Tato technologie denně spotřebuje tolik emisí jako flotila pěti aut. Používáte ji i vy?
Moderní technologie nám v mnohém zjednodušují život, z druhé strany ho ale opět mohou zkomplikovat. Věděli jste například, že jedna v současnosti velmi populární technologická novinka vytvoří neuvěřitelné množství emisí?
Pokud netušíte, kterým směrem se bude následující text ubírat, prozradíme vám, že řeč bude o umělé inteligenci, a to konkrétně o známém nástroji Chat GPT. Umělá inteligence je obecně velmi diskutovaným a do značné míry kontroverzním tématem.
Mnoho lidí je z jejího vzniku a dalšího rozvoje nadšená, protože jsou toho názoru, že se jedná o naprostou revoluci, která má do budoucna potenciál zlepšit snad všechny myslitelné oblasti lidského života.
Na straně druhé se ale ozývají také hlasy, které upozorňují na možná rizika. Ať už jde o fakt, že se některé profese mohou obávat toho, že je umělá inteligence v práci za čas nahradí, přes ty, které se bojí povstání robotů, až po umělce, kterým vadí, že AI dokáže vygenerovat neuvěřitelné množství obsahu za zlomek ceny a úsilí.

Technologie je pohromou pro životní prostředí
Je tu ale ještě jeden problém, na který se možná nepoukazuje dostatečně často. Používání umělé inteligence má totiž překvapivě poměrně zásadní dopad také na životní prostředí.
Na obrovskou energetickou náročnost upozornil například Vojtěch Černý, ředitel inovací společnosti Algotech. „Pro natrénování jednoho modelu ChatGPT se vyprodukuje zhruba stejné množství uhlíkových emisí jako při provozu pěti aut,“ šokoval.
Na druhou stranu to ale nevidí tak černě, pouze se domnívá, že je třeba důsledně zvážit přínosy i rizika. „Co přinese společnosti větší užitek? Jeden takový velký model, se kterým si mohou povídat miliony lidí, nebo pět aut? To bych byl větší fanoušek umělé inteligence,“ vysvětlil.
Náročnost technologie neustále stoupá
Najdou se ale i odborníci, kteří tuto situaci považují za mnohem závažnější. Ve vědeckém časopisu Joule vyšla studie, jejímž autorem je nizozemský vědec Alex De Vries. Ten upozorňuje zejména na to, že energetická spotřeba AI každoročně narůstá s tím, jak se modely stávají více komplikovanými.
Podle jeho zjištění bude tato spotřeba již v roce 2027 skutečně závratná. „Z hlediska spotřeby elektřiny by se jednalo o tak velké země, jako je Nizozemsko. Jde o půl procenta celkové světové spotřeby elektřiny,“ varoval před možným problémem.
Z další poměrně čerstvé studie, která byla provedena na půdě Washingtonské univerzity, před časem vyplynulo, že pouze provozování systému ChatGPT může denně spotřebovávat přibližně jednu gigawatthodinu energie. Pro vaši představu, tolik jinak spotřebuje za den zhruba 33 tisíc průměrných amerických domácností.

Umělá inteligence může představovat také výhodu
Jak vědci, tak někteří IT experti, jsou přitom toho názoru, že tato situace se do budoucna bude pouze zhoršovat. „Nacházíme se v bodu, kdy je AI teprve v rozmachu. Současný rozsah využívání tak může představovat pouhé procento toho, co nás čeká za dva až tři roky. Nebojím se říci, že se svět řítí do opravdu vážné energetické krize, pokud to nezměníme,“ domnívá se kupříkladu Arijit Sengupta, ředitel společnosti Aible, která se rozvojem umělé inteligence zabývá.
Na druhou stranu může být AI velmi efektivní v řadě oblastí, které člověk tak dobře nezvládá. To by naopak v konečném důsledku mohlo pomoci řadu věcí z oblasti ochrany životního prostředí zlepšit, pokud bude využita správným způsobem.
Společnosti Google a American Airlines tak například došly ke zjištění, že piloti dopravních letadel by mohli pomocí experimentálního nástroje AI, která pomáhá určit správnou výšku letu, snížit až na polovinu množství kondenzačních stop, které letadla vypouští do ovzduší.