Někdo tomu říkal kýč, dnes je to poklad za 120 000 Kč. Možná ho máte doma a ani o tom nevíte
Za totáče byly v českých, respektive v československých domácnostech přítomny dekorativní prvky, které byly už tehdy považovány tak trošku za kýč. Jenže některé takové kýče dnes můžete opravdu zajímavé zpeněžit.
Česká republika je zemí s bohatou tradicí a historií řemesel, na která můžeme být náležitě pyšní. Doma i v zahraničí je ceněna třeba naše keramika, dřevořezba nebo tkalcovství. A samozřejmě české sklářství. Dekorativní skleněné kousky byly běžnou součástí tuzemských domácností i za socialismu. Ačkoli mnohé z nich skončily nenávratně ztracené, další ještě můžete mít doma. Možná jste je už kdysi považovali za kýč. Jenže aktuálně můžete i takové kousky prodat klidně i za 20 tisíc korun.
V tomhle jako Češi vynikáme
České sklo dodnes navazuje na slavnou tradici. Ceněno je i mezi sběrateli, a to nejen u nás, ale obecně ve světě. V roce 2023 byla ostatně česká tradice ruční výroby skla zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Přesto vás možná překvapí, že dnes můžete utržit zajímavé částky i za vázy z broušeného skla z období socialismu, které byly původně považovány za kýč. Navíc jim někdy bývala vyčítána přehnaná dekorativnost, byť byly také vyzdvihovány pro svůj estetický vzhled a technickou preciznost výroby. Každý má jiný názor.

20 tisíc korun za kýč?
Prohlédnete-li si nabídku online bazarů nebo aukčních portálů, některé broušené vázy z období socialismu jsou nabízeny jen za pár stovek. Jenže některé takové ozdobné nádoby se prodávají i za pětimístnou částku. Aktuálně jsou takové vázy ze skla s broušeným dekorem z roku ze 60.–70. let nabízeny za 20 tisíc korun!
Za pětimístnou částku se ovšem prodávají i masivní a velké broušené vázy z druhé poloviny 20. století, za kterými stojí společnost Moser. Tato značka byla založena už v roce 1857 v Karlových Varech. Za minulého režimu nesla název Sklárna Moser a v roce 1991 se z ní stala akciová společnost. Funguje dodnes. Máte-li tedy doma nějaký takový kousek, můžete ho výhodně zpeněžit. Nemusí být přitom zase tak starý.

Vázy za šestimístnou částku
Některé vázy najdete na online bazarech či aukčních portálech za částku přesahující 100 tisíc korun. Ano, čtete správně. Jsou jen starší. Aktuálně není výjimkou, že se prodává velká skleněná váza, která byla vyrobena z českého křišťálu okolo roku 1900, za 120 tisíc korun! Vysoce ceněny jsou pochopitelně i vázy z 19. století, a to nejen české, ale třeba také francouzské. Francie ostatně rovněž patří mezi země, které se pyšní zajímavou historií výroby skla. Za velmi zajímavou sumu je možné prodat i staré čínské vázy, které však mají doma spíše jen sběratelé.
Jaké vázy lze prodat draho?
Za pětimístnou částku je možné prodat i vázy z první republiky, a to třeba takové, za kterými stojí český designér Ladislav Přenosil. Ne všechny staré, ať už broušené, či nebroušené vázy ovšem mají vysokou cenu. Musí být samozřejmě ve velmi dobrém stavu. Ceněny tak jsou především vázy nepoškozené, které nemají žádnou vadu. Máte-li tedy doma takový výrobek, možná vlastníte skrytý poklad. Jak odhadnout jeho cenu? Asi nejjednodušším řešením je „projet si“ nabídky nabízených váz na internetu. Můžete se však obrátit i na odborníky.