Banky spustily poplatek, který terorizuje hlavně důchodce. Kdo neudělá změnu do listopadu, zapláče
Další z bank na podzim zavedou nepříjemný poplatek, který zasáhne především seniory. Tato změna se dotkne lidí, kteří stále nevyužívají moderní technologie a spoléhají na tradiční způsoby správy svých financí. Jak se budou muset přizpůsobit novým podmínkám a jaké další úpravy mohou následovat, to bude pro mnoho klientů velkým překvapením.
Letos už starší lidé jeden nečekaný zásah do svých peněženek zažili, když se v únoru zdvojnásobil poplatek za doručování důchodů Českou poštou. Teď se ale schyluje k dalšímu kroku, který opět zkomplikuje život hlavně lidem, kteří jsou zvyklí hospodařit s hotovostí a vyřizovat věci osobně.
Odstartuje se poplatková lavina?
Zvýšení poplatku České pošty odradilo až 40 tisíc lidí od výplat důchodů v hotovosti. A další změna je na cestě, nyní ze strany českých bank. Spustí to mezi důchodci další vlnu odlivu k digitálním finančním službám?
ČSOB plánuje od listopadu vybírat poplatek za vklad hotovosti na vlastní účet. Konkrétně se má jednat o částku 70 Kč. To je o něco víc než u banky Moneta, která si účtuje 0,1 % z každého vkladu už od dubna, minimálně však vždy alespoň 50 Kč.

Poplatky za vklady hotovosti nejsou ničím převratným. Banky je běžně vybírají například při vkládání vyšších finančních obnosů nad nějakou hranici nebo při vkladu na cizí účet – co se ale týče vlastních účtů, jedná se o novinku.
Senioři se budou muset naučit ovládat chytré technologie
V praxi to ale znamená zkomplikování života běžným klientům, především důchodcům, kteří jsou zvyklí nejen na osobní kontakt, ale také na práci s hotovostí. Nové technologie jako chytré telefony – a díky nim snazší přístup do internetového bankovnictví – jsou pro ně často španělskou vesnicí.
Typickou situaci lidí, kterých se tato změna dotkne, popisuje například paní Marie, která si po odečtení nejdůležitějších nákladů chce z důchodu v hotovosti uložit každý měsíc něco stranou na svůj účet vedený u ČSOB. Z 2000 korun, které běžně vkládá na své konto přes pokladnu, jí od listopadu dalších 70 Kč zmizí pryč. Ročně tak bude mít výdaj navíc ve výši 840 Kč.
Paradoxní přitom je, že právě tato banka má ve své nabídce speciální účet pro seniory od 65 let s vedením zdarma. Z jejích 4 milionů klientů tvoří 600 000 právě tito starší lidé, kterým se manipulace s hotovostí najednou prodraží.
Jak se placení poplatku vyhnout?
Podle vyjádření ČSOB se změna zavádí z několika důvodů. Patří sem jednak stoupající náklady na provoz pokladen, ale i pokles zájmu o jejich využívání. V neposlední řadě je to i větší dostupnost vkladomatů, tedy přístrojů, přes které je člověk schopen si vložit peníze na účet pouze se svou platební kartou. Tato možnost vložení hotovosti na účet bude i nadále zdarma.

Další z možností, jak obejít pokladny a vyhnout se poplatku, je vložit si na účet vedený u ČSOB peníze přes Českou poštu. Tam to vychází o něco levněji: při použití karty 10 korun, vyplněním vkladového dokladu 20 korun. Ale pozor, pokud peníze nepřinesete poskládáné podle nominálních hodnot bankovek, může si pošta připočítat až další stokorunu za jejich přetřídění. Podobný poplatek si už nyní nárokuje také značná část bank přímo na svých pokladnách.
Veřejnost není nadšená
Diskutující na internetu ale většinou změnu jako opodstatněnou nechápou a ptají se, proč by bance měli za vložení peněz na svůj vlastní účet platit nějaké poplatky. Poskytují jí přece prostředky, se kterými může volně disponovat. Očekávali by tak naopak, že si je banky budou předcházet a ke vkladu je motivovat.
Jeden z oblíbených komentářů v diskusi na platformě Penize.cz říká:
„V jiných zemích banka poskytuje různé bonusy a nové funkce k účtu většinou bezplatně a s poklonou až k zemi. U nás však vidím jen hubnoucí konto a tloustnoucí úředníky.“
Další diskutující by změna tolik nevadila, ale upozorňuje na to, že novinka může komplikovat situaci při vkládání hotovosti jiné měny:
„Pro vklady CZK to naprosto chápu, ale vůbec nesouhlasím s tím, že zpoplatní EUR a USD vklady na vlastní účty, protože na to alternativa v ČSOB zatím není.“
Další banky zatím vyčkávají
Ostatní banky se podobné poplatky zatím nerozhodly zavádět, je ale možné, že se krokem Monety strhne lavina a ČSOB bude jen první vlaštovkou na obzoru. Pokud se přidají další velké finanční instituce, může se poplatek za vklad na vlastní účet stát novým standardem.
Některé banky tuto možnost už nyní částečně omezují, například u Raiffeisenbank se poplatky neplatí pouze u jednoho vkladu měsíčně. U Creditas zase vklady zdarma na vlastní účet platí jen do limitu půl milionu korun. Jestli se k podobnými poplatkům přidají i další banky, se tedy ukáže časem.