Nejstarší páternoster v Česku má téměř 100 let a stále vás sveze. Nadchne děti i dospělé
Když před dětmi zmíníte slovo páternoster, bude jim to nejspíše znít jako nějaká kouzelná formule. A pokud je k nějakému takovému výtahu zavedete, budou se možná cítit skoro jako ve světě Harryho Pottera. Dobrou zprávou je, že na některých místech v České republice se můžete v tomto historickém unikátu dokonce i stále svézt. Stačí vyrazit do Prahy nebo třeba do Liberce.
Páternoster, dříve označovaný jako oběžný výtah, je technologie, na kterou už jen tak někde nenarazíte. Poprvé byl pro účely přepravy lidí do vyšších pater budov nainstalován v osmdesátých letech 19. století v Anglii a později se rozšířil i do Německa a dále do Evropy. Například do Ameriky se však nikdy nedostal, přestože se právě tam nachází velké množství vysokých administrativních budov.
V dnešní době se už páternoster neřadí mezi výtahy, ale je považován za takzvaná zdvihadla. Skládá se ze dvou řad kabin, které jsou umístěné těsně nad sebou. Jedna se přitom neustále pohybuje směrem nahoru a druhá směrem dolů. Cestující tak mohou kdykoliv za jízdy nastoupit nebo vystoupit v libovolném podlaží bez nutnosti mačkat tlačítka pater.
Veřejné páternostery v Praze
Přestože jsou tato zdvihadla už poměrně vzácná, stále se s nimi můžete v ČR setkat. Nejvíce veřejně přístupných páternosterů se přitom nachází v Praze. Svézt se jím můžete například v Paláci Lucerna, a to až na střechu budovy, kde se během roku koná mnoho zajímavých akcí. Nevýhodou ovšem je, že zde není páternoster přístupný neustále.
Pokud chcete mít jistotu, že děti nebudou z výletu zklamané, můžete navštívit budovu Nové radnice na Mariánském náměstí. Na tomto místě se lze ve výtahu svézt v rámci prohlídkové trasy, která vás zároveň seznámí s historickými interiéry budovy.

Pro děti je pak obzvláště vhodným místem Škodův palác. Ten se nachází v Jungmannově ulici a jeho velkou výhodou je, že se zde kromě tohoto výtahu vyskytuje i dětský koutek. Ten mohou vaše ratolesti využít zdarma po dobu jedné hodiny. Každá další započatá hodina pak stojí 50 korun.
Další pražský veřejný páternoster se pak nachází také například na náměstí Curieových v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Jeden z nejhezčích pak údajně najdete v Paláci YMCA, který sídlí v ulici Na Poříčí.
Kde najdete nejstarší oběžný výtah v ČR?
První páternoster v České republice byl nainstalován v roce 1929, a to konkrétně na Vinohradské třídě v historické budově Českého rozhlasu. Jedná se tak o nejstarší oběžný výtah, který byl na území naší země uveden do provozu. Po téměř osmdesát let dlouhé službě musel však být v roce 2007 uzavřen kvůli rekonstrukci.

Zhruba v polovině roku 2009 se pak opět zprovoznil. Přesto, že musely být některé komponenty jako světla či madla vyměněny a opraveny, určité historické prvky zůstaly zachovány. Původní kabiny se zrenovovaly a u jejich vstupu zůstaly zachovány například původní popelníčky.
I dnes je tak možné se tímto nejstarším oběžným výtahem v ČR, který vyrobila firma Prokopec, projet. Zastavuje dohromady v osmi stanicích, tvoří ho 18 kabin a překonává zdvih celkem 32,95 metrů. Tento historický skvost se nachází přímo ve středu hlavní chodby budovy vedle schodiště.
Liberecký unikát
Pakliže byste chtěli cestovat za opravdu velkým zážitkem, navštivte Krajský úřad Libereckého kraje. Tam se totiž nachází nejdelší páternoster v České republice a zároveň i jeden z nejdelších v celé Evropě. Toto unikátní zdvihadlo je 60 metrů vysoké, disponuje 35 kabinami a zastavuje v 16 podlažích. Díky své výšce tak představuje jedinečný zážitek nejen pro děti, ale i pro dospělé.
Zdroje: prague.eu, prazskezkratky.cz, archii.cz, visitliberec.eu