Vědci potvrdili, že tato krevní skupina přitahuje klíšťata nejvíce. Pokud ji máte, buďte ve střehu
Klíšťata jsou titěrní živočichové, následky jejich přisátí však mohou být veliké. Proto je třeba se před nimi chránit. Ukazuje se přitom, že lidé s jednou krevní skupinou by se měli mít na pozoru více než jiní.
Klíště obecné není hmyz. Ačkoli patří mezi členovce, ve skutečnosti jde o pavoukovce. Má totiž čtyři páry nohou, a nikoli tři jako hmyzí zástupci živočišného světa. Arachnofobici tedy mohou mít z těchto tvorů dvojnásobný strach. Klíšťata jsou známá tím, že lačně pijí (nejen) lidskou krev. Ovšem ne všechna. Zatímco samečkové si v poklidu pochutnávají na rostlinné šťávě, z krve jiných živočichů získávají živiny pouze samice, což v podstatě platí také u komárů. Nyní se navíc ukazuje, že klíšťata preferují zejména jedince s určitou krevní skupinou.
Klíšťata zabijí několik Čechů ročně
Klíšťata ve skutečnosti přímo nikoho nezabijí. Na následky klíšťové encefalitidy však každoročně zemře několik Čechů. Lymská borelióza smrtelná nebývá, ovšem hrozí při ní trvalé následky. V poslední době navíc přibývá ochrnutí po přisátí klíštěte. Ačkoli je tedy tento živočich malý, důsledky jeho přisátí mohou být dalekosáhlé. Vloni se navíc obecně zvýšil počet lidí nakažených boreliózou i encefalitidou. Namístě je tedy obezřetnost, a to především s jednou krevní skupinou.

Tuhle krevní skupinu milují
Vědci z Masarykovy univerzity v Brně testovali reakce klíšťat obecných na vzorky čtyř krevních skupin, a to A, B, AB a 0. Výsledky ukázaly, že ve 36 procentech případů si tito paraziti vybrali krevní skupinu A. Lépe na tom byly krevní skupiny AB a 0. Béčko pak bylo vybráno jen v 15 % případů, takže lidé s touto krví jsou na tom nejlépe.
Klíšťata si sice své oběti mohou vybírat podle krevní skupiny, už na vzdálenost několika metrů je ovšem přitahuje teplo, pohyb, vibrace, zápach potu nebo vydechovaný oxid uhličitý. Rozhodně se tedy nedá říci, že by jedinci s krevní skupinou B měli hodit starosti za hlavu, i když podle studie z Masarykovy univerzity mají více než dvakrát nižší šanci než „áčkaři“, že je klíště napadne. Chránit proti těmto parazitům by se však měl opravdu každý, což navíc neplatí jen pro cesty do lesa.
Jak se chránit proti klíšťatům?
Klíště se na vás může přisát při houbaření v lese, ale také během práce na zahradě či při procházce se psem v přírodě. Důležitá je prevence. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování, jež mají lidé v ČR nad 50 let plně hrazené zdravotními pojišťovnami. Starší dospělí jsou totiž obecně vystaveni riziku těžšího průběhu či vzniku trvalých či dlouhodobých následků. Vakcinace proti lymské borelióze k dispozici není, tuto nemoc lze ale léčit antibiotiky. Léčba však musí být včasná. Další ochrana? Speciální repelenty, dlouhé rukávy a nohavice nebo světlé oblečení ke snazšímu odhalení „vetřelce“.

Mnozí Češi odstraňují klíště špatně
Rad, jež se týkají způsobu vytažení klíštěte, najdete na internetu dvanáct do tuctu. Měli byste tedy „nechtěného strávníka“ kroutit po, nebo proti směru hodinových ručiček? A je vhodné ho namydlit mýdlem, natřít olejem či pálit horkou jehlou? Ani jedna z těchto metod není správná a zvyšuje riziko infekce. Jak postupovat správně? Postižené místo potřete dezinfekčním roztokem či gelem, vezměte si navlhčenou vatovou tyčinku, pinzetu či speciální háček a klíště kývavými pohyby ze strany na stranu odstraňte. Po vytažení místo přisátí důkladně vydezinfikujte.