Češi, bacha! Zvedli jste to a mluvili pár vteřin? Podvodníci už slaví. Takhle jednoduše vás oberou
Neustálé zdokonalování digitálních technologií s sebou kromě otevření dříve netušených možností nese i rizika spojená s jejich používáním. Jen si člověk zvykne na novinku technologického světa, už jí šlape na paty něco novějšího, sofistikovanějšího, propracovanějšího. Svět IT žene dopředu a nám občas dělá problém držet s ním krok. O to horší je to v případech, kdy se technický pokrok otočí proti nám.
Právě to je případ stále užívanější umělé inteligence, která je doposud tak trochu neprobádanou oblastí a zatím není úplně jisté, jaký bude v budoucnu její skutečný dopad v celosvětovém měřítku. Už teď je ale jasné, že kromě pomoci dokáže i pořádně zkomplikovat život. Češi, na tohle pozor! Pokud jste neznámému číslu zvedli telefon a mluvili pár vteřin, podvodníci už možná slaví. Takhle jednoduše vás dnes oberou o celoživotní úspory.
Když vám zavolá umělá inteligence
Umělá inteligence je dnes už natolik výkonná, že dokáže věrně klonovat hlasy. A právě to je nejnovější zbraň podvodníků, kteří se z vás snaží vylákat peníze. Lidem, kteří se snaží zneužít umělou inteligenci ve svůj prospěch, stačí pouze krátký několikasekundový záznam lidského hlasu. S tímto vzorkem pak dokážou vytvořit věrný hlasový záznam dle svých potřeb. S takto naklonovaným hlasem mohou volat známým, přátelům i rodinným příslušníkům poškozeného a hrou na city z nich lákat peníze. Pokud se stanete obětí takového hovoru, můžete si být jistí, že to na první pohled nepoznáte, protože podvodníci jsou bohužel vždy o krok před vámi.

Představte si situaci, kdy vám zavolá například manžel s tím, že si zapomněl kartu a potřebuje zaplatit nákup, a vy mu bez váhání pošlete peníze, o které rázem přijdete. Buďte vždy ve střehu, a pokud takový hovor přijmete a budete žádáni o peníze či jiné osobní údaje, např. rodné číslo, číslo občanského průkazu atd., vždy si zkontrolujte, s kým voláte. Zeptejte se na kontrolní otázku, jejíž odpověď může znát pouze dotyčný, kterého znáte. Na první pohled to může vypadat hloupě, ale umělá inteligence se postupně stává hrozbou, která se pomalu začíná řešit.
Problém v soukromém i veřejném sektoru
Podvodníci jsou vynalézaví a umělá inteligence jim hraje do karet. Oběťmi nejsou pouze soukromé osoby a jejich bankovní účty, zneužití a klonování cizího hlasu má mnohem větší důsledky, které mohou mít celosvětový dopad. Vzpomeňme například na loňské primární volby v Americe, které poznamenal falešný útok založený na klonování hlasu. Falešný hlas prezidenta Bidena nabádal v telefonních hovorech voliče, aby jej nevolili. Světoví experti na kyberbezpečnost varují před velkým nárůstem podobných podvodů a apelují na nahlášení každé pochybné události, v níž mohla být zakomponovaná umělá inteligence.
EU už začala umělou inteligenci regulovat
V srpnu loňského roku vstoupil v platnost předpis s názvem AI Act, který má za cíl regulovat umělou inteligenci v celé EU. Předpis mj. zakazuje využívat umělou inteligenci k analýzám biometrických údajů, sbírat a analyzovat fotky obličejů z webů a kamer, využívání prediktivních systémů, uplatňování manipulace u zranitelných skupin, jakými jsou děti, senioři, hendikepovaní a sociálně znevýhodnění lidé apod. I přes regulaci umělé inteligence však můžeme očekávat velký nárůst problémů, podvodů a dalších rizikových situací, a proto bychom měli být vždy maximálně obezřetní na své osobní údaje. Dejte proto pozor. Pokud už jste zvedli takový hovor, je možné, že jste se stali obětí novodobého podvodu. Pokud máte jakékoliv podezření a bojíte se o své údaje, změňte hesla k účtům a kontrolujte své finanční prostředky.

Umělá inteligence je tu, a nikdo to nezmění. Dá se očekávat její neustálý vývoj a rychlé zdokonalování v mnoha oblastech. Nezbývá než se mít na pozoru a nikdy nikomu nesdělovat soukromé a citlivé údaje, které by mohly být následně zneužity.