Do těchto lázní se jezdilo léčit celé Československo. Cizinci je obdivují doteď, Češi neprávem opomíjí
Uprostřed trojúhelníku západočeských lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně leží ještě jedny, které si nezadají ani s těmi nejslavnějšími. Mají totiž díky své podhorské poloze ideální klimatické podmínky, kvalitní minerální vody i ložiska peloidové rašeliny. A jako bonus nádhernou přírodu všude okolo.
Kdo za socialismu nenavštívil alespoň jednou za život tyto proslulé lázně, ten jako by nebyl. Z výtečné polohy lázeňského areálu v podhorské oblasti s nadmořskou výškou 730 metrů, nad hranicí přízemních mlh, tady profitují především pacienti s nemocemi dýchacích cest a kožními problémy. Jako jediné lázně v České republice léčí právě tyto děti s onemocněním ledvin a močových cest a úspěšní jsou tady i s léčením obezity a nemocemi trávicího traktu. Novinkou je od roku 2017 léčba nemocí pohybového ústrojí.
Lázně s rodinnou atmosférou
A co víc, tyto lázně jsou doslova rodinné. Preferují totiž současnou léčbu dítěte i s jeho doprovodem, tedy s rodiči či prarodiči. Jestli tedy máte problém s atopickým ekzémem nebo se trápíte s lupénkou, vyrazte právě sem. Na jihozápadním svahu Slavkovského lesa, uprostřed rozlehlých smíšených lesů, vás čeká čistý vzduch a lázeňský areál, který vám vrátí pohodu, klid i zdraví. A není to podle dlouhodobých studií žádná nadsázka. Po absolvování opakované léčby došlo totiž ke zlepšení zdravotního stavu u více než tří čtvrtin dětských pacientů. Vítejte v Lázních Kynžvart. Zdejší léčebné lázně jsou jedněmi z pouhých čtyř v České republice, které mají klimatické podmínky uznané jako léčebný přírodní zdroj.

Minerální prameny plné zdraví
Pomoci s návratem kondice vám tady mohou také kynžvartské minerální prameny. Ty jsou součástí zřídelní soustavy kyselek uvnitř široké mariánskolázeňské oblasti a mají společný hlubinný zdroj oxidu uhličitého. V současné době můžete v Kynžvartu využít čtyři léčebné prameny s názvy Helena, Viktor, Marie a Richard, které jsou nabité prvky důležitými pro lidské zdraví. Zajímavé je, že obsah sodíku, vápníku, hořčíku, železa i oxidu uhličitého v některých pramenech v posledních letech neklesá, ale naopak se ještě zvýšil. Ačkoli první zmínka o zdejších minerálních pramenech pochází už z 15. století, o založení lázní se zasloužil až v polovině 19. století rod Metternichů. První lázeňský dům se stejným jménem, dnešní léčebný dům Orlík, byl dokončen roku 1864. Lázeňský dům Orlík, Šárka, Libuše, Záboj, Výsluní, Trianon i Praha provádějí komplexní lázeňskou péči pro děti i dospělé.
Po lázeňském areálu na Ferdovi
Přímo v areálu je Lázeňská kavárna, kde si můžete vychutnat teplé i studené nápoje, zmrzlinové poháry, zákusky nebo pizzu. Kavárna nabízí v létě posezení na velké terase a dětský hrací koutek. A když to přeženete s dortíky, nezoufejte. Nadbytečné kalorie pak můžete zajít spálit do tamního Sportovního a rehabilitačního centra. V areálu lázní je také menší stáj s třemi koňmi, kteří jsou využíváni pro klienty na hippoterapii i návštěvníky lázeňského areálu. Projet se po parku a prohlédnout si jej z koňského hřbetu mohou děti na Shetlandském ponym Ferdovi nebo valachu Maxovi či kobyle Olympii.
Metternichovo honosné sídlo
Až se dost nabažíte lázeňských procedur či zdravotních procházek kolem lázeňských domů v parku a zatoužíte po troše historie, vydejte se na prohlídku kynžvartského zámku. Tento klasicistní letní „byteček“ v lázeňském areálu je klenotem Západočeského kraje. Jako reprezentační sídlo patřil zámek v 19. století kancléři Metternichovi, významnému diplomatu a rakouskému státníkovi. Ten v něm nashromáždil nepřeberné sbírky uměleckých děl, mincí, zbraní, knih a rukopisů. Dodnes se zde zachovaly Metternichovy honosné kolekce nástolních zlacených souprav v Zámecké jídelně. Metternich jídelní sady podle potřeby převážel mezi svými sídly ve Vídni a Kynžvartu, kde nakonec zůstaly a jsou vystavené pro veřejnost.

Unikátní „umělcův ateliér“
Obdivovaný je hlavně Kabinet kuriozit, který patřil mezi nejstarší veřejná muzea v Evropě. A najdete tu také jedinou movitou památku UNESCO Karlovarského kraje – Kynžvartskou daguerrotypii. Jde o jakousi prababičku dnešních klasických fotografií a technický poklad, kynžvartská daguerrotypie je totiž jedna z prvních vůbec. Zobrazuje „umělcův ateliér“ a Metternichovi byla věnována autorem ještě před zveřejněním tohoto úžasného patentu. Rozlehlý anglický zámecký park zdobí řada romantických zákoutí, soch a pomníků, část slouží jako golfové hřiště.
Kouzelné místo na konci světa
Lázně Kynžvart jsou zasazené do nádherné přírody Slavkovského lesa, která nabízí řadu pěkných výletních cílů. Žlutá turistická značka vás dovede z města na Zámecký vrch k židovskému hřbitovu a zřícenině hradu Kynžvart, zničenému za třicetileté války. Když se vydáte na jihovýchod od lázní, můžete zase díky naučné stezce Kynžvartské kyselky prozkoumat několik pramenů. Atraktivním cílem je i umělý vodní kanál Dlouhá stoka, který je národní technickou památkou. Kdysi totiž tato 24 kilometrů dlouhá vodní cesta napříč Slavkovským lesem sloužila pro plavení dřeva a zásobování cínových dolů vodou. Místo je velmi působivé, Dlouhá stoka totiž odtéká z rybníka Kladská v nadmořské výšce 810 metrů. Uprostřed lesů tady můžete narazit na osadu a řadu rašelinišť či lovecký zámeček s Domem přírody Slavkovského lesa, k nimž vás dovede několik naučných stezek.
Zdroje: www.lazne-kynzvart.cz, www.zamek-kynzvart.cz, zivykraj.cz