Čeká nás nejhorší léto v historii? Meteorologové varují: Česko čeká pořádný armageddon
Letní měsíce se blíží a s nimi i slunce, koupání, festivaly… ale letos si možná na letní romantiku budeme muset nechat zajít chuť. Předpovědi meteorologů z celé Evropy totiž ukazují, že nás čeká extrémní sezóna, možná ta nejteplejší v zaznamenané historii. A pokud se naplní ty nejčernější scénáře, budeme si letos místo opalovacích krémů pořizovat zatemňovací závěsy, zásoby vody a přenosné klimatizace. Léto 2025 se totiž může zapsat do dějin jako jedno z nejhorších, co se teplot týče.
Podle dat evropské meteorologické služby Copernicus čekají kontinent vlny neobvykle vysokých teplot. Už v květnu se očekávají nadprůměrné hodnoty, ale skutečný nápor má přijít během června, července a srpna, kdy teploty ve střední Evropě mohou překročit i 40 °C. Modely ukazují, že průměrné letní teploty budou minimálně o 2 až 3 °C vyšší než dlouhodobý normál.
Vlna veder na obzoru
Tato čísla sice mohou na první pohled vypadat nevinně, ale ve spojení s dlouhým obdobím sucha a minimální oblačností se z běžných letních dní může stát opravdové peklo. Přehřáté domácnosti, výpadky elektřiny, přetížené nemocnice. A podle některých expertů je letošní léto jen předehrou k ještě větším extrémům, které nás čekají v příštích letech.

Co to znamená pro běžný život?
Znamená to, že si možná budeme muset odpustit oblíbené venkovní aktivity. Grilování, výlety, festivaly nebo sport venku se mohou stát zdraví nebezpečnými. Při extrémních teplotách nad 35 °C dochází ke zvyšujícímu se riziku úpalu, dehydratace a kolapsů, zvlášť u starších lidí a malých dětí. Pokud tedy plánujete prázdniny, budete se muset přizpůsobit novému letnímu režimu, brzy ráno a pozdě večer ven, přes den raději do stínu nebo klimatizace.
Dopady však pocítíme i jinde. Zemědělci se obávají dalšího sucha, které může poškodit úrodu. Obce se připravují na možná omezení spotřeby vody, jako jsou zákazy zalévání nebo napouštění bazénů. I v minulých letech, například v roce 2018 a 2019, byly v některých regionech vyhlašovány výzvy k šetření vodou. Pokud se nenajde způsob, jak ochladit velká města, hrozí vznik městských tepelných ostrovů, oblastí, kde se teplota drží o několik stupňů výš než v okolní krajině.
Může za to El Niño i lidská činnost
Proč je letos tak zle? Kombinací dvou hlavních faktorů je jev El Niño, který přináší vyšší teploty v Tichomoří a ovlivňuje klima po celém světě, a stále silnější efekt globálního oteplování. Jen za posledních deset let se osm let zapsalo do seznamu nejteplejších v historii měření.
Studie z Nature Communications z loňského roku varovala, že pokud se nepodaří rychle snížit emise skleníkových plynů, podobné extrémní vlny horka budou čím dál běžnější. A bohužel, trend zatím naznačuje pravý opak.

Připravte se včas
Je tedy čas myslet dopředu. Pokud máte doma starší členy rodiny, zkontrolujte, zda mají přístup k chladu a dostatečný přísun tekutin. Sledujte výstrahy meteorologů a zvažte úpravu plánů, letní prázdniny u moře nemusejí být v extrémním horku o nic příjemnější než přehřátý panelák.
Ačkoliv titulky o „armageddonu“ mohou působit přehnaně, letošní léto skutečně může přinést výjimečné výzvy. Pokud se naplní předpovědi, čekají nás extrémní teploty, které bude třeba brát vážně. Přesto se nemusíme bát, s trochou předvídavosti a ohleduplnosti se dá hodně zvládnout. Úspora vody, rozumné chování i ohled na zdraví své i ostatních mohou pomoci, aby horké dny zůstaly snesitelné. A i když počasí ovlivnit nedokážeme, to, jak na něj zareagujeme, už v rukou máme.
Zdroje: nature.com, poznatsvet.cz, clanky.seznam.cz