Všichni dělají při hubnutí tuhle chybu, která brzdí spalování tuků. Odborníci radí, jak na to správně
Proč je při hubnutí špatné jíst hodně ovoce? A opravdu je nutné jíst jenom zdravě a málo? Rozhodně ne. Přestaňte držet dietu, změňte životní styl. Abychom vám to zjednodušili, povíme vám, kterou největší chybu při hubnutí děláte.
Asi to známe všichni. Snažíme se shodit pár – anebo i víc – kilogramů a po prvních několika týdnech to vypadá dobře. Skutečně hubneme, někdo dokonce kilo nebo dvě týdně. To je přece super, říkáme si. A tak trochu přitvrdíme. Aspoň zhubneme rychleji! Jenže dřív nebo později nastane zlom. Někdo slaví narozeniny, druhý promoci nebo povýšení a najednou začneme jíst zase normálně. A ani se nenadějeme a máme pár kilogramů zase nahoře. Uplyne pár měsíců a máme ještě víc kilo než předtím. Říká se tomu jojo efekt. Proč ale vždycky nastane? Protože stále dokola opakujeme ty samé chyby.
Alkohol je nepřítel číslo 1
Jen vyvážená a správná strava vám z dlouhodobého hlediska v hubnutí nepomůže. Tou největší chybou, kterou dělá při hubnutí většina z nás a která brání spalování tuků, je alkohol. Ano, a to i v malém množství. „Pozor též na alkohol, který svými kaloriemi brání odbourávání tuku v těle,“ varuje PharmDr. Lukáš Dobrovolný. Ani sebezdravější jídlo vám nepomůže, když si po něm dáte skleničku vína nebo půllitr piva. Velkou chybou je i to, že málo pijete. Pít se musí, i když nemáte žízeň. Zdravý člověk by měl vypít přibližně dva až tři litry vody denně. Odborníci obvykle doporučují, že dospělí by měli denně přijmout 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti.

Ovoce nemusí být vždycky to pravé
Třeba takové ovoce je zdravé, má spoustu vitamínů a jako alternativa ke kynutému koláči je naprosto ideální. Jenže nic se nemá přehánět. „Ovoce je samozřejmě důležitou součástí zdravého jídelníčku, ale měli bychom si hlídat množství,“ říká odbornice na stravování Kristýna Galová. Zejména ve zralém ovoci je totiž hodně cukru, i když toho zdravého, nikoliv rafinovaného. Ale když ho sníme moc, v hubnutí nám to příliš nepomůže. Naopak můžeme po přílišném množství ovoce i nabírat.
Jenom zelenina nestačí
Další velkou chybou, kterou děláme, je, že nám v jídelníčku chybí dostatek vlákniny a bílkovin. Samotná zelenina nebo zeleninový salát není vyváženým pokrmem. Vždycky musíte přidat kousek pečiva nebo alespoň maso či sýr. Tuky jsou také ve zdravém životním stylu důležité. Odborníci obvykle doporučují držet se zlatého pravidla 8O/20. Co to znamená? Že 80 % našeho energetického příjmu tvoří nutričně hodnotné potraviny, tedy ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, ryby, vejce, maso… Zkrátka žádný polotovar, ale poctivé jídlo. No a zbylých 20 % může tvořit něco, co máte doopravdy rádi, ale většinu času si to odpíráte.

Jak dlouho bychom měli spát?
Bez pravidelného a dostatečného spánku to také nepůjde. Ale jaká délka je optimální? Pokud vám někdo bude tvrdit, že je to sedm nebo osm hodin, má pravdu jenom zčásti. Každý jsme jiný a každý také potřebuje spát jinak dlouho. Zlaté pravidlo ale říká, že dospělí by neměli spát méně než 6,5 hodiny denně. Sportovci dokonce dle vědeckých studií a nejrůznějších průzkumů mají potřebu spát víc hodin, dokonce i devět nebo deset.
Rychlochůze je nejlepší
Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na pohyb. Ale nemusíte se zrovna potit ani není nutné uběhnout deset kilometrů denně nebo zvedat padesátikilové činky. Pro začátek úplně postačí, když denně uděláte 10 000 kroků. V tom vám mohou pomoci chytré hodinky. Anebo si alespoň třikrát týdně vyrazte na dvouhodinovou procházku. Podle vědeckých výzkumů je nejefektivnější rychlochůze, tedy tempo, kdy ujdete zhruba 4 až 6 kilometrů za hodinu. A co víc – pohybem se uvolňují endorfiny, takzvané hormony štěstí, které navozují dobrou náladu. Pokud byste si ale chtěli dát do těla, můžete zvolit třeba jízdu na kole, rychlejší běh nebo plážový volejbal. Při těchto aktivitách totiž spalujeme vůbec nejvíc.