Kdo má tuhle sumu na účtu do 35 let, je boháč. Tyto částky pak radí odborníci naspořit do 50 a 70 let
V době, kdy ceny jídla, služeb i bydlení rostou rychleji než platy, může působit myšlenka na bohatství do 35 let jako špatný vtip. Jenže bohatství není jen o výši výplaty nebo nulách na účtu, ale o celkovém majetku v různých obdobích života.
Patří sem i vlastní bydlení, úspory, investice nebo třeba vlastnictví v podobě auta, chaty či podílu ve firmě. Trik je přitom hlavně v pravidelnosti a také ve vhodném načasování.
Odborníci dlouhodobě doporučují začít s budováním majetku co nejdřív, ideálně už ve dvaceti. I malá částka, jako je investování 500 korun měsíčně, se může díky času a složenému úročení proměnit v solidní základ majetku. Podobně funguje i investování do nemovitostí. Pokud někdo už ve dvaceti koupil třeba s pomocí rodičů nebo hypotéky menší byt, má v 35 letech často obrovský náskok, protože hodnota nemovitostí v Česku dlouhodobě roste.
Česká představa bohatství
Jedna věc je, jestli zvládáme platit své pravidelné výdaje, popřípadě si dávat i něco stranou, ale ta druhá je opravdový blahobyt. Co je pro nás tedy dostatek peněz a co znamená být opravdu bohatý?

Podle průzkumu společnosti Sazka většina obyvatel naší země považuje za bohatství příjem kolem 120 tisíc korun měsíčně. To ale není vše, více než 60 % Čechů si myslí, že aby se člověk mohl nazývat bohatým, měl by mít majetek v hodnotě 10 milionů korun. Tato představa zůstává už roky stejná. V jakých obdobích života je realistické na tuto částku dosáhnout, pokud se člověk bude řídit finančními radami odborníků?
Kolik peněz si dávat z platu stranou?
Pokud jste například zdědili byt, můžete si gratulovat. Okamžitě vás to zařadí mezi movitější jedince. Kromě toho je ale potřeba mít také pravidelný příjem a budovat si úspory. A cesta k nim může vést skrze růst investičního portfolia.
Při jeho budování se lze řídit pravidlem 50/30/20, které doporučuje i Česká spořitelna. Znamená, že 50 % příjmu by mělo jít na nezbytné výdaje jako bydlení, jídlo či doprava, 30 % na odpočinek a věci „pro radost“, ale 20 % bychom měli pravidelně spořit nebo investovat. Při průměrném čistém příjmu 39 500 Kč to znamená, že by si člověk měl odložit každý měsíc alespoň 7 900 korun.
Když je vám kolem 30 let
Pokud je vaše situace před 35. rokem taková, že vaše úspory zvládnout pokrýt váš roční příjem, může se to považovat za ukazatel, že patříte mezi bohatší část svých vrstevníků. V Praze bývají například za finančně stabilní považováni lidé, kteří mají svůj byt nebo dům a zvládají platit hypotéku. I to může být podle obecného vnímání ukazatelem bohatství v daném věku.
A jaká jsou oficiální doporučení? Podle finančního modelu od společnosti Fidelity by ve 35 letech měl mít člověk naspořen dvojnásobek svého ročního přijmu. Pokud si vezmeme jako příklad průměrnou čistou měsíční mzdu, znamenalo by to mít k dispozici částku 948 000 Kč.
Na tuto doporučenou výši úspor se v 35 letech dostanete, když začnete spořit 20 % uvedeného platu už ve 25 letech, což není nereálné, zvlášť pro vysokoškoláky pracující v Praze, kde na takovou mzdu už v mladém věku mnozí dosáhnou.
Cíl pro 50letého je o dost vyšší
Kolem padesátky už má většina lidí splacenou značnou část hypotéky, nebo ji mají doplacenou úplně. Také už je za nimi hlavní kariérní růst. Není výjimkou, že vlastní dokonce více nemovitostí včetně chalupy nebo nějakého dalšího bytu. Pokud byli zvyklí pravidelně odkládat peníze, investice se už značně zhodnotily, ať už jde o penzijní fondy, akcie nebo třeba podíly ve firmách.
V 50 letech by měl mít člověk podle zmíněného modelu úspory ve výši pětinásobku svého ročního příjmu. Pokud tedy vezmeme náš příklad s průměrným platem, úspory by měly dosahovat 2 370 000 Kč.

Bohatství po sedmdesátce?
V tomto, zpravidla důchodovém věku, už mívají lidé za cíl spíš udržení stabilního finančního stavu, který roky budovali. Finance mohou kromě důchodových výplat pramenit i z nájmů investičních nemovitostí či vyplácení dividend. V úsporách by měl být alespoň desetinásobek ročního příjmu. To by v našem příkladu vycházelo přibližně na 4,7 milionu Kč.
Pokud se ale dařilo většinu života odkládat pravidelně 20 % příjmů, celkový objem naspořených peněz, do kterých se počítá i důchodové spoření a další způsoby dlouhodobého investování, mohou klidně přesáhnout 10 milionů korun.
Při našem příkladovém platu a odkládání 20 % by majetek za 40 let dosahoval 3 792 000. Při investování s ročním průměrným zhodnocením 5 % by to ale díky složenému úročení mohlo být 11 až 12 milionů!
Když se vrátíme k částce, která pro většinu Čechů představuje bohatství, právě v tomto věku to vypadá, že ji člověk může naplnit. Ze statistik totiž vyplývá, že většina českých důchodců bydlí ve vlastním bytě či domě. Po připočítání životních úspor, někdy i druhé nemovitosti by se tak mohlo zdát, že tu máme generaci papírových milionářů.
Jenže miliony ukryté ve vlastní nemovitosti neřeší každodenní výdaje, pokud člověk nemá pravidelný příjem. Proto jsou dostatečné úspory stejně tak důležité jako vlastní střecha nad hlavou.