Změna, která otřese Evropou: Mluví se o ní roky, teprve teď přišla EU s plánem, kdy to vše zatrhne
Evropa stojí na prahu revoluce, která zasáhne do každodenního života milionů lidí. Mluví se o ní v bruselských institucích i mezi lidmi napříč státy. Dlouho se o ní jen spekulovalo a odhadovalo. Teď Evropská unie konečně přišla s jasným plánem, harmonogramem a konkrétními kroky. Změna, která se chystá, slibuje čistší vzduch, zdravější životní prostředí a udržitelnější budoucnost.
Avšak cesta k zelenější Evropě nebude bez překážek a ne všichni ji vítají s otevřenou náručí. Připravte se, tato transformace ovlivní letiště, fastfoody, restaurace, hotely a mnoho dalších míst, která jsou nedílnou součástí našich životů. Zatímco ekologové a zastánci udržitelného rozvoje tleskají, mnozí se obávají dopadů na ekonomiku a pracovní místa.
Této změny si všimne každý obyvatel EU
Evropská unie se chystá k razantnímu kroku, který změní způsob, jakým nakupujeme a konzumujeme. Po letech diskuzí se konečně schyluje ke konci éry jednorázových obalů. Nové nařízení, na kterém se členské státy EU shodly koncem minulého roku, má za cíl dramaticky snížit množství obalového odpadu a podpořit opakované užití plastů a jejich recyklaci. Změny se dotknou široké škály produktů a ovlivní každodenní život každého z nás.
Co to konkrétně znamená? Z obchodů a restaurací postupně zmizí řada věcí, na které jsme zvyklí. Řeč je například o miniaturních baleních kečupu a dalších omáček ve fast foodech, foliích na zavazadla na letištích, jednorázových kelímcích na kávu s plastovými víčky a smetánkami, porcovaném cukru, medu a marmeládě v hotelových pokojích, a dokonce i jednorázových baleních drogerie, jako jsou šampony a mýdla.

Stejně tak zmizí jednorázové plastové obaly pro čerstvé ovoce a zeleninu do 1,5 kg. Tyto změny se projeví na trhu již za dva roky. Budoucnost mikrotenových sáčků, tedy těch, do kterých si vybíráme například pečivo či zeleninu a ovoce, je zatím nejistá. I když se na ně vztahuje výjimka ze zákazu, pokud je jejich použití nutné z hygienických důvodů nebo jde o primární obal volně uložených potravin, jejich nadměrné používání jako náhrady nákupních tašek bude pravděpodobně omezeno, případně zpoplatněno.
Změna platí i pro výplň v zásilkách
S novým nařízením Evropské unie o redukci obalového odpadu se chystají významné změny, které ovlivní fungování e-shopů a způsob balení a přepravy zboží. Cílem je snížit množství obalového odpadu do konce roku 2040 o 15 % a omezit objem obalového materiálu.
Jednou z hlavních změn bude zákaz používání dvojitých stěn, falešných den a nepřiměřeně velkých obalů pro přepravu malých předmětů. To znamená konec případům, kdy zákazníci e-shopů dostávají zboží zabalené v množství plastových folií, které zabírají více místa než samotný obsah. Firmy budou muset také snížit objem vzduchu v obalech na maximálně 50 %, aby se zvýšila efektivita přepravy a snížil se negativní dopad na životní prostředí.
Do dvou let se u nás objeví i zálohované PET láhve a plechovky
Další novinkou bude jasnější značení materiálu, ze kterého je obal vyroben. To usnadní třídění odpadu a recyklaci. Nařízení zavádí také povinné zálohování PET lahví a plechovek od roku 2029. Cílem je dosáhnout 90% sběru. Česko plánuje spustit zálohování již od roku 2027 se zálohou čtyři koruny za kus.

Ačkoliv většina nařízení vstoupí v platnost až v roce 2030, již teď se setkává s kritikou ze strany některých výrobců plastových obalů. Některé asociace zvažují i žaloby k Evropskému soudnímu dvoru. Argumentují mimo jiné tím, že malá balení snižují spotřebu a jejich zákaz povede k plýtvání potravinami.