Bylo rozhodnuto: Od roku 2026 se zvýší podpora v nezaměstnanosti. Stát přidá víc, než kdo čekal
Konec ve firmě, vyhoření, nebo jen chuť začít znovu. Důvodů, proč člověk skončí na úřadu práce, je celá řada. Naštěstí tu je podpora v nezaměstnanosti, která pomůže překlenout první těžší měsíce. V roce 2026 se v jejím přiznávání chystá zásadní změna.
Aktuálně se výše podpory odvíjí od průměrného čistého výdělku nebo vyměřovacího základu a dělí se do tří období. První dva měsíce dostává člověk 65 %, další dva měsíce 50 % a pak už jen 45 %.
Není ale pro každého
Na podporu v nezaměstnanosti má člověk nárok po dobu 5 měsíců, pokud spadá mezi mladší ročníky, 8 měsíců, když je mu přes 50 let, nebo až 11 měsíců od 55 let. Evidence na úřadu práce ale může být i delší. Aby ale vůbec na podporu jakýkoliv jedinec dosáhl, musí mít v posledních dvou letech odpracováno alespoň 12 měsíců.
Výše podpory má svůj strop
Když ale berete „moc“, stát vám podporu podle procent nedá. Existuje totiž hranice, která se každý rok upravuje. Pro rok 2025 je maximální výše podpory v nezaměstnanosti 26 163 Kč, zatímco při rekvalifikaci je to 29 320 Kč. A to i v případě, že by procenta vypočítaná z vašeho příjmu vycházela příznivěji.

Od roku 2026 se ale tyto částky zvednou. Novela nastavuje strop podpory v nezaměstnanosti i při rekvalifikaci jednotně na 80 % průměrné mzdy. Letos by to odpovídalo částce 36 086 Kč.
Příspěvek až 50 tisíc korun
Pro samotnou rekvalifikaci současně platí příznivé podmínky už teď, takže pokud se poohlížíte po nové práci, je právě ideální doba toho využít.
Stát sází na nové dovednosti, protože trh práce se rychle mění a přizpůsobit se mu je klíčové. Momentálně tak můžete získat příspěvek na rekvalifikační kurzy přes program Národní plán obnovy. Ale pozor, ten platí jen pro programy, které skončí nejpozději v říjnu 2025. Přihlášku je nutné podat už do konce srpna.

I potom je ale možnost čerpat příspěvky dál, a to v rámci programu Zaměstnanost Plus. Na rekvalifikaci můžete dohromady od státu získat až 50 tisíc korun. Tento limit platí na tři roky od začátku prvního kurzu, takže se klidně můžete vzdělávat opakovaně.
Od roku 2026 přijde velká změna
Když člověk nemá zaměstnání, zapsat se na úřad práce se mu vždy vyplatí, a to i na dobu jednoho či dvou měsíců. Stát vám totiž v takové situaci hradí zdravotní pojištění a zároveň se evidence zohledňuje i pro důchod. V neposlední řadě je to samozřejmě i finanční podpora v nezaměstnanosti.
Právě ta se od ledna 2026 zvýší.
„Chceme motivovat lidi, aby hledali lépe placenou a kvalitnější práci, a nemuseli brát tu první, která se naskytne,“ řekl k tématu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Nově bude platit, že se v prvních dvou měsících zvýší zápočet z čistého příjmu z 65 % na 80 %. Třetí a čtvrtý měsíc evidence zůstane vypočtená dávka stejná na 50 % a v pátém měsíci naopak klesne ze 45 % na 40 %.

Trochu horší zprávou je, že se od ledna má posouvat věk, od kterého mají lidé nárok na delší dobu trvání podpory. Přehled najdete v tabulce výše. Na druhou stranu platí, že lidé nad 52 let budou pobírat vyšší dávku po delší dobu: 80 % příjmu jim náleží po celé tři první měsíce podpory v nezaměstnanosti, na rozdíl od mladších ročníků.