Pozavírejte všechna okna: Tato letní noční můra se už šíří Českem. Letos udeří silněji než vloni
Letní večery jsou něco, na co se těšíme celý rok. Bohužel s vysokými teplotami přichází i nevyhnutelná hrozba: komáři a další hmyz. Každé léto se tak potýkáme se svědivými štípanci, narušeným spánkem doma i na dovolené a alergickými reakcemi.
Letos však odborníci varují, že situace může být ještě horší než obvykle. Co stojí za nárůstem počtu těchto otravných hmyzích návštěvníků a jak se před nimi chránit?
Pohroma, která nezná slitování
Komáří sezóna v Česku trvá zhruba od května do října. Na jejich počet má vliv několik faktorů, hlavně počasí a množství stojaté vody. Podle odborníků je letošní rok pro komáry mimořádně příznivý. Střídají se deště a horké, dusné dny, které vytvořily ideální podmínky pro jejich líhnutí. Komáři se nejrychleji množí právě tam, kde je dostatek vody a kde jsou noci teplé – takže v okolí řek, rybníků, mokřadů a dalších vyhřátých míst s častými srážkami.
Existuje několik ukazatelů, které poukazují na zvyšující se komáří aktivitu. Patří mezi ně pravidelné deště a bouřky střídající se s horkými dny. To jsou podmínky přímo ideální pro množení otravného hmyzu. Během jediné sezóny jsou komáři schopni vyvést i několik generací. Extrémně se jim daří také v jezírkách nebo v sudech s dešťovou vodou.
Letos jsou ohroženy hlavně tyto oblasti: Jižní Morava, zejména okolí řek Moravy a Dyje, lužní pralesy na jihu Moravy, jižní Čechy, hlavně Třeboňsko kvůli rozsáhlé síti rybníků, polabí a okolí řeky Labe, všechny oblasti s lužními lesy a v blízkosti vodních ploch.

Množí se nejen komáři
Během letního období zaznamenáváme zvýšenou aktivitu nejen komárů, ale i dalšího hmyzu, kterému se daří díky pravidelným dešťům, vysokým letním teplotám a také mírným zimám. Mimořádně se daří i klíšťatům, sršním a vosám. Sršeň evropská je rozšířený druh, jehož populace roste právě kvůli teplým zimám. Sršeň asijská se k nám dostala teprve v roce 2023, ale rozrůstá se velmi rychle a představuje nebezpečí hlavně pro včelstva, čímž ohrožuje výrobu medu. Přemnožené vosy takový problém neznamenají, spíše naopak. Jde sice o poměrně agresivního živočicha, který snadno zaútočí, na druhou stranu nás zbavuje mnohem otravnějšího hmyzu, jako jsou například mouchy nebo již zmínění komáři, které vosy loví.
Jak se chránit?
Před komáry vás hlavně navečer ochrání oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které zakrývá co nejvíce pokožky. Abyste je odpudili, používejte kvalitní repelenty s obsahem DEET nebo icaridinu – ty aplikujte na kůži i na oblečení. Jestliže chcete větrat, ideálně si pořiďte síť do oken, popřípadě moskytiéru nad postel, naimpregnovat repelentem můžete i tu.
Komáry přitahuje oxid uhličitý, který vydechujeme, tělesné teplo a pach pokožky. Ten je ovlivněn množstvím a typy bakterií a potem, v němž je kyselina mléčná produkovaná při zvýšené fyzické aktivitě, horku nebo stresu. Komáři preferují krevní skupinu 0, lidé s tímto typem krve jsou častěji pokousaní než ostatní hmyzí oběti. Zvýšenou přitažlivost zaznamenávají také osoby s vyšší tělesnou teplotou a ti, kteří konzumují alkohol, protože ethanol a oktanol komáry doslova lákají.

Přírodní repelent si můžete vyrobit i doma. Stačí vám 60 mililitrů vody a 30 ml nějakého silného alkoholu nebo lihu, ve kterém se dobře rozpustí esenciální olej. Toho do směsi stačí deset až patnáct kapek. Vyberte buď citronelu, levanduli nebo mátu – tyto vůně přirozeně komáry odpuzují. Použít také lze směs vody, jablečného octa a v něm nechat vylouhovat rozmarýn. Na štípance od komárů platí přírodní oleje, zejména levandulový, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Dále lze použít krém z aloe vera nebo jiné zklidňující krémy s protizánětlivým účinkem. Pokud chcete být šetrní ke své pokožce i k životnímu prostředí, vyhněte se chemickým látkám obsaženým v komerčních přípravcích a sáhněte po přírodních ingrediencích.