Jen málokdo ví: Dát toaletní papír do lednice je jeden z nejlepších triků, které jsem kdy vyzkoušel
Umístění ruličky toaletního papíru do chladničky se může zdát jako naprosto bláznivý nápad. Má ale své opodstatnění. Není divu, že tohoto triku začalo využívat stále více lidí. Funguje skvěle a naprosto spolehlivě.
Že zvládne jedlá soda v chladničce perfektně odstraňovat nežádoucí pachy, asi každý ví. Kromě ní se ale vyplatí mezi potraviny dát také ruličku toaletního papíru. Ta totiž umí hotové zázraky a rozhodně nepatří jen do koupelny. Nejenže zlepší výkon chladničky, ale také s její pomocí vydrží potraviny mnohem déle čerstvé. Jak je to možné?
Šetří peníze
Toaletní papír je naprosto skvělým pohlcovačem vlhkosti. Z uložených potravin, které nejsou uchovávané ve vzduchotěsných nádobách, se v lednici poměrně rychle hromadí vlhkost, kvůli které pak na stěnách chladničky vzniká námraza a spotřebič tak nefunguje správně. Aby udržel požadovanou teplotu, musí vynakládat větší úsilí, u čehož logicky spotřebovává mnohem více energie. Vlhkost v ledničce se tak může podepsat i na vašem vyúčtování za elektřinu.
Vlhké prostředí ovšem také vede k rychlejší zkáze potravin a pokrmů. Ve vlhkosti se totiž mnohem snadněji šíří bakterie a plísně. S toaletním papírem tak vše v lednici vydrží mnohem déle čerstvé a vy tak nebudete muset zbytečně plýtvat jídlem, které jste nestačili během pár dní spotřebovat.

Zbavuje pachů
Ve vlhkosti se pochopitelně drží také nejrůznější pachy. A i těch ledničku tak pochopitelně toaletní papír zbaví. Když navíc sáhnete po toaletním papíru s nějakou vůní, například levandule či vanilky, nejenže nebude lednička páchnout, ale navíc bude i příjemně vonět. Nemusíte ho přitom dávat jen do chladničky, ale také do mrazáku, kde splní stejnou funkci a mraznička nebude tak často namrzat.
Jak tedy ale toaletní papír použít jako lapač vlhkosti? Umístěte jej ideálně k zadní stěně lednice, kde voda vůbec nejčastěji kondenzuje. Následně ho už jen nechte, aby dělal svou práci. Zhruba jedenkrát za tři týdny papír vyměňte. Po takové době totiž pohltí dost vlhkosti a mohl by v ledničce sám začít plesnivět.
Jak správně skladovat potraviny
Životnost potravin ovšem záleží nejen na teplotě a vlhkosti, které jsou v ledničce, ale také na správném skladování. Například ovoce a zeleninu byste měli uchovávat hlavně ve spodním šuplíku, kde je vůbec nejnižší vlhkost. Zároveň byste je poté, co je přinesete z obchodu, měli vyndat z mikrotenového sáčku. V něm by se totiž tyto potraviny velmi rychle zapařily a mohly by se na nich tvořit plísně.
Dávejte ovšem pozor také na to, aby nebyl šuplík až příliš naplněný. Je potřeba, aby mohl kolem všech potravin cirkulovat vzduch. Pár kousků toaletního papíru nebo kuchyňské utěrky položte na dno šuplíku pro další pohlcení vlhkosti. I v tomto případě ale platí, že byste měli papír pravidelně vyměňovat. Přitom se vyplatí očistit i samotný šuplík.
Mléčné výrobky nahoru
Ve spodní poličce hned nad šuplíkem na ovoce a zeleninu uchovávejte maso a ryby, v šuplíku nad ním uzeniny a sýry a úplně nahoře mléčné produkty. V horní poličce, avšak úplně vzadu, se vyplatí skladovat také vajíčka.

Právě ta totiž celá řada lidí umísťuje mylně do dveří chladničky. A není se čemu divit. Vždyť přece ve dveřích má spousta lednic speciální přihrádku přímo na vajíčka. Bohužel do ní ale nepatří. Aby vejce vydržela dlouho čerstvá, potřebují pobývat ve stabilní teplotě. A tu ve dveřích pochopitelně kvůli neustálému otevírání chladničky nemají. Lépe jim tedy bude v zadní části chladničky, kde teplota tolik nekolísá.
Zdroje: jaktak.cz, bydlimeutulne.cz, ceskestavby.cz