Tohle tlačítko na mobilu nikdy nemačkejte v hromadné dopravě. Hackeři vás vyhmátnou rychleji než revizor
Internetové připojení je alfou a omegou dnešního světa. Čím více se však lidé přesouvají do online světa, tím častěji se stávají cílem útoků vychytralých podvodníků, kteří se neštítí vůbec ničeho. Experti proto varují – tohle tlačítko na mobilu nikdy nemačkejte v hromadné dopravě. Pokud ho máte aktivované automaticky, raději ho vypněte.
Citlivá data, přístupy k účtům, soukromá i pracovní e-mailová komunikace, o to všechno můžete přijít během chvilky, aniž byste to tušili. Digitální technologie byste měli používat s co největší mírou zabezpečení, jinak zpláčete nad výdělkem.
Nedávejte své údaje všanc
Málokdo si uvědomuje, že je nezbytné hlídat si nejen fyzický majetek, ale i citlivé osobní údaje, které dnes mohou vychytralí hackeři využít ve svůj prospěch. Zatímco vy se důvěřivě připojujete k veřejným Wi-Fi sítím, které vypadají neškodně, vaše citlivé údaje se mohou dostat do cizích rukou. Velké riziko představují i kliknutí na tlačítko připojení k neznámým hotspotům, které k připojení nevyžadují heslo. Pokud se připojíte na neověřenou síť, přes niž procházíte e-mail a další své účty, vystavujete se obrovské hrozbě ztráty dat.
Šetření mobilních dat se nemusí vyplatit
Ve snaze ušetřit mobilní data se lidé připojují k první veřejné síti, která jim vyjede ze seznamu, aniž by si prověřili, zda je připojení dostatečně bezpečné. Otázka přístupu k heslům, e-mailům i bankovnímu účtu je pak pro útočníka otázkou chvilky. Na rizika spojená s užíváním takové sítě upozorňuje i poradce pro kybernetickou bezpečnost Ivan Svoboda.
„Lidé se často připojují na sítě, aniž by si ověřili, zda má připojení dostatečné šifrování. Neuvědomují si, že je při komunikaci přes takovou síť může kdokoliv sledovat. Neobvyklé nejsou ani falešné Wi-Fi hotspoty, které se na první pohled tváří jako síť daného podniku, v němž sedíte, ale ve skutečnosti jsou zřízeny záměrně za účelem sběru informací a dat.“

Jak poznat nebezpečnou síť?
Hotely, restaurace, obchodní centra, letiště nebo hromadné dopravní prostředky. To jsou místa, kde se k nezabezpečeným sítím lidé připojují nejčastěji. Chcete-li svá data ochránit, musíte vědět, jak nebezpečnou síť poznat. První červenou vlajkou by pro vás měl být název sítě. Pokud absolutně neodpovídá místu, kde se nacházíte, raději ruce pryč. To platí i o příliš obecných názvech typu „Public Wi-Fi“, „Free_Wifi_Praha“ nebo „Hromadnadoprava_Guest“. Otevřený zámeček u sítě značí, že je vaše komunikaci v rámci této sítě absolutně nezabezpečená a přístup k ní může mít každý. Absolutním výstražným znamením je vyžádání osobních údajů či platby za síť.
Zásady bezpečnosti připojení k veřejným sítím
Pamatujte na to, že jediné bezpečné připojení je to, které znáte. Pokud však nemáte jinou možnost a musíte se připojit k neznámé síti, využijte řadu způsobů, jak zvýšit bezpečnost svých údajů. První zásadou je použití virtuální privátní sítě neboli VPN, která dokáže šifrovat vaše data. Kontrola e-mailů, internetového bankovnictví a dalších soukromých účtů se přes veřejné připojení nedoporučuje nikdy. Pokud už síť použijete, při vyhledávání v prohlížeči si zkontrolujte, že probíhá na bázi http.

Ohrožená může být i vaše domácí síť
Nebezpečí na vás nečíhá jen ve veřejném prostoru, i domácí Wi-Fi síť se může stát rizikem, pokud ji dostatečně nezabezpečíte. Nejčastějším prohřeškem nastavení domácí Wi-Fi sítě je ponechání jejích defaultních neboli výchozích přihlašovacích údajů. Nikdy nesdělujte přístupové údaje cizím osobám, to zahrnuje i sousedy, které příliš neznáte. Zkrátka přístupová hesla sdělte jen lidem, kterým bezmezně důvěřujete a dobře je znáte. Branou pro útočníky je i funkce WPS. Pokud ji nepoužíváte, deaktivujte ji. V routerech bývá automaticky aktivována a hackeři ji dokážou prolomit během chvilky. Pomocí speciálních programů pravidelně kontrolujte, jaká zařízení jsou k vaší síti připojená. Pokud si s nastavením sami nevíte rady, obraťte se na odborníka, který síť zabezpečí pomocí nejnovějších metod.
Mobilní data jsou dnes pro většinu lidí naprosto nezbytná. Pokud vám náhodou dojdou a nutně se potřebujete připojit k internetu, buďte obezřetní. Veřejné Wi-Fi sítě jsou často způsobem, jakým útočníci sbírají citlivé údaje a data k cizím účtům. Pokud se už připojit musíte, nikdy nekontrolujte internetové bankovnictví, e-maily ani účty, jejichž odcizení by vás připravilo o peníze.