Chcete vonět miliónově, ale neutrácet za parfém tisíce? Francouzky znají způsob, jak na to za pár korun
Máme pro vás tip, jak si za pár korun namíchat vlastní parfém, který vám vydrží věky. Nebude ho mít nikdo v okolí a navíc bude mít pozitivní účinky na váš wellbeing. Inspirujte se elegantními Francouzkami, jež voní luxusem. Ten si teď můžete dopřát s nimi.
Nejlepší parfumérské školy jsou ve Francii a právě francouzské vůně patří k těm vůbec nejkvalitnějším a nejžádanějším. Není tak divu, že má tato země prsty i v aromaterapii. To je způsob alternativní terapie, která využívá esenciální oleje za účelem zlepšení nálady nebo fyzického pohodlí. Za jejího otce je považován lékař Jean Valnet. Pojďme se na účinky aromaterapie podívat zblízka.
Esenciální oleje můžete používat mnoha způsoby. Někdo je rád dá do difuzéru, aby mu provoněly místnost. Jiný jich trochu nakape do soli do koupele nebo do vany, aby si užil hezkou relaxaci. Možností jsou opravdu mraky. Můžete je dokonce aplikovat i na tělo a umíchat si vlastní parfém. V našem článku vám na to dáme dokonce přesný návod.
Na co si dát pozor
Nepřehánějte to s nimi! Do difuzéru postačí něco kolem čtyř až šesti kapek. Vždy ale záleží nejen na velikosti místnosti, ale hlavně také na výrobci a druhu oleje. Některé jsou agresivnější a silnější, jiné naopak slabší. Vždy postupujte přímo podle doporučení jednotlivých prodejců. Obecně se ale používá jen pár kapek.

Levná vůně, která pomůže
Mnoho lidí má pocit, že jsou tyto produkty něco prémiového a proto i drahého. Pravda je to pouze z části. Vždy je dobré kupovat stoprocentní přírodní výrobky, ideálně v BIO kvalitě. Ty mají pak cenovku logicky vyšší. Nicméně ze začátku si určitě nemusíte kupovat hned celé sady od těch nejznámějších výrobců. Těm totiž platíte také za značku.
Dobrý produkt koupíte již od 200 korun a do tisícovky určitě. Vydrží vám ale dlouho, protože ho používáte opravdu po kapkách. Když to porovnáte s voňavkou z parfumerie, máme jasného vítěze. Cena se ale také odvíjí podle surovin, ze kterých byl produkt vyroben. Například na 5 ml růžového olejíčku se spotřebuje 10 kg okvětních plátků růží.
Pokud najdete kvalitní přírodní oleje, můžete si za poměrně nízkou cenu vyrobit parfém, který bude skvěle vonět. Zároveň bude mít i blahodárné účinky. Například máta pomáhá při migrénách, levandule uklidňuje, pomeranč navozuje duševní pohodu a citron podporuje imunitu a dodává energii. A to není všechno! Aromaterapie pomáhá pročišťovat dýchací cesty, uleví při bolesti, stresu i únavě. Vybere si zkrátka každý.
Jakou vůni zvolit
Krásně voní samozřejmě všechny. Můžete je mezi sebou navíc libovolně kombinovat. Například cedr se do parfémů používá často. Má typickou dřevitou vůni, lehce maskulinní. Kromě toho, že hezky voní, ulevuje při infekcích a povzbuzuje lymfatický systém. Když ho zkombinujete třeba s jasmínem, dostanete kromě opojné vůně bílých květin i benefit v podobě zklidnění při úzkostech. Ylang-ylang voní sladce po vanilce a mírní nespavost.
Dávejte si však pozor, abyste nevybírali pouze po čichu. Vždy je třeba znát i účinek, který má obsah jednotlivých lahviček na tělo. Například skořice vám sice bude nádherně vonět, jenže není vhodná pro lidi, kteří mají vysoký krevní tlak. Také se nedoporučuje těhotným nebo dětem. Protože se různých vůní a olejů prodává nespočet, není v našich silách vypsat všechny vhodné a nevhodné kombinace. Znovu tak opakujeme, abyste si pečlivě prostudovali své vybrané produkty na stránkách výrobce.

Jak si vyrobit vlastní parfém
Na výrobu vlastního parfému budete potřebovat 20 ml nosného oleje. Dále si připravte 3 různé olejíčky, které vám voní a mají přesně ty účinky, které potřebujete. První by měl být nejtěžší a nejvýraznější. Do základu přidáme 20 kapek. Může to být vůně vanilky nebo různých druhů dřev.
Druhý olejíček bude primární a budeme ho potřebovat 30 kapek. Vybíráme ho podle vůně, která bude v parfému dominantní. Volte středně těžké tóny, třeba květiny nebo bylinky. Posledních 15 kapek bude z jemnějšího olejíčku, který sám o sobě nemůže stát jako parfém. Typicky to jsou citrusy, máta. Jen málokdo chce vonět čistě jako tea tree, ale pokud k tomu přidáme ještě střední a těžší tóny, vznikne komplexní a ucelená vůně.
Nevíte si rady? Zkuste oblíbené kombinace. Sama si parfémy míchám a doporučuji třeba variaci jasmínu, růže a mandarinky nebo santalového dřeva, ylang-ylang a pomeranče. Pro maximální efekt přidejte ještě pár kapek s octem namísto aviváže do pračky, abyste si provoněli i prádlo. Vůni aviváže nezapomeňte „sladit“ se svým parfémem.
Zdroje: zena.aktualne.cz, elle.cz, marianne.cz, health.clevelandclinic.org