Češi objevili dosud neznámé obří termální jezero. Bylo skryté hluboko pod zemí a je největší na celém světě. Podívejte
V lednu letošního roku dosáhl český vědecký tým mimořádného objevu. Přepsal tak světové speleologické a hydrogeologické záznamy. V odlehlé oblasti Vromoner v Albánii, nedaleko řeckých hranic, objevili největší podzemní termální jezero světa. Tento úspěch je výsledkem několikaletého výzkumu a expedic pod vedením zkušeného speleologa Marka Audyho.
Nález jezera, které bylo později pojmenováno Neuron, znamená zásadní objev nejen z hlediska geologie, ale i biologie a speleologie. Česká expedice přinesla kromě potvrzení existence obrovského vodního rezervoáru skrytého hluboko pod zemí také nové poznatky o formování jeskyní a dosud neznámých forem života.
Náhoda, která změnila vědu
Příběh tohoto objevu začíná už v roce 2021, kdy Marek Audy během soukromé cesty do Albánie navštívil oblast Vromoner. Zde, poblíž řeky Sarandaporo, objevil jeskyni Sulfur, jejíž voda měla výrazný sirný zápach a teplotu kolem 26 stupňů. Tento jev vzbudil podezření, že by se v oblasti mohly nacházet minerální prameny a jeskynní systémy podobné těm, které Audy studoval v USA, zejména v krasových oblastech Nového Mexika a Guadalupe.
V říjnu téhož roku zorganizoval první výzkumnou expedici. Během této výpravy byla objevena jeskyně Breška, pojmenována podle albánského slova „breshke“ (želva). Ve vstupní části jeskyně byl totiž nalezen želví krunýř. Uvnitř se pak nacházelo menší jezero s termální vodou a unikátní skalní klenbou. Další expedice v roce 2022 už pak využila moderních technologií s použitím speciálních dronů.

Objev propasti Atmos
Nové záběry z dronů zaznamenaly ve stejné oblasti anomální tepelné zdroje vyvěrající z hlubších vrstev podzemí. Záběry ukázaly neobvyklý výron páry vycházející z jednoho z masivních vápencových útvarů. Tento tepelný zdroj vedl vědce k objevu propasti Atmos. Hloubka zde dosahuje více než 100 metrů. Po slanění do propasti tým objevil silný termální přítok a následně se před nimi objevilo rozlehlé podzemní jezero, jehož druhý konec nebyl zpočátku viditelný. „Aby tento fenomenální objev mohla česká věda prezentovat, bylo nutné provést vědecký výzkum a přesná měření,“ uvedl Audy.
V roce 2024, díky finanční podpoře Nadace Neuron ve výši 988 tisíc korun, byla vyslána další expedice vybavená ještě modernější technologií. Mobilní lidarový skener GeoSlam umožnil detailní 3D mapování podzemních prostor a potvrdil, že jde o největší podzemní termální jezero na světě.

Hloubka dosahuje až 36 metrů
Jezero Neuron překonalo všechna očekávání svou velikostí. Na délku měří 138,3 metrů a je široké 42 metrů. V některých místech je hluboké až 36 metrů a teplota v něm dosahuje průměrně 29,2 °C. Pro srovnání: Rozloha jezerního dómu je 3× větší než hlavní sál Národního divadla. Díky tomuto objevu Češi přepsali světové geologické tabulky. Doposud největší termální jezero objevené v podzemí bylo registrováno v jeskyni Tapolca v Maďarsku.
Jeskyně Atmos, ve které se jezero nachází, je výjimečná svým hypogenním původem. Byla vytvořena vodami proudícími z velkých hloubek, bohatými na sirovodík. Když se sirovodík dostane do kontaktu s atmosférickým kyslíkem, oxiduje na kyselinu sírovou, která následně reaguje s vápencem a mění ho na sádrovec. Tento proces způsobuje neustálé proměny stěn jeskyně, což je velice vzácný jev. „Jak jsem rozvířil hladinu, tak se sirovodík začal intenzivněji odpařovat. No a detektor začal pískat, že tu oblast mám opustit,“ popisuje Audy. Během výzkumu navíc došlo i k objevení několika druhů živočichů. Šlo například o druh štíra, který dostal jméno Euscorpius sulfur.
Zdroje: ct24.cz, nadaceneuron.cz, seznamzpravy.cz