Oznámení: Největší archeologická senzace století. Tento objev přepíše učebnice dějepisu
Egyptské dějiny jsou už po desetiletí fascinujícím úsekem lidské historie. Jako magnet přitahovaly a dodnes přitahují dobrodruhy, objevitele a vědce, kteří pátrají po ztracených egyptských artefaktech a pokladech. I když už toho bylo z egyptské kultury objeveno mnoho, doposud se rozhodně nepodařilo najít vše. Ačkoliv je Egypt naší zemi velmi vzdálený, a to nejen kilometry, ale také kulturou a historií, s Českem je velmi silně spjatý. Čeští egyptologové totiž patří ke světové špičce v tomto specializovaném vědním oboru.
Jedním z největších egyptských objevů vůbec bylo nalezení hrobky legendárního Tutanchamona v roce 1922. Od té doby docházelo k drobnějším, ale i významným nálezům, ovšem vědci stále čekali na něco jedinečného, událost, kterou se zapíší do dějin. A ta konečně nastala. Znovu se podařilo nalézt královskou hrobku, jejíž odtajnění má nedozírnou hodnotu a jedná se o největší archeologický objev za posledních sto let.
Bylo objeveno místo posledního odpočinku Thutmose II.
Nález místa, kde byl k poslednímu odpočinku uložen významný panovník, je vždycky obrovskou událostí, která přepisuje dějiny. Thutmos II. byl panovníkem 18. dynastie, který nastoupil svoji vládu na sklonku 15. století př. n. l. Neřadí se mezi nejvýznamnější egyptské panovníky, jeho vládnoucí období se do dějin nezapsalo ničím výjimečným. Předčila ho spíše jeho manželka, původně nevlastní sestra Hatšepsut, která se po jeho smrti kolem roku 1480 př. n. l. ujala vlády zahrnující mimo jiné i výstavbu monumentálních staveb, které přežily věky. Jedním takovým dílem je dodnes velmi vyhledávaný zádušní chrám v Dér el-Bahrí.

Samotná mumie faraona Thutmose II. byla objevena již v roce 1881 právě v Dér el-Bahrí, v níž stojí slavný zádušní chrám. Kdy byla mumie přesunuta z původní hrobky právě sem, není známo. Stěhování proběhlo pravděpodobně několik století po Thutmosově skonu kvůli tomu, aby byly jeho ostatky ušetřeny nájezdů vykradačů hrobů. Jisté však je, že po Thutmosovi II. zbyla prázdná hrobka, která čekala na to, až bude odhalena. K tomu došlo již v roce 2022, kdy pátrací a badatelský tým složený z egyptských a britských vědců objevil v Thébské nekropoli hrobku, která se na první pohled jevila jako hrobka někoho významného, a vědci se dlouho domnívali, že je hrobkou některé z faraónských manželek. Na badatele čekal objev století, když zjistili, kdo byl ve skutečnosti právoplatným majitelem místa posledního spočinutí.

Ve chvíli, kdy badatelé vstoupili do pohřebního prostoru a uviděli zachovalý kus omítky natřený modrou barvou se zlatými hvězdami, téměř se jim zastavilo srdce úžasem. Tento jev je totiž neklamnou známkou toho, že jde s jistotou o faraónskou hrobku. Cesta k odhalení vedla dlouhou stísněnou chodbou, která umožnila pohybovat se pouze plazením. K identifikaci majitele hrobky posloužila zejména pohřební výbava v podobě nádob nesoucích jméno Thutmos II. Celý prostor je bohužel ve velmi špatném stavu, protože byl pár let po zapečetění a uložení panovníka k odpočinku zaplaven při povodni. Z toho důvodu bylo tělo přemístěno jinam a vědci si myslí, že vědí kam. Právě na tomto místě by se pravděpodobně měly ukrývat další významné a cenné předměty, které panovníci dostávali na svoji poslední cestu. Objev má nesmírnou cenu hlavně z badatelského hlediska. Až doposud se totiž vědci domnívali, že byli panovníci 18. dynastie pohřbíváni na úplně jiném místě.
I čeští egyptologové jsou při bádání úspěšní. Jejich největším objevem bylo nalezení pohřebního komplexu faraona Neferrea, a to již v 80. letech minulého století. V roce 2012 si připsali další úspěch v podobě odhalení komplexu hrobů významných egyptských představitelů. Jak již bylo řečeno v úvodu, Egypt má stále co nabídnout. A můžeme se těšit na další objevy, které vytrvalí badatelé učiní. Největší archeologický objev za posledních 100 let jim možná vlije do žil novou energii.
zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, nationalgeographic.cz, zpravy.aktualne.cz, starovekyegypt.net