Ani Velká čínská zeď, ani Burj Khalifa. Tohle je jediná stavba, která je vidět až z vesmíru
O Velké čínské zdi se říká, že je možné ji vidět až z vesmíru. Táhne se sice tisíce kilometrů, ale z vesmíru splývá s přírodou a okolím. Kdežto ve Španělsku najdete stavbu, která je z výšky viditelná téměř ihned a nepotřebujete k tomu žádné speciální kamery, lupy ani hvězdné dalekohledy.
Mýtus o tom, že Velkou čínskou zeď lze pozorovat z vesmíru, sahá do roku 1754. Tehdy anglický vědec William Stukeley napsal dopis, ve kterém, uvedl, že je možné čínskou zeď vidět z Měsíce. Několik dalších století nebylo možné toto tvrzení vyvrátit – až do chvíle, kdy se na světě objevily fotografie astronautů letících na Měsíc. Ti se okamžitě vyjádřili, že čínskou zeď z vesmíru opravdu pozorovat nelze. Splývá totiž s okolní krajinou.
Tak rozsáhlá, že je viditelná i z kosmu
Pokud se vydáte do Španělska, konkrétně na jihovýchodní pobřeží této země, naskytne se vám neskutečný pohled nejen na překrásné pláže, ale také na spoustu historických památek. Nachází se tu navíc rozsáhlá sklenářská oblast, která je podle mnohých výzkumů opravdu viditelná až z kosmu. Tyto skleníky najdeme ve městě Almeria a celá oblast se rozkládá na více než 30 hektarech půdy. Jedná se o jeden z největších sklenářských komplexů světa, který je možné pozorovat z vesmíru a který je zároveň pro Evropu významný v tom, že má velký podíl na produkci zeleniny a ovoce. Právě proto se Almerii správně říká i „zahrada Evropy“.

Skleníkové peklo?
Kromě „zahrady Evropy“ se Almerii přezdívá i „skleníkové peklo“ a ač se tato stavba zdá jakkoliv nepřirozená a neekologická, Španělsku prospívá. Nabízí dokonce svůj osvědčený recept na dokonalé ovoce i ostatním zemím. Je ovšem trochu sporné nechat si většinu souše zastavět skleníkovou produkcí. Jisté však je, že toto pole viditelné i na satelitních záběrech patří k velkým dílům dvacátého století. Rozsáhlé skleníky a plastové fóliovníky zásobují čerstvým a chutným ovocem téměř celou Evropu a Španělé pravidelně vyvážejí zeleninu i do Británie. „V roce 2017 byla Británie pro náš vývoz ovoce a zeleniny třetí nejdůležitější zemí v celé Evropské unii,“ nechal se slyšet jeden z pěstitelů.
Vypadá jako z jiné planety
Okolí Almérie je z ptačí perspektivy opravdu dechberoucí, avšak působí to, jako byste se dívali na záběr místa z jiné planety. Od břehu moře až po úpatí hor je všude rozestlán bílý plast. Fólie, od kterých se odráží sluneční paprsky, dokáže citlivé oči skoro oslepit. I z vesmíru se jedná o jakýsi velký bílý flek. Postavit tyto skleníkové zahrady nebylo jen tak a jednalo se o skutečně velmi nákladnou záležitost. V Almerii je ovšem 330 dní zcela slunečných. To znamená, že produkci ovoce a zeleniny se tu opravdu daří. Fólie se na konstrukcích vyměňují jednou za tři roky a rozhodně nehrozí, že by je potrhal silný vítr nebo kroupy. Místní klima je totiž podle místních přímo ukázkové a specifické.

Rajčata z Almerie najdete i na našich pultech
Je pravdou, že díky skleníkové produkci z Almerie si můžete dopřát čerstvé exotické plody na svém talíři i během zimních měsíců. Pokud se podíváte do ledničky na zemi původu u rajčat, které jste koupili v oblíbeném supermarketu, téměř jistě tam najdete právě adresu této španělské provincie. Odhaduje se, že tyto skleníkové farmy obhospodařuje 100 tisíc pracovníků. Roční příjem z prodeje ovoce a zeleniny představuje zhruba 1,4 miliardy eur, přičemž průměrný plat jednoho zaměstnance činí 36 eur na den.
Jestli vás láká Almerii navštívit a skleníky si zblízka prohlédnout, není problém. Město zde pořádá pravidelné prohlídky a exkurze a láká také na jiné historické památky. Oblíbený je zejména výlet na Alcazabu, což je maurská pevnost. V Almerii se také často natáčí a filmuje.