Pokud do těchto fontán vhodíte minci, splní se vám přání. Je mezi nimi i česká
Nejspíš také patříte mezi turisty, kteří na svých toulkách vyhledávají fontány a s oblibou do nich vhazují mince pro štěstí. Kdyby se štěstí rovnalo množství vybraných peněz, mnozí by jej asi vůbec neunesli. „Nejvýnosnější“ světové fontány totiž vydělají i desítky milionů ročně. Přání se tak může splnit nejen vám. Vybrané peníze jdou totiž na charitu a k potřebným.
Zavřít oči, stisknout v dlani peníz, otočit se zády k fontáně, hodit minci přes levé rameno do vody, a pak už si jen něco přát. Tento rituál opakují například u jedné z nejznámějších světových fontán – slavné italské Fontány di Trevi v Římě – tisíce turistů z celého světa denně. Největší stavba svého druhu na zeměkouli od věhlasného stavitele Berniniho v historickém centru města je tak nejspíš i jedním z největších dobrodinců v historii. Za hodinu se tady totiž protočí až 1200 lidí.
Kašny a fontány – největší dobrodinci
Díky nim dominanta střežená bohem moří Neptunem vynese každý týden přibližně 13 tisíc eur. A to už je pěkný balík. Ze dna téměř 300 let staré pozdně barokní fontány „uklízí“ nánosy mincí každý den pracovníci římskokatolické charity Caritas. Mincí je tolik, že jim to zabere pokaždé hodinu. Co se s penězi děje dál? Obrovské sumy od turistů směřují po přepočítání a rozdělení na charitativní účely. Mohou tak pomoci lidem v nouzi, kteří peníze momentálně potřebují. Dokonce díky nim vznikl už i jeden nízkonákladový supermarket.

Přejte si štěstí hned dvakrát
Lidé po celém světě si přejí být šťastní, a tak je mincemi v některých kašnách a fontánách dno pokryté v několika vrstvách. Pracovníci technických čet nebo charity je tak odtud vysávají dokonce pomocí techniky. Až si tedy budete při házení mince do fontány při svých prázdninových toulkách v různých zemích něco přát, myslete také na ty, kterým vaše drobné mohou pomoci s řešením jejich těžké životní situace. Hodit peníze do kašny totiž rozhodně neznamená hodit je do kanálu.
Slavné „sestry“ italské Fontány di Trevi
A které slavné fontány a kašny, patřící většinou k symbolům svých měst, byste tedy rozhodně neměli na svých výletech za dobrodružstvím opomenout? Jednou ze sester té italské na náměstí Trevi je Apollónova fontána ve Versailles ve Francii, inspirovaná představou římského boha slunce. Ten za úsvitu vystupuje z moře na svou pouť po nebesích. Jde o nádhernou atrakci s koňmi, velrybami a tritony, tedy mytickými posly moře. Je jednou z nejkrásnějších fontán vytvořených v palácových zahradách v roce 1662 za krále Ludvíka XIV.
Paříž, město fontán
Fontána je skutečně velmi působivá. Tritoni totiž stojí v čele kilometr dlouhého kanálu, díky němuž se palácové zahrady zdají být nekonečné, a chrlí vodu z rohů. Neméně oblíbenou mezi turisty je i další pařížská kašna, barevně rozverná Fontána Stravinski. Jedna ze sedmi nových pařížských fontán byla objednána prezidentským dekretem v roce 1978 a najdete ji poblíž kulturního centra Pompidou. A protože celá řada nejznámějších kašen je právě ve Francii, pak se vydejte pro svůj kousek štěstí i k fontáně na Place de la Concorde. Známé Fontány Svornosti jsou tady hned dvě. Fontána moří a Fontána řek se nacházejí uprostřed náměstí po stranách obelisku a jsou chráněné jako historické památky.

Na drobné s vysavačem
Zatímco u nejslavnější italské fontány se naházené peníze vybírají denně, jiným to stačí jednou za pár měsíců. Například v hotelu Bellagio v americkém Las Vegas se vybere 12 tisíc dolarů ročně, zato se na jejich „vycucnutí“ ze dna používají obří výkonný vysavač. Také v oblíbeném zábavním parku Disneyland je několik fontán, které pomáhají dětem v dětských domovech. Mincemi to cinká i u fontány před Mall od America v tamním státě Minnesota, která charitě a neziskovkám umí vydělávat asi 2 tisíce dolarů každý měsíc. U kavárenského řetězce Rainforest Cafes stojí zase 24 fontán, díky nimž jdou peníze neziskovkám chránícím životní prostředí. Mezi ty ikonické patří také Archibaldova fontána v australském Sydney.
Samsonova kašna v Česku
Mezi slavnými fontánami a kašnami je i jedna česká – vzácná barokní Samsonova kašna v Českých Budějovicích. Pochází z první poloviny 18. století a čistí se každý rok na jaře a na podzim, kdy se do útrob bazénu o průměru 17 metrů noří dokonce potápěči. Ti ze dna vynášejí nejen mince, ale také odpadky, dlažební kostky, klíče či dokonce mobily, které nepozorným turistům upadnou do vody třeba při focení selfie. Drobné peníze do kašny házejí lidé i v době krize. Ale protože i v této oblasti platí rčení „zlaté české ručičky“, našli pouliční sběrači mincí fígl, jak je ze dna dostat místo na charitu do vlastní kapsy. Používají k tomu různá udělátka a magnety. A perlička na konec. Jedním z unikátů, které se na dně nejslavnější české fontány našly, byla zubní protéza.
Zdroje: www.flowee.cz, www.lideazeme.cz, www.svetcestovatele.cz, www.nase-voda.cz, budejovice.rozhlas.cz