Od našich sousedů přicházejí znepokojivé zprávy. Situace se zhoršuje a Česko to pocítí víc, než čekalo
Hned několik našich sousedních států se potýká s krizí napříč různými oblastmi. Ať už jde o politickou krizi na Slovensku, nebo migrační v Německu. Naše západní sousedy ale trápí ještě jeden problém, který se nás týká více, než si myslíme.
Německem v současnosti zmítá mimo jiné i energetická krize. Ta se stává čím dál větším problémem nejen pro tento stát, ale i pro část Evropy. Problémy s německou energetikou se přímo týkají také České republiky. Ať už jde o samotné dodávky, stabilitu sítí nebo infrastrukturu. Jak přesně nás energetická krize v sousedním Německu ovlivní a jak se připravit na následky?
Německo jako klíčový hráč v energetickém sektoru
Německo je významným obchodním partnerem v energetické oblasti pro celou řadu evropských států, včetně České republiky. Jedná se mimo jiné také o distributora energií a plynu, problémy Německa na poli energetiky se tedy týkají také většiny států, které s ním obchodují.
Jedním z hlavních problémů je stále se zhoršující stabilita německé energetické sítě. Tento stát si dal za úkol držet se takzvané „zelené politiky” a součástí těchto snah je také odklon od jaderné energetiky. Poslední jaderné elektrárny byly odpojeny již v roce 2023 a od té doby dochází k výraznému snížení stabilního a levného zdroje energie.
Nyní je produkce závislá především na zdrojích obnovitelných. Jejich problém ale spočívá v tom, že většina z nich je náchylná k výkyvům počasí a produkce energie tak není dostatečně stabilní. Tyto potíže tak ovlivňují ceny energií a dodávky do ostatních států.
Největší zkouškou prošla německá energetika v zimních měsících minulého roku, kdy byla poptávka po elektřině podstatně vyšší než v létě a obnovitelné zdroje tak nestačily dostatek energie vytvářet.

Jak energetická krize zasáhne český průmysl a domácnosti
Pro Českou republiku jsou momentálně zásadním problémem vysoké ceny za energie. Ty trápí především české domácnosti i drobné podniky, tedy běžného uživatele. S tímto úzce souvisí životní úroveň našich občanů a situace se ještě zhoršuje v období s vysokou inflací.
Potíž však může při dlouhodobé neschopnosti Německa vytvářet dostatek energie nastat i jinde. Ekonomika našeho státu je s tou německou úzce propojená. Jde o jeden z hlavních exportních trhů pro české výrobce a zastřešuje také část trhu pracovního. Pokud by německé podniky musely kvůli problémům s dodávkami a cenami energií omezit nebo zastavit svou činnost, mělo by to významný dopad na českou ekonomiku.

Riziko výpadků proudu
Jedno z největších rizik německé energetické krize je nestabilita přenosových sítí, které spojují jednotlivé evropské státy. To ve zkratce znamená, že pokud nemá Německo dostatek energie z vody, větru a slunce, může dojít k napětí v přenosových sítích a následným výpadkům na velké ploše území.
Pro Českou republiku by tato situace měla být zásadní k zamyšlení nad diverzifikací zdrojů energie. Česko se dlouhodobě snaží zbavit závislosti na některých zdrojích. Co se týče výroby elektřiny, úplně soběstační stále nejsme.
V této oblasti však zaznamenává naše země neustálý pokrok – jadernou energii zajišťují čtyři jaderné bloky, které tvoří přibližně 30 % veškeré produkce elektrické energie. Velké pokroky máme i na poli obnovitelných zdrojů a mimo to u nás stále funguje poměrně dost elektráren uhelných. Ty ale postupně omezují provoz v důsledku politiky Evropské unie.
Dalším kontroverzním tématem pro české občany je obchodování s energiemi na Lipské burze (EEX). Mnozí Češi kritizují export našich přebytků, i když ceny pro domácnosti stále rostou. Tento systém evropského trhu s energiemi znamená, že ceny závisí na nabídce a poptávce napříč celou Evropou, což může vést k vyšším nákladům pro české spotřebitele. I přesto je pro Česko prodej přebytků energie ekonomicky výhodný, protože přináší příjmy, které jsou důležité pro zajištění stability našeho energetického sektoru.
Nicméně při rostoucí domácí poptávce by mělo být prioritou uspokojení potřeb našich občanů. Ačkoliv je teoreticky možné omezit export energie, takové rozhodnutí by mělo vážné ekonomické důsledky, protože by mohlo ovlivnit příjmy z prodeje a také stabilitu trhu. Jakýkoli krok v tomto směru by proto vyžadoval pečlivé zvážení v kontextu širší energetické politiky a tržních podmínek.
Zdroje: Denik.cz, e15.cz, Oenergetice.cz, Cnb.cz