Používáte tato slova? Mohou být známkou nízké inteligence. Lidé s nižším IQ je opakují stále dokola
To, jaký slovník používáme, o nás leccos prozradí. Ať už to, jestli se pohybujeme kolem nějaké specifické profese, nebo to, v jaké společenské vrstvě jsme vyrostli. A existují dokonce i taková slova, která naznačují, že naše inteligence nebude patřit mezi tu nejvyšší.
Nejde jen o to, zda mluvíme spisovně jako profesor, ale také o to, jak pestrou máme slovní zásobu. Pokud se při zaslechnutí cizího slova zmateně tváříme a honem přemýšlíme, jak danou situaci zahrát do outu, může to naznačovat, že si ohledně našich verbálních schopností nejsme příliš jistí v kramflecích.
Podle jazykových vědců navíc některá konkrétní slova nebo fráze mohou naznačovat, že verbální inteligence mluvčího nepatří zrovna mezi tu nejvyšší. Nejde přitom o celkovou úroveň mentálních schopností daného člověka, ale o to, jak moc vládne slovem. Je tak klidně možné, že zatímco jeho vyjadřování příliš oduševněle nepůsobí, může být zároveň opravdová kapacita například co se technického uvažování týká.

Inteligence jde s vyjadřováním ruku v ruce
Je ale rozhodně zajímavé podívat se na to, která slova patří mezi inkriminované varovné signály, že jsme s jazykovými dovednostmi na štíru. Můžeme se totiž poté těchto slov vyvarovat a zlepšit tak první dojem, jaký ve svém okolí vyvoláváme.
Obvykle se jedná především o různá výplňová slova, bez kterých by se věty vlastně obešly a říkáme je tak prakticky pouze ze zvyku. Každý si vybaví například „jakoby“ nebo „prostě“, což jsou slova, která jsou snad jedním z největších nešvarů současné češtiny. Pojďme se nyní podívat na ta nejhorší slova, kterým bychom se měli vyhnout, pokud chceme působit chytře.
1. Jako
„Jako“ nebo další verze „jakoby“ je typickým příkladem výplňového slova. Mnoho z nás si ani neuvědomuje, že se občas toto slovo objeví málem v každé druhé větě. Naznačuje to, že vlastně nemáme dopředu úplně dobře promyšleno, co vůbec chceme říci, dlouho hledáme vhodná slova a nedokážeme udržet nit. Příliš dobře to nepůsobí, moudřeji budeme vypadat spíše pokud se klidně na chvíli odmlčíme, abychom si nechali téma projít hlavou.
2. Vole
Nepříliš slušné výrazy pochopitelně ve vypjatých chvílích použije prakticky každý a není to důvod myslet si o něm něco špatného. Přinese nám to úlevu v okamžicích, kdy si nemáme jak jinak pomoci. Pokud ale tato slova používáme za každým druhým slovem, příliš na úrovni skutečně vypadat nebudeme. Tento nešvar se přitom vyskytuje nejen mezi lidmi, které bychom za výkvět společnosti nejspíš nepovažovali, ale kupodivu i mezi vzdělanými. Jestli chcete zlepšit svou reputaci, raději se tento zlozvyk odnaučte.

3. Možná
Na první pohled působí „možná“ nevinně. Ovšem pokud ho používáme velmi často, může to vypadat, jako bychom si snad něčím nebyli jistí, nebo se nedokázali za své stanovisko jasně postavit. Rozhodnost a schopnost obhájit své postoje přitom patří k vlastnostem, které přikládáme úspěšným a inteligentním lidem.
4. Nejde
Problém slova „nejde“ spočívá v tom, že to může působit, jako bychom si stěžovali a kategoricky odmítali jakékoliv možnosti, než abychom se pro komplikovanou situaci snažili nalézt řešení. Může to naznačovat, že nedokážeme projevit dostatek invence na to, abychom hledali způsoby spíše než důvody, jak se často říkává.
5. Vlastně
Tímto slovem relativizujeme to, co sami říkáme. „Vlastně to nebylo tak zlé,“ řekneme, jako bychom tím chtěli popřít to, co jsme řekli před chvílí. To ale opravdu nepůsobí nejlépe. Budeme vypadat zmateně a jako někdo, kdo si neumí své myšlenky v hlavě uspořádat.
Zdroje: Techsvet.cz, Forbes.cz, Investicniweb.cz