Tuhle chybu dělá 80 % Čechů při placení kartou. Banky jen tiše počítají zisky
Platba kreditní kartou a výběry z bankomatu jsou dnes pro většinu Čechů naprosto běžnou službou, kterou denně využívají. V Česku jste většinou bez problémů – u většiny bank se za výběr z bankomatu neplatí další poplatky. Zdarma, nebo jen s minimálními náklady, si vyberete z bankomatu cizí banky, zatímco v cizině se můžete snadno dostat do problémů. A nejen v zahraničí, i v Česku číhají skryté hrozby při platbách u zahraničního obchodníka.
Vydali jste se na dovolenou a neradi u sebe vozíte velkou sumu v hotovosti? Mnohem raději si vybíráte z místních bankomatů dle potřeby? Právě v takovém případě vás můžou bankovní služby stát nemalé částky. Tuhle chybu dělá až 80 % Čechů při placení kartou, případně výběru hotovosti v zahraničí. Cizí banky jen tiše počítají zisky a jen zřídkakdy klienta upozorní na to, že to jde i jinak.
Znáte DCC? Právě on vás dokáže připravit o peníze
Plným názvem Dynamic Currency Conversion je v překladu řečeno dynamický převod měny. Touto službou vám banky umožňují využít bezhotovostní platby v cizině, platit na internetu u zahraničních obchodníků, případně vybírat peníze z bankomatů na dovolené a pracovních cestách mimo republiku. Na první pohled jde o velmi užitečnou a výhodnou nabídku, protože při platbě a výběru se vám požadovaná částka ukazuje přepočítaná na české koruny, tak v čem je problém? Nevýhoda spočívá v kurzu, ten si v takovém případě totiž určují přímo konkrétní obchodníci nebo banky, jejichž bankomat využijete. A jak je vám už asi jasné, kurz to není vždy výhodný, spíše naopak. Příplatek za finální převod měny se navíc může vyšplhat až na 12 %.

Volba služby je dobrovolná, banka si ji nemůže vynutit
Dobrou zprávou je, že vás k placení ve formě DCC nemůžou bankovní instituce nutit. Je vždy jen na vás, jaký způsob platby zvolíte. Nutno podotknout, že zahraniční bankomaty jsou většinou přednastavené na to, aby vám DCC nabídly jako první. Věnujte proto pozornost tomu, jakou službu zvolíte. Zaplatíte-li v místní měně, bude vás to stát částku odpovídající kurzu vaší domácí banky, a ten bývá daleko výhodnější. V opačném případě se vám může stát to samé, jako turistovi, který si na dovolené vybral z bankomatu 100 EUR. Jelikož však vybral možnost DCC, protože měl dojem, že když vidí na displeji částku přepočtenou v české měně, je výběr bezpečnější a výhodnější, ve výsledku si na poplatcích kvůli nevýhodnému kurzu připlatil i 300 korun navíc. To samé platí i pro platby kartou u zahraničních obchodníků, a to jak fyzicky, tak i v online prostředí.

Pokud chcete mít jistotu, DCC si zablokujte
Službu blokace DCC nabízí vybrané banky v Česku. Reagovaly tak na apel Ministerstva financí ČR, které se už v minulosti ke službě DCC v zahraničí vyjadřovalo velmi negativně. Už v roce 2020 službu svým klientům začala nabízet mBank. Její příklad postupně následovaly například Fio banka, Česká spořitelna, Moneta Money bank či Raiffeisenbank, ta umožňuje blokaci pouze při výběru z bankomatu. Zahraniční provozovatelé bankomatů si jsou plně vědomi toho, že kvůli blokaci DCC přicházejí o značné výnosy, proto místo toho často zavádějí jiné poplatky, a to třeba za výběr prostřednictvím zahraniční karty. Málokdo tuší, že i některé české banky si účtují poplatky za výběr z nepartnerského bankomatu. Zatímco např. Moneta Money bank a Raiffeisenbank je umožňují bezplatně, u ostatních společností je poplatek do 40 korun.
Tuhle chybu, tedy výběr hotovosti v zahraničí za použití DCC, stále dělá mnoho Čechů. Platí to i při placení kartou mimo Českou republiku. Banky tiše počítají snadné zisky, které vás však mohou stát nemalé částky. Při zahraničních cestách vždy postupujte obezřetně, co se financí týče, a buďte informovaní o současném kurzu místní měny a poplatcích vaší banky.