Tohle Češi dělají běžně, cizincům jen lezou oči z důlků. Nejpodivnější české zvyky odhaleny
Tyto tři zvyky praktikují snad opravdu pouze Češi. Cizinci nad nimi jen kroutí hlavou. Zatímco některé z nich si dá vzít jen málokterý našinec, od jiných se postupně ustupuje.
Jako Češi máme sem tam opravdu zvláštní zvyklosti, například přezouváme své návštěvy, aby nám doma nenašlapaly, po přistání letadla hřmotně tleskáme pilotům a před Vánoci si sem tam ještě někdo koupí živého kapra, kterého následně umístí „před porážkou“ do vany. Takové tradice jsou ale ve světě velkou neznámou.
Přezouvání návštěv
Chodit doma v botách? To je noční můrou každé hospodyňky. Přezůvky a papuče jsou běžnou výbavou českého botníku, a to včetně těch speciálně určených pro návštěvy. Někoho však možná překvapí, že jinde ve světě je tomu úplně jinak. Například v Americe byste jen těžko hledali rohožku s pečlivě vyskládanými botami na chodbě před vstupem do bytu.
Zouvání u nás nabralo zvláštní obliby během socialismu, rozmohlo se ale už díky známému obuvníkovi Tomáši Baťovi a jeho reklamní kampani, v rámci které Čechoslováky učil, co to je domácí obuv. Tu jim doporučoval proti nemocem nebo pro děti, aby se jim lépe učilo. Trend se uchytil a udržel se až dodnes.

Jak už jsme zmínili, v mnohých západních kulturách se lidé nepřezouvají, například ve Spojených státech amerických nebo ve Velké Británii. Zvyk „zouvání návštěv“ ale není omezený jen na Čechy. Při vstupu do domu se přezouvají například ještě Japonci, dále se nošení domácí obuvi praktikuje i v některých částech Ruska, Německa nebo v různých skandinávských zemích, kde ovšem není tradice tak zakořeněna jako u nás.
Tleskání v letadle
Češi také jako jedni z mála na světě tleskají pilotovi, aby mu tak poděkovali za bezpečné přistání. Jako národ jsme totiž zároveň často označováni za ohromné pesimisty, tleskání se tak možná rovná i určitému projevu úlevy z toho, že let skončil. V Británii nebo ve Francii je však aplaus považován za neúctu k profesionalitě pilotů a jejich práci. Stejně tak v mnohých asijských kulturách považují hladké přistání za samozřejmost, kterému se nemusí tleskat, protože se s ním už počítá. Potlesk je pak mnohdy považován za barbarský nebo prostě jen za zbytečný. Slyší ale vůbec piloti, když jim pasažéři tleskají?
„V kokpitu potlesk přímo slyšet není. Je však možné, že mají piloti do sluchátek puštěný příposlech z kabiny, jímž by potlesk slyšeli, případně jim vedoucí kabiny může potlesk zprostředkovat zapnutím interkomu,“ vysvětluje odborník Jakub Kraus z Ústavu letecké dopravy Českého vysokého učení technického.
Vánoční kapr ve vaně
Také naše vánoční a velikonoční tradice často nechávají cizince pouze v němém úžasu. Třeba takové kupování živého kapra a jeho následné přechovávání ve vaně až do Vánoc. V dnešní době už se od tohoto zvyku ustupuje, a to i kvůli tomu, že vzrůstá povědomí o humánnějším zacházení se zvířaty. Neodborné zabíjení jen tak doma může být pro zvíře velmi stresující. Přechovávání ryby ve vaně také není zcela hygienické a je tak považováno spíše za nevhodné.

Stejně tak se nedoporučuje ani vypouštění ryb do rybníků nebo řek. Ty totiž zpravidla nepřežijí. Kapr totiž není připraven na plynulý přechod do volné přírody. To může vyústit až v hladovění, kdy si v zimních měsících nedokáže ulovit vlastní potravu, dále v dehydrataci, protože může mít voda teplotní výkyvy nebo nižší obsah kyslíku. V řece se také často není ryba schopna ubránit predátorům, je zmatená a ve stresu. Je tak velmi pravděpodobné, že takovou dobře míněnou akci nepřežije.