Notebook se vybíjí příliš rychle? Technik radí: Tímhle trikem prodloužíte jeho životnost o několik let
Notebook je pro většinu z nás nepostradatelným parťákem jak v pracovním, tak osobním životě. Díky svým kompaktním rozměrům, variabilitě použití a skvělé skladnosti na cestách se stal pracovním i zábavním nástrojem, který si oblíbili lidé napříč generacemi. Právě proto, že je pro nás notebook tak důležitý, chceme, aby nám vydržel v nejlepší možné kondici co nejdéle.
Jak toho ale docílit? Známý technik radí, jak tímhle trikem prodloužít životnost notebooku klidně o několik let, a to už se vyplatí. Pořízení nového přístroje je totiž vysokou investicí. Pokud se vám notebook vybíjí příliš rychle, možná to ještě můžete zachránit.
Lithium-iontové baterie vyžadují specifický přístup
Notebooky jsou dnes nejčastěji napájeny pomocí lithium-iontových baterií, které se používají i v dalších přístrojích, jakými jsou třeba vysavače, drony nebo elektrické nářadí. Mezi jejich nejvýraznější vlastnosti patří citlivost na vysoké teploty a stav nabití. Samozřejmostí je vyhýbání se extrémním teplotám, a to jak nízkým, tak vysokým. Nejlepší kondici baterie vykazují v teplotním rozmezí od 15 do 25 °C. Stav nabití je pro správné fungování baterie naprosto klíčový, a proto se na něj více zaměříme.

Správné nabití nemusí být věda, když víte, jak na to
I přes velkou osvětu v oblasti IT ještě stále spousta lidí přistupuje k nabíjení notebooku tím nejméně vhodným způsobem. Nechají baterii vybít téměř do nuly a pak nabíjejí do doby, než na monitoru neobjeví 100 %. To je ovšem úplně špatně. Postup, který doporučují odborníci, vypadá následovně:
Pokud vidíte, že je baterie notebooku na hranici 20 %, připojte ho k nabíječce, nenechávejte ho vybíjet dál. Nabíjejte pouze do hodnoty 80 %. Právě rozmezí 20 až 80 % minimalizuje zbytečné opotřebení baterie a zkracování její životnosti. Víte-li, že nebudete notebook nějaký čas používat, uložte ho s baterií nabitou na zhruba 50 %. Moderní software dnes už umí zařídit, aby se baterie nabíjela přesně tak, jak má, stačí si jen nastavit parametry nabíjení přímo v notebooku.
Není kabel jako kabel
Originální nabíječka je pro udržení dlouhé životnosti baterie notebooku naprosto klíčová. Nabíječky dodávané přímo výrobcem jsou optimalizované pro správné nabíjení vašeho notebooku. Pokud se vám originální nabíječka poškodí a vy musíte koupit novou, nekupujte levné napodobeniny. Ty totiž často stojí za rizikovým přehříváním a nestabilním nabíjením. Životnost baterie mohou výrazně zkrátit. Odborníci poukazují na fakt, že neoriginální a nevhodná nabíječka může zkrátit životnost baterie až o 30 %.

Předcházejte přehřívání notebooku
Jak už bylo řečeno, baterie notebooku nesnáší vysoké teploty. Odborníci doporučují jednou za zhruba 3 měsíce vyčistit ventilátory a větrací otvory. K tomu dobře poslouží stlačený vzduch, případně speciální sady určené přímo k čištění notebooku. To ale není vše, při běžných denních činnostech dbejte na to, aby měl notebook dost vzduchu. Nenechávejte ho položený na pohovce či posteli, kde by se zbytečně přehříval. Dobrou možností je i použití chladicích podložek, které zajistí dostatek vzduchu. Některé mají i integrované větráky, které se spouští pomocí připojení USB kabelem.
Všechny výše uvedené postupy patří mezi ty nejdůležitější body při péči o baterii notebooku. Existuje však i řada dalších věcí, kterými baterii můžete pomoci. Patří sem mj. využívání úsporného režimu, aktivace spořiče obrazovky, blokace nevyužívaných funkcí nebo pravidelná údržba systému. Kvalitní a výkonné notebooky dnes nejsou levnou záležitostí, je proto nanejvýš ekonomické snažit se, aby vám přístroj vydržel co nejdéle.