Velká novinka pro všechny uživatele chytrých telefonů. Nová forma komunikace je konečně v Česku
Bez nutnosti instalace aplikací. Bez potřeby datového připojení. Bez poplatků. A přitom s obrovským přínosem pro každého, kdo denně telefonuje. Nová funkce, která dosud byla dostupná jen omezenému okruhu uživatelů, je od 28. června 2025 standardní součástí chytrých telefonů v Česku. Operátoři ji zavádějí plošně a zdarma.
Přestože o ní slyšelo zatím jen málo lidí, ve skutečnosti jde o revoluci v telefonování. Nezáleží na tom, zda jste zrovna v hlučném prostředí, potřebujete diskrétně volat nebo jednoduše nemůžete mluvit. Stačí jediná aktivace v nastavení telefonu a vaše hovory budou vypadat úplně jinak.
Nová forma komunikace je tady
Je běžné, že technologické novinky nejprve zamíří k uživatelům s konkrétními potřebami. V minulosti to tak bylo například s hlasovým ovládáním nebo diktováním textu. A podobný vývoj má i aktuální změna, která se nyní dostává do mobilních sítí všech tří hlavních českých operátorů. Jedná se o takzvaný Real-Time Text, zkráceně RTT.

Funkce, která byla původně vyvíjena především pro osoby se sluchovým nebo řečovým postižením, se ukazuje jako natolik univerzálně použitelná, že ji operátoři nyní aktivují plošně. Díky RTT můžete psát během hovoru a druhá strana vidí text v reálném čase, písmeno po písmenu, zkrátka okamžitě.
Co přesně je RTT?
Real-Time Text (RTT) je forma textové komunikace, která umožňuje přenášet text v reálném čase během klasického hlasového hovoru. Na rozdíl od běžných zpráv nebo chatů přes internet RTT nevyžaduje žádné speciální aplikace ani datové připojení. Běží přímo přes mobilní síť, stejně jako samotný hovor.
Technologie je založena na přenosu každého napsaného znaku okamžitě, bez čekání na dokončení celé zprávy. Pokud tedy druhé straně chcete napsat adresu nebo třeba poznámku v průběhu rozhovoru, vše se zobrazuje ihned během psaní.
Funkce je dostupná pro všechny moderní telefony s operačním systémem Android (od verze 10) i iOS (od verze 11.2). Aktivace se provádí v nastavení telefonu, většinou v sekci Usnadnění přístupu nebo přímo v nastavení aplikace Telefon.
Pro koho je funkce užitečná?
V první řadě pro lidi se sluchovým nebo řečovým postižením. Ti dosud museli spoléhat na externí zařízení nebo přepis řeči. RTT umožňuje plnohodnotnou a přímou komunikaci bez zprostředkovatelů, přičemž vše probíhá v rámci běžného telefonního hovoru.
Další velkou cílovou skupinou jsou lidé nacházející se zrovna v hlučných nebo naopak tichých prostředích. Když jste na koncertě, ve vlaku nebo třeba na poradě, nemůžete nejspíš mluvit, ale text během hovoru napsat zvládnete. RTT je řešením i pro situace, kdy je nevhodné nebo nezdvořilé telefonovat nahlas, přesto však potřebujete ihned vyřídit nějakou záležitost.

A třetí rovina je bezpečnostní, a to při tísňových hovorech. Například v případě, že se nemůžete ozvat nahlas kvůli ohrožení nebo zranění, můžete přes RTT potichu informovat záchranné složky. I z tohoto důvodu bude zavádění RTT od roku 2027 povinné napříč Evropskou unií podle směrnice EAA (European Accessibility Act).
Jak RTT používat?
Zprovoznění RTT je jen otázkou několika sekund. Na telefonech s Androidem (verze 10 a novější) stačí otevřít Nastavení, dále sekci Usnadnění, poté RTT hovory a aktivovat funkci. Na iPhonech hledejte nastavení RTT v části Telefon.
Po aktivaci se během každého hovoru zobrazí na displeji klávesnice, přes kterou lze okamžitě začít psát. Pokud druhá strana má RTT také aktivní, zpráva se objeví okamžitě. Pokud nikoliv, funkce se chová jako doplněk k běžnému hovoru. Tato funkcionalita je navíc zdarma a není ani potřeba mít aktivovaný žádný speciální tarif. T-Mobile, O2 i Vodafone ji nabízejí jako součást běžných hlasových služeb, a to jak v sítích LTE, tak i při Wi-Fi volání.