Slabina WhatsAppu odhalena: Takhle snadno si přečtete smazané zprávy od ostatních. Zaručeně funguje
Každý tu situaci pravděpodobně někdy zažil. Do vlákna v aplikaci WhatsApp přistála zpráva, ale než jste si ji stačili zobrazit, odesilatel ji smazal. Nejspíš to nemá žádný závažný důvod, co ale dělat, pokud vás i přesto spaluje zvědavost? Řešení existuje.
Důvodů pro smazání zprávy ještě předtím, než si ji adresát přečetl, může být několik. Prvním z nich je možnost, že jste zkrátka udělali gramatickou chybu, které jste si hned poté všimli. Stát se může také to, že jste svůj vzkaz omylem zaslali nesprávnému kontaktu. A pochopitelně je tu i možnost, že jste například ve vzteku napsali něco, čeho jste již následující vteřinu litovali.
Po přečtení tohoto textu už ale možná budete obezřetnější a budete více vážit slova. To, že zprávu smažete, ještě než si ji druhá strana zobrazí, totiž vůbec neznamená, že si ji i tak nemůže přečíst. Společnost Meta, která aplikaci WhatsApp provozuje, to sice oficiálně neumožňuje, vůbec to ale neznamená, že to nejde.

Znovu zobrazit zprávu lze pouze na Androidu
Nejprve vás upozorníme, že toto řešení funguje pouze na mobilních telefonech s operačním systémem Android. Mobily značky Apple to bohužel (nebo bohudík?) neumožňují. Abyste se ke zprávám dostali, budete také muset udělit souhlas s přístupem aplikaci třetí strany.
Komunikace v aplikaci WhatsApp je šifrována metodou end-to-end. V praxi to znamená, že způsob, jak zprávu skutečně obnovit, neexistuje. Jedinou možností je toto bezpečnostní opatření obejít, a to za použití aplikace, která v appce sleduje historii oznámení. Využít ji můžete nejen v případě WhatsAppu, ale také dalších komunikačních aplikací, jako třeba Instagram nebo Telegram.
V obchodě Google Play si pořídíte a nainstalujete aplikaci WAMR. Po jejím spuštění jí musíte udělit souhlasy, které po vás bude chtít. Následně si ze seznamu zvolíte aplikace, jejichž historii hodláte sledovat. Postupně se proklikejte dalším nastavením, až dojdete k volbě „Notification Reader“, kterou musíte povolit.
Některé telefony zvládnou zprávy obnovit i bez appky
Následně vás aplikace požádá ještě o další povolení přístupu. Po jeho odsouhlasení již nic nebrání tomu, abyste odteď mohli číst i zprávy, které jejich odesilatel následně smazal. Na ty, které jste obdrželi před instalací aplikace, to ale nefunguje. Pokud povolíte appce WAMR přístup také k fotografiím a médiím, budete si moci zpětně prohlédnout také smazané fotografie nebo videa.
Další možností je podívat se do nastavení svého telefonu, zda nenabízí možnost ukládání historie upozornění na zprávy. Pokud ano, obejdete se zcela bez této aplikace. Opět platí, že se to týká pouze telefonů s operačním systémem Android.

Dobře si promyslete, zda je skutečně důvod se o obnovení zpráv pokoušet
K diskusi je samozřejmě morální stránka takového počínání. Ujasněte si, co si od tohoto kroku vlastně slibujete. Rozhodně by se neměl stát způsobem, jak eskalovat případný konflikt. Pokud druhá strana zprávu smazala, pravděpodobně k tomu měla také důvod. I kdyby původní text obsahoval něco urážlivého, nakonec se jej druhá strana rozhodla vzít zpět. Je to vlastně podobné, jako by si daný člověk něco neslušného pouze pomyslel, ale raději to nevyslovoval nahlas.
Protože je potřeba v takovém případě udělit dané aplikaci souhlas s přístupem k různým datům ve vašem telefonu, používejte také raději pouze prověřené aplikace. V opačném případě se vystavujete bezpečnostnímu riziku, že se stanete například obětí podvodníka.
Zdroje: Fonetech.cz, Mobilizujeme.cz, Fonetech.cz