Tisíce žen si vychvalují tuhle převratnou vychytávku z DM: Nejlépe utracených 25 Kč. Na cesty už neberou nic jiného
Je to malá, nenápadná cihlička. Váží jen sto gramů, stojí doslova pár korun, a přesto si ji ženy nemohou vynachválit. Některé ji berou na dovolenou, jiné ji mají v koupelně místo pěti jiných produktů. Ať už jste minimalistka, eko nadšenec nebo prostě hledáte něco funkčního za rozumnou cenu, tohle může být trefa do černého.
Tuhá mýdla a šampony se v posledních letech vracejí na výsluní. A není to jen tak, vydrží déle než tekuté, nepotřebují plastový obal a hlavně si je můžete vzít do příručního zavazadla do letadla, aniž byste řešili objemy, víčka a pytlíky. Kdo někdy vytíral vyteklý šampon z kufru, ten ví, jak nepříjemné to dokáže být.
Vychytávka za 25 Kč
Příkladem může být Alverde Naturkosmetik přírodní tuhé mýdlo bio verbena, které seženete v každé prodejně DM za 24,90 Kč. Má přírodní složení, citrusovou vůni a je veganské. Obsahuje jemné částečky verbeny, které šetrně odstraní odumřelé buňky, aniž by pokožku vysušovaly. Navíc je klimaticky neutrální a neobsahuje žádné syntetické barvivo, parfemaci ani konzervanty.
Na internetu má už více než stovku recenzí a průměrné hodnocení 4,2 z 5 hvězdiček. Uživatelské reakce nejčastěji vyzdvihují příjemnou vůni, dobrý pocit na pokožce a velmi příznivý poměr ceny a kvality. Mnozí oceňují i to, že jde o produkt privátní značky DM, u kterého se dlouhodobě nezvyšuje cena.
Mýdlo se používalo již v dobách před naším letopočtem
Tuhá mýdla ale rozhodně nejsou jen výstřelkem posledních let. Přesné datum nikdo nezná, ale jisté je, že je znali už ve starověku. První zmínky pocházejí z Babylónu z doby kolem roku 2800 př. n. l., kdy se mýdlo vyrábělo z vody, louhu a oleje. Tehdy se ale nepoužívalo k očistě těla, spíš jako léčivý prostředek na rány nebo pomocník při zpracování vlny. Egypťané a Féničané ho znali také, a třeba kmeny Germánů nebo Galů si s jeho pomocí mazaly vlasy.

Mýdlo jak ho známe dnes se začalo používat až mnohem později. Až ve 2. století po Kristu na jeho očistné účinky upozornil římský lékař Galenos a lidé si ho postupně začali spojovat s hygienou. V syrském Aleppu se pak zrodilo slavné aleppské mýdlo, které se vyrábí dodnes. Na něj navázali Francouzi se svým marseillským mýdlem, které se zrodilo zmýdelněním přírodních olejů; právě tenhle postup se používá v různých obměnách i dnes.
Arabové pak přišli s dalším vylepšením: Mýdla barvili, parfémovali a dovedli jejich výrobu téměř k dokonalosti. Právě v jejich době se objevily i první verze tekutých mýdel, která se ale masově rozšířila až mnohem později, v 19. století, spolu s prvními dávkovači.
Vedle tuhých mýdel zažívají „boom“ i tuhé šampony
Dříve se na ně nahlíželo jako na alternativu pro eko nadšence, dnes si k nim nachází cestu čím dál více běžných uživatelů. Důvodem je nejen šetrnost k přírodě, ale i praktičnost. Tuhé šampony vydrží déle než tekuté, dobře se skladují a nevylijí se ani v přeplněné toaletní taštičce. Obsahují minimum vody, nepotřebují plastové obaly a často se balí do jednoduchého recyklovatelného papíru. Díky tomu šetří přírodu, místo i peněženku.
Je pravda, že přechod z tekutého šamponu na tuhý může chvíli trvat. Některé tuhé produkty méně pění a vlasy se po nich zpočátku mohou jevit mastnější nebo těžší. Na druhou stranu neobsahují sulfáty ani silikony, které sice zajišťují okamžitý efekt hebkosti, ale při dlouhodobém používání mohou vlasy zatěžovat. Přírodní tuhé šampony často obsahují kokosový nebo arganový olej, bylinky či esenciální oleje, které pečují o vlasovou pokožku a vlasy zanechávají jemné a přirozeně lesklé.

Zatímco tekutá mýdla s dávkovačem zůstávají pohodlnou volbou do kuchyně nebo na toaletu, v koupelně a kufru při cestování si čím dál častěji najdou své místo právě „staromódní“ tuhé produkty. Moderní verze ale s těmi starověkými nemají moc společného, jsou voňavé, elegantní, přírodní a často mnohem šetrnější k pokožce.
Zdroj: dm.cz, lifee.cz, novinky.cz, idnes.cz