Tichá epidemie v Česku se vymyká kontrole. Lékaři varují: Postihuje milionů Čechů, včetně dětí
Moderní životní styl je sice pohodlný, ale v mnoha ohledech i zrádný. Člověk se nemusí příliš snažit, aby pokryl své základní potřeby. Potraviny jsou dostupné na každém rohu, čas trávíme převážně v sedě a odpočinek si často spojujeme s pasivní zábavou u obrazovek. Málokdo si přitom uvědomuje, jak rychle a nenápadně se tyto drobné návyky skládají do obrovského zdravotního rizika.
Zatímco v minulosti představovala fyzická práce a pohyb běžnou součást dne, dnes většinou vedeme pohodlný životní styl, který paradoxně nemusí našemu zdraví prospívat. V kombinaci se stresem a nedostatkem spánku totiž vytváříme v těle podmínky, na které lidský organismus není stavěný. Postupně se začínají objevovat zdravotní problémy, které přímo souvisí s naším životním stylem.

Epidemie, která neskončí sama od sebe
V České republice je stále patrnější trend, kdy většina populace přibírá, a zvyšuje se i počet dětí, které trápí nadváha nebo obezita. Lékaři i statistiky upozorňují, že se tato tichá epidemie už dávno vymkla kontrole a v počtu zasažených ohrožuje zdraví většiny dospělých i dětí. Podle nejnovějších dat je jasné, že obezita už dávno není problémem jednotlivců, ale celospolečenským fenoménem. V současnosti se s nadváhou nebo obezitou potýká více než 64 % dospělé populace, přičemž každému desátému Čechovi hrozí těžká obezita, která zásadně zvyšuje riziko závažných zdravotních komplikací. Ještě znepokojivější je rychlost, s jakou se tato čísla zvyšují, během posledních let přibrala polovina obyvatel v průměru o tři kilogramy, a 16 % lidí dokonce o šest kilo a více. Zároveň většina lidí svůj problém podceňuje nebo ho neřeší včas, což umožňuje onemocnění tiše pokračovat a postupně se zhoršovat.
Počet obézních narůstá
Obezita v Česku má i další specifika, která situaci dál komplikují. Nárůst počtu obézních je zvláště výrazný u dospělých mužů a dětí. Výzkumy ukazují, že právě ve věkové skupině 45+ dochází k prudkému nárůstu chronických nemocí souvisejících s nadváhou. Jde hlavně o cukrovku druhého typu, srdečně-cévní onemocnění nebo různé formy rakoviny. Je paradoxní, že obezita je často vnímána pouze jako estetický nebo osobní problém, přestože jde o zásadní rizikový faktor pro více než dvě stě dalších nemocí a každoročně v Evropě způsobí smrt více než milionu lidí.
Co obezitu způsobuje a proč se jí tak těžko bráníme
Při hledání příčin obezity nelze ukázat na jediný konkrétní faktor. Většina odborníků se dnes shoduje, že zhruba polovina rizika je dána genetikou. Pokud jsou oba rodiče obézní, je riziko u jejich dítěte až sedmdesát procent. Velkou roli ale hraje i vliv prostředí. Moderní česká společnost je doslova nastavená tak, že přibírat je jednodušší než si udržet zdravou váhu. Dostupnost levných a energeticky vydatných potravin, nevhodné složení jídelníčku, nedostatek pohybu, stres, nepravidelný spánek a také různé životní a pracovní stresy vytvářejí prostředí, kde je těžké žít zdravě.
Důležitou roli v rozvoji obezity mají i hormonální poruchy, užívání některých léků, například antidepresiv nebo steroidů, ale i psychika. Častým spouštěčem přejídání bývá stres, únava nebo špatná nálada. U dětí se negativně projevila například pandemie covidu-19, kdy se dramaticky snížila jejich fyzická aktivita a zhoršily se stravovací návyky. Je alarmující, že v posledních letech výrazně stoupl počet dětí s těžkou obezitou, často už v mladším školním věku. Pokud s tím rodiče a společnost nic neudělají, přenesou si děti zdravotní komplikace i do dospělosti.
Zdravotní následky obezity
Největší hrozbu, kterou obezita představuje, je masivní zvýšení rizika chronických onemocnění. Dlouhodobý nadbytek tukové tkáně zhoršuje metabolismus, zatěžuje srdce i cévy a může poškodit funkci prakticky všech orgánů v těle. Nejčastěji se objevuje cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu tuků, srdeční infarkt, cévní mozková příhoda nebo ztučnění jater. Nadváha výrazně zvyšuje také pravděpodobnost vzniku několika typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, dělohy nebo ledvin.
Obezita ale zásadně ovlivňuje i psychickou pohodu, kvalitu života a sociální uplatnění. Dospívající s nadváhou často zažívají šikanu, trpí úzkostmi a nízkým sebevědomím, což může vést až k depresi nebo sociální izolaci. V dospělosti jsou běžné bolesti kloubů a páteře, problémy s pohybem, poruchy spánku nebo dýchání. Vliv obezity na reprodukční zdraví je také prokázaný, ženy s vysokým BMI mají častěji nepravidelný menstruační cyklus, nižší šanci na otěhotnění a větší riziko komplikací v těhotenství, zatímco u mužů s obezitou klesá kvalita spermií i hladina testosteronu.

Kdy je čas vyhledat pomoc
Obezitu určuje nejčastěji tzv. BMI (body mass index), tedy poměr váhy a výšky. BMI vypočítáme tak, že naši hmotnost v kilogramech vydělíme druhou mocninou výšky v metrech, nebo můžete použít online kalkulačku.
Hodnota mezi 25 a 29,9 značí nadváhu, od BMI 30 začíná obezita, která se dělí na tři stupně od lehčího stadia přes střední až po těžkou, takzvanou morbidní obezitu, kde už hrozí vysoké riziko selhání orgánů i předčasného úmrtí.
Pokud vám vyjde BMI vyšší než 35, většina odborníků doporučuje konzultovat situaci s lékařem. U těžké obezity je samostatné hubnutí téměř nemožné a je vhodné zvážit i odbornou léčbu, včetně farmakoterapie nebo chirurgických zákroků. V každém případě platí, že čím dříve se s obezitou začne bojovat, tím větší je šance na úspěch a snížení zdravotních rizik.
Jak se obezitě bránit
Zásadní roli v boji s obezitou hraje prevence. Nejlepší ochranou je kombinace vyváženého jídelníčku, dostatečné pohybové aktivity, pravidelného spánku a umění zvládat stres. Zdravý životní styl však neznamená radikální diety, vynechání celých skupin potravin nebo nekonečné hodiny v posilovně. Spíše jde o dlouhodobé a udržitelné změny. Jezte menší porce, preferujte kvalitní suroviny, omezte průmyslově zpracované potraviny a sladkosti, vyhýbejte se přejídání v emocionálně vypjatých chvílích a hledejte radost v pohybu, který je vám příjemný.
Obezita není selhání jednotlivce, ale důsledek složitých kombinací genetických, životních a společenských vlivů. V Česku se situace postupně zhoršuje a bez systematické prevence a větší podpory zdravého životního stylu hrozí další nárůst nemocnosti a zkrácení délky života celé populace. Zdraví je přitom kapitál, o který stojí za to pečovat. Obezita je závažná nemoc, která ovlivňuje všechny stránky života, ale při včasném zásahu a změně návyků je možné její dopady zmírnit nebo jí zcela předejít.