NASA objevila ohromný rezervoár vody u černé díry. Tohle úplně mění pohled na mimozemský život
O vesmíru toho víme stále velmi málo. Proto nás mnohé poznatky mohou překvapit. Jako třeba zjištění, že se daleko od nás nachází obrovská zásobárna vody, o které jsme dosud neměli ani tušení.
Dva týmy vědců učinily poměrně nedávno velmi zajímavý objev. Ukázalo se totiž, že se ve vesmíru nachází velký rezervoár vody, jaký dosud nikdy nebyl zaznamenán. Kromě toho byl objeven na místě, kde byste ho nejspíš neočekávali.
Tato zásobárna vody leží v kvasaru, který je od Země vzdálen více než 12 miliard světelných let. Kvasar je černá díra, která je jedním z nejjasnějších a nejbouřlivějších objektů nacházejících se v kosmu. Tato černá díra pohlcuje okolní disk s plynem a prachem. Pokud ho absorbuje, výsledkem je vznik obrovského množství energie. Právě tento útvar je přitom obklopen velkou vodní masou.

Voda se v místě nachází ve skupenství páry. Její objem je 140bilionkrát větší než objem ve veškerých světových oceánech. Doba vzniku tohoto rezervoáru je od dnešních dní skutečně velmi vzdálená. Vesmír byl v tu dobu starý přibližně 1,6 miliardy let. Dnes se jeho stáří odhaduje na 14 miliard let.
„Prostředí kolem tohoto kvasaru je unikátní tím, že vytváří obrovskou masu vody. Je to další důkaz toho, že voda se vyskytuje v celém vesmíru, a to i v nejstarších dobách,“ okomentoval objev Matt Bradford, vědec z Laboratoře proudového pohonu NASA.
Většina vody ve vesmíru se vyskytuje ve formě ledu
Že se ve vesmíru nachází voda, není až tak neobvyklé. V prostoru Mléčné dráhy jí je poměrně velké množství, ovšem naprostá většina zde existuje ve formě ledu. To, že se jedná o páru, je tak skutečně unikátní.
Voda v blízkosti kvasaru byla poprvé zaznamenána již v roce 2011. Nyní ale začíná být tato informace ještě zajímavější než doposud. Již brzy totiž bude zprovozněn nový teleskop, Fred Young Submillimeter Telescope, který se staví v laboratoři v Chile. Jeho průměr je šest metrů a v průběhu roku 2025 by měl být připraven k akci. S jeho pomocí by mohlo být možné fascinující vodní rezervoár detailněji prozkoumat. To by mohlo přinést nové zajímavé poznatky o vesmíru a možnostech forem života v něm.
„Je to další důkaz toho, že voda je rozšířena v celém vesmíru, a to od jeho rané fáze existence,“ uvedl Matt Bradford jako jeden z argumentů, proč se jedná o tolik přelomovou informaci.

Budoucnost vodního rezervoáru je nejistá
Kromě vodní páry zde byla zaznamenána přítomnost dalších molekul, jako je například oxid uhelnatý. To může znamenat, že se v místě nachází dostatečné množství plynu, který může posloužit jako palivo pro černou díru. V důsledku toho by mohla svou velikost zhruba šestkrát zvětšit. V tuto chvíli ale zatím není jasné, jestli k tomu skutečně dojde. Mohou totiž nastat také jiné situace – plyn se může zformovat do podoby hvězd, případně by z kvasaru mohl být vypuzen.
Tento objev vznikl jako vedlejší produkt jiného výzkumu. Původně se totiž Matt Bradford spolu se svými kolegy zajímal o samotnou černou díru. Zajímavé je na ní to, že je přibližně 20miliardkrát objemnější než naše Slunce. Vytváří také velké množství energie, která má výkon podobný výkonu tisíce bilionů Sluncí.
Jaké konkrétní poznatky tento výzkum přinese v budoucnu, není nyní možné odhadnout. Je ale velmi pravděpodobné, že jsme díky němu na prahu něčeho velkého, co zcela přepíše obsah učebnic.
Zdroje: iRozhlas.cz, Fonetech.cz, Astro.cz, Lesdechargeurs.fr