Kolik spánku po čtyřicítce opravdu potřebujete? Odpověď vás možná vyděsí
Asi všichni víme, že kvalitní spánek přináší našemu životu hned několik výhod. Znáte vůbec ten pocit – probudit se ráno odpočatý a svěží? Kolik hodin spánku potřebujeme v dospělosti? To je otázka, na kterou znají odpověď hlavně odborníci. Počet hodin spánku potřebných k běžnému fungování se liší od jednotlivce k jednotlivci.
Výzkumy ukazují, že dospělý člověk spí denně v průměru šest až osm hodin. Máme tím na mysli dospělé jedince ve věku 25–60 let. Okolo 2 % populace stačí dokonce pouze pět hodin spánku k tomu, aby se cítili dokonale odpočatí. Všeobecně tedy můžeme lidi rozdělit na tzv. krátké a dlouhé spáče. Pokud však spíme dlouhodobě denně pouze 7 a méně hodin, ohrožujeme tím své zdraví. Důležitou roli pak hraje hlavně věk.
V seniorském věku se počítá s polední siestou
Nejvíc spánku logicky potřebuje novorozenec, a to 18–20 hodin. Předškolní dítě by pak mělo spát alespoň 12 hodin, dospívající osm. Je také paradoxní, že člověk v seniorském věku spí méně než člověk dospělého věku. Není to však pravidlem. U seniorů se totiž velmi často setkáváme hlavně s tím, že si v jistém věku už neumí představit to, že by si v poledne po obědě nepospali. Tím se jejich běžná potřeba spánku za den zkrátí. Výzkumníci z Centra spánkových poruch odhalili, že asi polovině z nás se dostává dostačujícího spánku. Pomůže tak nejspíš zdravý rozum. Pomoc je potřeba vyhledat hlavně v případě, kdy vám začne špatný spánek způsobovat problémy v každodenním životě.

Po čtyřicítce se naše tělo mění
Právě po čtyřicítce bychom měli našemu tělu věnovat zvýšenou pozornost. Spánek je totiž důležitým faktorem ovlivňujícím zdraví a dlouhodobou životní spokojenost. Po čtyřicátých narozeninách je doporučováno brát kvalitní spánek jako součást života. V tomto věku se totiž snižuje produkce růstového hormonu a zároveň klesá schopnost těla se rychleji regenerovat. Obecně se tedy mluví o tom, že v dospělém věku, a zvlášť po čtyřicítce, by se mělo spát 7–9 hodin denně. Nejde však úplně o délku spánku, jako o jeho kvalitu. Pokud se dlouhodobě probouzíte unavení a rozmrzelí, je to znak toho, že byste měli chodit do postele alespoň o hodinu dříve než jak jste byli dosud zvyklí.
Ne vždy je ale možné jít do postele včas. „Pokud jste sova, ale práce vyžaduje, abyste byli v kanceláři už v sedm ráno, je toto vychýlení pro vaše fyzické a duševní zdraví poměrně nevhodné,“ říká k problematice ohledně pravidelného spaní Christina Chicková, postdoktorandka v oboru psychologie na Stanfordské univerzitě. Ta doporučuje přizpůsobit délku spánku hlavně vašemu životnímu stylu – zda pracujete spíše v noci a jste tzv. noční sova, nebo ranní ptáče. Sedm hodin spánku je tak doporučená minimální doba spánku, což některé lidi může vzhledem k jejich hektickému životu vyděsit.

Jak bojovat s nespavostí?
Zkuste se zaměřit na spánkovou hygienu. Jde o to, že pokud budete často spát přes den, večer se vám pak nebude chtít jít spát a můžete zbytečně dlouho ponocovat. Mezi časté prohřešky patří i nepravidelná doba uléhání anebo stresující aktivity před spaním. Na nespavosti se může podílet i neatraktivní a nepohodlné místo ke spaní. Rada tedy zní: Pravidelně větrejte ložnici, vyměňujte ložní prádlo a alespoň hodinu před spánkem odložte mobil a další elektroniku. Před spaním se také nedoporučuje jíst těžká jídla a pít alkohol. Vhodná je naopak lehká procházka a omezení doby na lůžku na dobu nezbytně nutnou.
Nejlepší pro spánek je ulehnutí po desáté večer
Pro většinu lidí je ideální jít si lehnout mezi 22. a 23. hodinou. Právě tento čas umožní tělu dokonale zregenerovat a projít si plnohodnotnými spacími cykly. Pokud tedy plánujete vstávat v sedm ráno, ulehněte do postele v deset večer. To vám pomůže projít šesti spánkovými cykly a probudíte se dokonale svěží. Na internetu pak podobných kalkulaček k určení doby spánku najdete spoustu.
Zdroje: dumazahrada.cz, ireceptar.cz, novinky.cz