Výsledek tak pro vás bude jistější.
Na koblihy raději zapomeňte!
Člověk se rád pouští do nových receptů, které najde například na internetu. Na takovou tvorbu smetanových koblih si ale raději nechte zajít chuť. Těsto ve fritéze nebude držet tvar a chutné koblihy si tak tímto způsobem skutečně nepřipravíte. I zde se tedy jedná o případ, kdy je lepší sáhnout po jiných, osvědčených metodách.
Riskujete i požár
V nejhorším případě se vám však může stát, že vás tento kuchyňský výstřelek bude stát všechno. Pokud se totiž rozhodnete v horkovzdušné fritéze používat produkty, které obsahují alkohol, riskujete jeho vyhoření. To může způsobit, že se fritéza vznítí a způsobí ve vaší domácnosti požár.
Zdroj: iReceptář, Toprecepty, Horkovzdusnerecepty
[seznam-ads id="31896"] [seznam-ads id="31898"] [seznam-ads id="36416"] [seznam-ads id="32011"]