Češi, prohledejte šuplíky: Za tyto 3 staré mobilní telefony teď sběratelé nabízí miliony
Bez mobilních telefonů si už dnes nedokážeme život vůbec představit. Není to však tak dávno, co lidé tuhle možnost vůbec neznali, a museli se spoléhat pouze na pevné telefonní linky, případně dopisy a telegramy, které představovaly jediné spojení na větší vzdálenosti. Úplně první mobilní telefon pocházel z dílny společnosti Motorola, která ho představila v roce 1983. Z dnešního pohledu působí jeho rozměry velmi úsměvně a váha 10 kg až neuvěřitelně. Od té doby se však mobilní telefony vyvíjejí přímo zázračnou rychlostí.
Světoví výrobci se předhánějí, kdo přijde s lepší technologickou vychytávkou, kdo bude mít nejvíce nadupaný software a nejlíbivější design. Modely mobilních telefonů upadají v průběhu let v zapomnění, protože je neustále nahrazují lepší a výkonnější stroje. Sběratelé si však cení historických kousků a prahnou po nich na bazarech a v rodinných pozůstalostech. Okamžitě prohledejte šuplíky, třeba právě vy máte doma sběratelsky ceněný kousek. Za tyto tři staré mobilní telefony můžete získat tisíce, v některých případech i miliony.
iPhone si tradičně drží cenu i po letech
Mobilní telefony iPhone americké společnosti Apple jsou už spoustu let oblíbené mezi uživateli po celém světě. Fanouškovská základna Applu se neustále rozšiřuje, mobilní telefony iPhone každoročně trhají prodejní rekordy a vyznavači systému IOS netrpělivě vyhlížejí nové modely, za které jsou ochotni zaplatit desetitisíce. A že si svoji cenu drží iPhony i dlouhá léta, dokazuje aukce, na níž se před necelými třemi lety vydražil iPhone z roku 2007 za bezmála milion korun. Jde ale spíše o raritu, protože šlo o telefon, který byl v původním balení a nikdy nebyl použitý.

Mezi ceněnými telefony jsou především Nokie
Asi každý z nás pamatuje na legendární telefon Nokia 3310 z roku 2000, který nedokázalo zničit téměř nic. Baterie i tělo telefonu jako by nestárly. A právě tahle ikonická vlastnost zapříčinila, že o Nokii 3310 mají sběratelé zájem i dnes. Její bazarová cena se může pohybovat v řádu desítek tisíc korun, vše ale záleží na stavu zařízení. Dalším žádaným modelem finské technologické korporace je i Nokia 8110 prohnutého banánového tvaru, kterou proslavil filmový trhák Matrix. Pokud ji najdete doma v šuplíku nepoužívanou a neporušenou v původním obalu, sběratelé vám utrhnou ruce, její cena může dosahovat až 90 tisíc korun. Nemáte doma Motorolu DynaTAC 8000X? Je to zlatý důl. Tento úplně první mobilní telefon určený pro komerční trh, o němž jsme psali již v úvodu článku, je ozdobou všech aukčních portálů. Díky objemným rozměrům a váze se mu přezdívalo cihla, a dnes ho můžete prodat za statisíce.

Čeho si sběratelé nejvíce cení
Je jasné, že každý starý telefon, který máte doma v šuplíku, není pokladem, za který vám na aukci utrhnou ruce. Divili byste se však, kolik lidí má doma nepoužívaný starý mobilní telefon, o němž vůbec netuší, jakou dnes může mít hodnotu. Vše je řízeno systémem nabídky a poptávky. Nejvíce ceněné jsou telefony, které se do historie zapsaly nějakou chybou oproti běžné sériové výrobě, případně modely z limitovaných edic vyráběné v omezeném množství. Telefony atraktivní pro sběratele musí splňovat několik kritérií. Tím prvním je stav zařízení. Funkční, zachovalé a nepoškozené telefony jsou při prodeji velmi ceněné. Hodnotu dále zvyšuje původní originální krabička a také příslušenství v podobě sluchátek, nabíječky nebo návodu k použití.
Nezatracujte staré mobilní telefony a ještě než vyházíte šuplík staré nepotřebné elektroniky, která už vám dávno neslouží, zaměřte se na to, jestli v téhle hromadě starých přístrojů nenajdete poklad, který vám vynese až milionovou hodnotu. Největší šanci mají lidé, kteří nevyhodí nic a vše si pečlivě uschovávají v původních obalech.
zdroje: udalosti247.cz, medium.seznam.cz, poznatsvet.cz, tn.nova.cz