Češi, bacha! Dejte si pozor na tyto banky. Může vás to stát všechny úspory
V Česku se množí případy, kdy se nebankovní subjekty tváří jako seriózní finanční instituce a lákají lidi, aby jim svěřili své peníze. Podle České národní banky jde o nelegální činnost, která může vést ke ztrátě všech prostředků.
Varování není jen formální. Centrální banka už letos rozdávala milionové pokuty, a protože se případy množí, chystá se ještě přitvrdit.
Ani pojištění, ani právní ochrana
Vklady od veřejnosti smí legálně přijímat pouze banky a jiné licencované subjekty. To není zbytečná byrokracie, jde hlavně o ochranu lidí. Podle ČNB je součástí této ochrany také pojištění vložených peněz, které v tuzemsku zajišťuje Fond pojištění vkladů. Toho se v ČR musí povinně účastnit všechny banky a družstevní záložny. Pokud ale svěříte své peníze některému nelegálnímu subjektu, ocitnete se úplně mimo jakýkoliv systém záruk.

Tyto nelegální „černé banky” bez licence často obcházejí zákon pomocí různých typů smluv, které s vámi podepíšou jako běžní podnikatelé. Jenže takové smlouvy vám v praxi nijak nezaručují, že své peníze dostanete zpět. Navíc se na ně nevztahuje dohled finančního trhu ani žádné další pojistky.
Smlouva o zápůjčce a líbivé sliby
Typickým scénářem je, když vám někdo nabídne vysoký úrok za to, když mu „půjčíte“ peníze. Uzavře s vámi smlouvu o zápůjčce nebo úvěru a slíbí, že vše vrátí i s výnosem.
Ale podle zákona se i takové transakce, pokud jsou opakované a cílené na veřejnost, považují za přijímání vkladů, a na to už je potřeba bankovní licence. Nezáleží přitom na tom, jaký má smlouva název, důležitý je její obsah. Pokud někomu svěříte peníze s tím, že vám je vrátí i s úrokem, a dotyčný to nabízí více lidem, z pohledu zákona jde vždy o vklad. A bez bankovní licence jde o závažné protiprávní jednání.
ČNB při udělování pokut takovým subjektům přitom nepočítá „zisk“ nelegálních bankéřů, ale celkovou částku, kterou neoprávněně přijali od veřejnosti, konkrétně „od okruhu přes 20 osob“, jak upřesnil mluvčí banky. Přijatými částkami pak mohou být i desítky milionů korun. Výše pokuty se stanovuje právě podle tohoto objemu. Nezáleží, jestli dotyčný peníze zhodnotil, nebo prodělal.

Případů v Česku přibývá
Na protizákonné jednání černých bank přichází Česká národní banka díky vlastní dohledové činnosti, na základě zpráv od jiných státních orgánů, ale i díky tipům z řad samotných poškozených klientů.
„Vzhledem k tomu, že se tyto případy vyskytují stále častěji, budeme naši sankční politiku i nadále zpřísňovat,“ uvedl v tiskové zprávě Jakub Holas, ředitel odboru komunikace ČNB.
V roce 2025 tak už stihly padnout dvě tučné pokuty.
Ostravská firma BEWIT Natural Medicine podle centrální banky během čtyř let nashromáždila od 243 lidí přes 149 milionů korun, aniž by k tomu měla jakékoli povolení. Za to si vysloužila pokutu 12 milionů.
Ještě větší sankce dopadla na společnost CFIG z Pardubic. Ta na základě více než 200 smluv o zápůjčce bez patřičné licence přijala přes 416 milionů korun. Od ČNB dostala pokutu 15 milionů.
Cílem sankcí je chránit veřejnost a také odradit další podnikavé společnosti, které by si chtěly hrát na banky bez dodržování pravidel.
Pozor komu svěřujete peníze
ČNB proto apeluje na veřejnost, aby byla maximálně obezřetná. Pokud vám někdo nabídne „zajímavé zhodnocení“ nebo „bezpečné uložení peněz“ mimo oficiální bankovní sektor, raději si dvakrát ověřte, s kým máte tu čest. Bez patřičné licence a pojištění vkladů totiž vaše peníze nejsou chráněné a v případě problému můžete o všechny své peníze přijít.
Jak se bránit?
Ověřujte si, s kým jednáte. Čím lákavější nabídka, tím je namístě větší opatrnost. Pokud váháte, zda je nějaká příležitost v pořádku, na webu ČNB si můžete ověřit, jestli daný subjekt potřebnou licenci má. Finanční zdraví firmy pak zjistíte přes veřejnou sbírku listin, kam instituce vkládají informace o svém hospodaření.