Oznámení: Vláda chce uzákonit více volna pro všechny zaměstnance. Kolik dní navíc nás čeká?
V České republice je aktuálně zákonem stanovena minimální délka dovolené pro zaměstnance na čtyři týdny ročně. Ve veřejném sektoru, zejména pro státní zaměstnance, je standardem pět týdnů dovolené. Pedagogičtí a akademičtí pracovníci mají nárok až na osm týdnů, což je dáno organizací školního roku a prázdnin. Vláda však nyní plánuje rozšířit možnosti pracovního volna z tzv. objektivních důvodů. Pokud by tyto návrhy prošly, zaměstnanci by mohli čerpat až několik dní volna navíc v konkrétních situacích.
V minulých letech se již několikrát diskutovalo o změnách v zákoníku práce, které by přinesly delší dovolenou nebo více možností volna. Jedním z významných pokusů byl návrh z roku 2018, kdy poslanci KSČM předložili novelu, která měla zavést plošnou pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance. Tento návrh získal podporu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které jej označilo za krok směrem k harmonizaci pracovního práva s evropskými standardy. Návrh však narazil na odpor zaměstnavatelů a ekonomů, kteří upozorňovali na zvýšené mzdové náklady, zejména pro malé a střední podniky. Obávali se také negativního dopadu na jejich konkurenceschopnost.

Více volna při hledání práce, sňatku i úmrtí v rodině
Podobná debata proběhla i v roce 2021, kdy byl návrh na zavedení plošné pětitýdenní dovolené opět projednáván. Ani tentokrát se však nesetkal s dostatečnou podporou, a to zejména kvůli ekonomickým dopadům pandemie COVID-19. Kritici tvrdili, že není vhodné zavádět další náklady pro firmy v době, kdy se ekonomika zotavuje z krize.
V současnosti vláda přichází s návrhem, který sice nepřináší plošné rozšíření dovolené, ale poskytuje více možností volna z jasně vymezených důvodů. Jednou z nejzásadnějších změn je návrh na zavedení až pěti dní neplaceného volna při úmrtí blízkého člena rodiny. Tato úprava by zahrnovala případy úmrtí manžela, manželky, partnera, partnerky, druha, družky, dítěte, vnuka, rodiče, prarodiče nebo sourozence. Ministerstvo uvádí, že tento krok má reflektovat potřeby zaměstnanců, kteří v těchto těžkých chvílích často čelí nejen emočnímu vypětí, ale také řadě praktických problémů, jako je například organizace pohřbu.
Současná právní úprava je v této oblasti velmi omezená. Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte zaměstnance je poskytováno pouze dvoudenní placené volno a jeden další den na účast při pohřbu. Pokud však zemře rodič, prarodič, vnuk nebo sourozenec, volno je omezeno pouze na dobu nezbytnou k účasti na pohřbu nebo jeho organizaci. Nový návrh by tedy významně rozšířil možnosti a umožnil zaměstnancům lépe zvládnout tyto náročné situace.
Zaměstnanci by mohli získat nárok na placené i neplacené volno
Pro zaměstnance ve výpovědní lhůtě by nově platilo, že během ní budou mít nárok na čtyři dny placeného volna k hledání nového zaměstnání. K tomu by mohly být přidány dva dny neplaceného volna pro návštěvu úřadu práce. Pokud by byl zaměstnanec ve výpovědi z důvodu porušení pracovních povinností, měl by mít nárok na dva dny neplaceného volna.

Ministerstvo práce tyto změny obhajuje s tím, že by mohly zkrátit nebo eliminovat dobu nezaměstnanosti. Zaměstnanci by tak mohli řešit hledání nové práce nebo rekvalifikaci ještě před ukončením pracovního poměru.
Vláda tímto návrhem reaguje na potřebu větší flexibility pracovního práva a lepší podpory zaměstnanců v klíčových životních situacích. Tyto změny mají za cíl nejen usnadnit přechod mezi zaměstnáními, ale také reflektovat důležité okamžiky v životě, které vyžadují čas a prostor mimo pracovní povinnosti. Pokud návrh projde legislativním procesem, mohl by představovat významný krok k větší rovnováze mezi pracovním a osobním životem.