Ďábelsky záludný pravopisný kvíz: Těchto 10 chyb dělá každý. I 6/10 je fantastické skóre. Zvládnete to?
Čeština je krásná, ale umí být pořádně záludná. Mnozí cizinci ji považují za jeden z nejtěžších jazyků na světě, a kdo někdy zkusil vysvětlit rozdíl mezi mě a mně, ten ví proč. Ale nástrahy nečíhají jen na ty, kdo se češtinu učí. I rodilí mluvčí v ní často plavou, a to hlavně v psané podobě.
Záludnosti pravopisu zkrátka umí potrápit každého. I ten, kdo čte denně knížky, může při diktátu zaváhat. A právě proto jsme připravili rychlý, ale důmyslný pravopisný kvíz. Deset otázek, které vypadají jednoduše, obsahuje nejčastější pravopisné chyby. Troufnete si?
Čeština je noční můra i pro Čechy
Není to jen klišé. Podle jazykových odborníků patří čeština mezi nejsložitější jazyky na světě, nejen kvůli bohaté gramatice, ale i pro množství výjimek a pravopisných pravidel. Češi tak ve velkém hledají jazykovou pomoc. Jen Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR denně vyřídí až 50 dotazů ohledně pravopisu, nejčastěji se týkají velkých písmen, interpunkce nebo předpon „s-“ a „z-„.
Zatímco dřív lidé hledali pravopisná pravidla v Pravidlech českého pravopisu, dnes se nejčastěji ptají internetu. Lidé tápou v tom, jak se píše mě/mně, bychom nebo by jsme, shlédnout nebo zhlédnout či s čárkou před „že“. To potvrzuje i analýza webů, které češtinu a její pravopis řeší, kde právě tyto fráze patří mezi nejčtenější články.
Špatný pravopis vás může stát i práci
Možná překvapí, že pravopisné chyby nejsou jen školní problém. Podle personalistů z pracovních portálů mohou chyby v životopise nebo motivačním dopise výrazně snížit šanci na přijetí do zaměstnání, a to i u profesí, kde se jazyk přímo nevyžaduje. Uchazeči s čistým jazykovým projevem působí věrohodněji, pečlivěji a spolehlivěji.
Zajímavou studii zveřejnila britská University of Birmingham. Vědci zjistili, že čtení gramatických chyb v textech vyvolává u mnoha lidí fyziologický stres, zrychlený tep, napětí ve svalech a neklid. Mozek totiž reaguje na jazykový nesoulad podobně jako na zvuk falešně zahrané noty.

Obstojíte v pravopisném kvízu?
Jazykové kvízy jsou dnes populární nejen mezi studenty, ale i mezi dospělými, a to nejen z nudy. Mnozí Češi je berou jako výzvu, formu sebevzdělávání i test vlastní hrdosti. Kvízové platformy uvádějí, že právě jazykové testy patří mezi nejsdílenější.

Vyhodnocení
100 až 95 % správně (10 nebo 9 bodů):
Jste pravopisná hlavička. Na chyby máte cit a jazykové základy zvládáte s přehledem. V tomto kvízu šlo o velmi časté záludnosti a vy jste jimi prošli bez většího klopýtnutí. Skvělý výkon.
90 až 80 % správně (8 bodů):
Češtinu ovládáte velmi dobře. Sem tam vás sice může nachytat méně obvyklý jev, ale většinu častých chyb bezpečně rozpoznáte. V běžné písemné komunikaci jste na tom výrazně lépe než průměr.
70 až 60 % správně (7 nebo 6 bodů):
Dobrá práce. Pravopis zvládáte, i když se občas necháte nachytat na časté omyly. Je vidět, že základní pravidla znáte, ale některé detaily by bylo dobré si čas od času připomenout.
50 až 40 % správně (5 nebo 4 body):
Znáte základy, ale záludnosti vás zaskočily. Není to žádná ostuda, pravopis může být složitý i pro rodilé mluvčí. Pokud si nejste jistí, sáhněte po jazykové příručce nebo si zkuste podobné testy častěji.
30 % a méně (3 body a méně):
Tady už by to chtělo trochu víc pozornosti. Chyby se objevovaly i tam, kde by vás správná forma neměla zaskočit. Doporučujeme procvičování a častější kontakt s kvalitní češtinou, třeba čtením knih. Čeština je složitá, ale dá se s ní skamarádit.