Bankovní úředník mi anonymně přiznal, jak nás banky potichu obírají o peníze. Už vím, na co si dát pozor
Při jedné otevřené diskuzi mi jeden bankovní úředník důvěrně přiznal, jakými způsoby bankovní domy pomalu a sofistikovaně připravují své klienty o peníze. Nedalo mi to, a tak jsem se ho zeptala na ty nejčastější situace, kdy bankám platíte víc, než musíte, a dokonce o tom ani nemusíte vědět. Finanční gramotnost byla důležitá vždy, ale v dnešním ryze ekonomickém a konzumním světě je naprosto nezbytná.
Abyste si své peníze mohli dobře ohlídat, potřebujete znát bankovní fígle, které vás za rok mohou připravit o poměrně velký finanční obnos. Vše je o důkladné kontrole toho, co se vám ve skutečnosti strhává z účtů, protože jednou z hlavních věcí, na které banky spoléhají, je nepozornost a lenost klientů. Buďte jiní a jděte na to chytře, uvidíte, že budete překvapení, kolik peněz ve skutečnosti bankám pravidelně platíte. Já už vím, na co si dát pozor.
Hlídejte si účet a kontrolujte všechny položky
Abyste měli jistotu, že jsou vaše finance v bezpečí a sedí vám všechny položky, je nezbytné si výpis z účtu pravidelně kontrolovat. Pokud by vám z účtu zmizel nečekaně větší obnos, asi si toho brzy všimnete, ale menší a nenápadné poplatky se mohou hravě schovat do hromady pravidelných měsíčních transakcí, aniž byste to zaznamenali.
Před několika lety nastal obrat k lepšímu. Do tuzemských vod českého bankovnictví, které prakticky zahrnovalo jen pár velkých bankovních domů přesvědčených o své neotřesitelné pozici, naštěstí vstoupila konkurence v podobně nízkonákladových společností. Ty velmi rychle začaly získávat na oblibě českých klientů, a trh se tím trochu zreguloval a zdemokratizoval. I přesto se dnes můžeme setkat se spoustou poplatků, které jsou občas – mírně řečeno – na pováženou.

Asi nejzákeřnějšími z nich jsou nenápadné pravidelné platby za běžné služby. Obecně platí, že digitální služby jsou levnější, případně úplně zdarma. Ovšem co třeba takový papírový výpis, jehož zasílání máte nastaveno už řadu let, protože si s internetovým bankovnictvím příliš nerozumíte? To se týká především lidí starších, kteří nejsou natolik sehraní s digitálními technologiemi, a rádi vyřizují věci na pobočce. Zasílání měsíčního výpisu může vyjít na desítky korun, transakce vedené fyzicky přes pobočku také. Pokud tyto služby využíváte dlouhodobě, a to několik let za sebou, může se celkově jednat o značnou sumu, klidně v řádu tisícikorun, které zbytečně odcházejí z vaší kapsy. Protipólem k častým návštěvám poboček může být naopak jejich naprostá ignorace. V bance jste nebyli několik let, nevíte o nových produktech, účet máte desítky let stejný a zastaralý. V takovém případě se vám pravděpodobně měsíčně strhávají platby za služby, které mají novější typy účtů již zcela zdarma.
Nebezpečí v podobě kreditních karet
Nabídka kreditních karet je dnes široká. Banky je klientům mnohdy nabízejí jako skvělou alternativu rychle dostupných peněz, které se hodí například při cestování. Co už však klienti málo slyší, je fakt, že pokud s kreditní kartou neumíte pracovat, vystavujete se velkým problémům. Fungují na principu rychlé půjčky a jejího splacení v dohodnutém termínu, kterým je bezúročné období. To může trvat různě dlouho, podle podmínek banky. V případě, že vyčerpanou částku z karty nesplatíte v uvedené lhůtě, nabíhají vám úroky, a ty umí být pekelně vysoké. Velmi často se pohybují okolo hranice 20 % a někdy i výš. Kreditní účty velmi často zahrnují i poplatky, které jsou již na běžných účtech tabu. Může jít o vedení účtu, výběr z bankomatu nebo také pozdní splátku. Tím vším vás banky mohou potichu obírat o peníze, a vy se tak rychle ocitnete v dluhové pasti, z níž je těžké se dostat.

Ve střehu byste měli být i v oblasti délky smluv na sjednané finanční produkty. Nezřídka se bohužel stává, že bankovní společnosti automaticky prodlouží nevýhodný produkt, aby si vás pojistily na další roky. Mnoho smluv je postaveno tak, že pokud písemně nepodáte výpověď ve sjednané lhůtě, banka má právo smlouvu prodloužit i ve chvíli, kdy to pro vás není výhodné. Mějte se na pozoru. Doklady a smlouvy o finančních produktech, jako jsou účty, hypotéky, půjčky a další, se vyplatí mít v pořádku tak, abyste měli přehled o tom, kolik a za co vlastně pravidelně platíte.
zdroje: metro.cz, finance.cz, seznamzpravy.cz, mesec.cz, svetosobnichfinanci.cz