Ceny potravin poletí nahoru. Od července připlatíte za něco, co stejně hned vyhodíte do koše
Ceny potravin, služeb a dalšího zboží jsou tématem, které rezonuje naší společností už dlouhé měsíce. Pro mnoho lidí jsou ceny věcí denní spotřeby už na hraně únosnosti, proto se supermarkety a obchodní centra plní hlavně v období akcí, kdy lze mnohé výrobky koupit i několikanásobně levněji. Poslední velké březnové zdražení je oproti loňskému roku až 6%. A nyní stojíme před branami dalšího zdražování, které nevyhnutelně dorazí na pulty českých obchodů.
Ceny potravin poletí nahoru. Připravte se na to, že si od července připlatíte za něco, co nakonec stejně vyhodíte do koše. Důvodem očekávaného zdražování je raketový růst nákladů, kterému musí čelit potravináři napříč různými odvětvími. Společně s obchodníky a zemědělci proto potravináři žádají o urychlené schválení novely zákona, která jako jediná může zdražování zastavit a udržet tak stávající ceny za potravinářské výrobky. Vláda však momentálně zaujímá k této novele spíše nejednoznačné stanovisko.
Problémem jsou obalové materiály
Od července 2025 se kvůli zákonu, který přikazuje společnosti EKO-KOM, autorizovanou obalovou společnost, zvýšení finanční rezervy. Doposud rezerva ročních nákladů činí 25%, od července však stoupne na 50%, a tím dojde ke zvýší ceny obalů až o 13 %. Už teď si však potravináři a obchodníci stěžují na to, že jsou obaly zbytečně drahé a tohle pro ně bude rána znamenající raketové zdražování výrobků. O možném zdražení potravin kvůli zvýšení zákonné rezervy autorizované obalové společnosti se ví již dva roky a sdružení obchodníků, zemědělců a potravinářů vládu na problém opakovaně upozorňovalo, ovšem doposud se o ničem nerozhodlo a vzhledem k blížícímu se červencovému termínu se potravináři obávají, že kritickou situaci nezvrátí a budou nuceni citelně zdražit, což se projeví hlavně na cenách pro koncové zákazníky a spotřebitele, kteří obal nakonec stejně vyhodí do koše.

Společnost EKO-KOM a její postavení na trhu
Na problém s monopolem, který společnost EKO-KOM na českém trhu má už desítky let, upozornila vloni i Evropská komise, která doporučila Česku zlepšení v oblasti podnikání ve sběru a využití obalového odpadu. Problémem jsou velmi vysoké nároky a těžko splnitelné podmínky pro autorizace firem fungujícím v tomto sektoru. Tyto překážky jsou příčinou toho, že na český trh žádná další společnost prakticky nemá možnost vstoupit. V tiskové zprávě z loňského roku upozorňuje na problém i Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise.
„Více než dvě desítky let vévodí českému trhu zahrnujícího sběr a následné využití obalového odpadu jedna společnost. Je pravděpodobné, že podmínky, které Česko nastavilo, brání vstupu dalších společností do tohoto segmentu, čímž dochází k problémům v oblasti cen, kvality a dalšího rozvoje.“

Jakých obalů se zvýšení nejvíce dotkne?
Zvýšení nákladů za obaly bude plošné. Nejvíce však pravděpodobně zasáhne lehké potraviny, jakými jsou například snídaňové cereálie, dále pak určitě potraviny v nápojových kartonech a také PET lahvích. Stranou však nezůstanou ani produkty v podobě balených masových výrobků či mléčných produktů, hlavně sýrů. Zdražování rozděluje potravináře a ekonomy. Zatímco první skupina trvá na tom, že jde o zbytečnou byrokratickou zátěž a další zdražování, druhá strana sestávající z ekonomů nepředpokládá, že by k razantnímu zdražování nakonec došlo. Konečným spotřebitelům tak nakonec stejně nezbývá než si počkat, jestli od začátku léta půjdou ceny jejich oblíbených produktů strmě nahoru, nebo si udrží přibližnou stávající cenovou hladinu. Zdražování nás však s nejvyšší pravděpodobností nemine tak jako tak, a je dobré s tím dopředu počítat a případně se trvanlivými výrobky zásobit dopředu.