Nebeská podívaná, která se zopakuje až v roce 2040. Sledujte oblohu v těchto dnech
Díky vzácné a nevídané konjunkci se naskytne všem milovníkům vesmíru jedinečná příležitost pozorovat všech sedm planet sluneční soustavy pouhým okem. Podobný jev se bude znovu opakovat až za patnáct let, tedy v roce 2040. Vyrazte tak do přírody a tuto nezvyklou podívanou si vyfoťte.
Tento týden budou všichni milovníci astronomie svědky neobvyklého jevu na obloze, kdy budou moci pozorovat sedm planet, tedy Merkur, Venuši, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, v jedné řadě. Znovu se tento jev zopakuje až v roce 2040. Planety se seskupí na jedné dráze jakoby do zástupu, což bude působit jako by stály hezky v řadě za sebou. Vidět najednou například tři planety je přitom poměrně běžné, čtyři nebo pět planet v řadě je však už považováno spíše za výjimečný úkaz, který můžeme pozorovat jen jednou za pár let. Vidět ale všech sedm planet a navíc pouhým okem? To se jen tak nepoštěstí.
V pátek pořídíte nejlepší snímky
Ke konjunkci dochází pravidelně, například v roce 2022 bylo seskupení ještě kompaktnější. I tak jsou však od sebe planety vzdáleny na miliony kilometrů. Jupiter obíhá kolem Slunce celých dvanáct let, zatímco Merkur jen osmaosmdesát dní, oběžné cykly jednotlivých planet se tak zásadním způsobem liší. Největší šanci na spatření tohoto výjimečného jevu mají pozorovatelé v Čechách už od čtvrtka 27. února, kdy budou planety viditelné pouhým okem (tedy kromě vzdáleného Uranu a Neptunu). V pátek 28. února pak budou planety viditelné téměř ze všech míst na Zemi.

Jak od sebe jednotlivé planety rozeznat
Po západu slunce bude jasně viditelná Venuše, po ještě delší dobu budou všichni hvězdní nadšenci moci spatřit Jupiter nebo Mars. Jak rozeznáte Venuši a Jupiter? Budou nápadné svým vysokým jasem, Mars se od nich odlišuje svým načervenalým nádechem. Nejlepší podívaná se naskytne lidem, kteří nebydlí ve městech a nežijí tak v oblasti plné světelného smogu. Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn jsou přitom dostatečně jasné na to, aby byly vidět i ve světlem znečištěných oblastech.
Zároveň je důležité být na místě, kdy vám ve výhledu nebrání žádné vysoké budovy, které by mohly pozorování významným způsobem ztěžovat. Nejlépe viditelné jsou planety zhruba půl až třičtvrtě hodiny po západu slunce. Venuše bývá obecně nejzářivější, nejslaběji pak z okem pozorovatelných planet září Merkur, který je nejblíže Slunci. Jak jsme již zmínili, vůbec nejobtížnější je pozorování Uranu a Neptunu, které jsou od Země nejdále. Vždyť Neptun se nachází dokonce 4,5 miliardy kilometrů od Slunce.

Ledoví obři se mohou jevit jako zelonomodré rozmazané body. Dobře viditelní budou už pomocí malého dalekohledu. Jako dobré vodítko slouží amatérským nadšencům i samotný Měsíc, který byl 31. ledna nejblíže Saturnu, první únorový den Venuši a Neptunu. Následně byl blízko Uranu, 6. února Jupiteru a 9. února Marsu. Nyní, na konci února, má Měsíc nejblíže planetě Merkur.
Od půlky března už planety neuvidíte
Zajímavostí je i to, že světelný jev provází navíc ještě Novolunní, které zlepšuje podmínky k samotnému pozorování. Celý jev bude trvat zhruba do půlky března, kdy začne výrazně slábnout. Některé z nebeských těles totiž zakryje sluneční svit, jiné vstoupí na ranní oblohu, čímž přestanou být pozorovatelné pouhým okem.
Tento rok přitom nebeským úkazům velmi přeje, kromě konjunkce hlavních planet se na obloze vystřídají celkem ještě tři zatmění Slunce a zaznamenáme i několik padajících hvězd. Samotné pozorování nebo fotografování úkazu vám mohou usnadnit i nejrůznější mobilní aplikace, mezi nimi například StarWalk či Skyview, které jsou k dostání jak pro zařízení Android, tak i na Apple.
Zdroje: nationalgeographic.cz, biobiochie.cl